Rusové už na Ukrajině přišli o 16 tisíc vojáků, tvrdí Zelenskyj. Varoval zrádce

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátečním projevu řekl, že Rusko dosud ztratilo více než 16 tisíc vojáků. Vyslal také jasný vzkaz zrádcům Ukrajiny. „Držte se co nejdál od našich měst a naší armády,“ apeloval. Mimo jiné také hovořil o ruské státní propagandě a poděkoval ukrajinským novinářům za jejich práci.

„Chtěl bych tento projev začít slovy blahopřání. Jménem svým i vaším, jménem všech našich občanů Ukrajiny – zaměstnancům Služby bezpečnosti Ukrajiny (SBU, hlavní ukrajinská civilní kontrarozvědka, pozn. red.). Dnešní den je jejich dnem. Služba byla založena 25. března před 30 lety,“ připomněl v pátečním projevu Zelenskyj.

„Služba ušla dlouhou cestu. A my všichni to víme. Ale víme také, že během osmi let války na Donbasu a během 30 dnů plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu se mnozí její příslušníci projevili z té lepší –⁠ hrdinské – stránky. Ukázali se jako zásadoví, odvážní a schopní způsobit nepříteli ztráty, které nečeká. A to je přesně to, co Ukrajina nyní potřebuje,“ vyzdvihla ukrajinská hlava státu.

Vzkaz zrádcům Ukrajiny

Během měsíce bylo 77 pracovníkům SBU uděleno státní vyznamenání. „Dvěma z nich byl posmrtně udělen titul Hrdina Ukrajiny. Oba se vyznamenali v bojích u Makarova v Kyjevské oblasti. Díky jejich odvážným akcím bylo zničeno nepřátelské velitelství a více než 20 okupantů. Jména našich hrdinů vám nemohu sdělit. Jedná se o specifika služby. Mohu však s jistotou říci, že vzpomínka na ně bude opravdu věčná,“ ubezpečil Zelenskyj.

„Dnes jsem podepsal dekret o státním vyznamenání 63 ukrajinských policistů. Sedm z nich bylo oceněno posmrtně. Policisté, záchranáři, pohraničníci, příslušníci speciální služby Státního úřadu vyšetřování a pracovníci Služby soudní ochrany. Všem patří poděkování,“ řekl ukrajinský prezident.

Zelenskyj také varoval „zrádce Ukrajiny, kteří se před lety postavili na stranu nepřítele na Krymu“. „Přešli jste na jeho stranu, protože jste si mysleli, že se vám bude žít lépe, že? Ne proto, že chcete zopakovat tragický osud svých kolegů, kteří zahynuli někde na Ukrajině na souši či na moři. No, žijte. Držte se co nejdál od našich měst a naší armády,“ zdůraznil.

„Počet ruských obětí v této válce už přesáhl 16 tisíc mrtvých. Jsou mezi nimi i vysocí velitelé. O zabitých ruských generálplukovnících nebo admirálech zatím zprávy nejsou. Ale velitel jedné z okupačních armád a zástupce velitele Černomořské flotily tam již jsou,“ prozradil Zelenskyj.

Zelenskyj poděkoval novinářům

Ukrajinská hlava státu hovořila i o systému státní propagandy v Rusku. „Vynaložila a vynakládá na něj desítky miliard dolarů. Asi nikdo na světě nikdy nevydal na lži tak šílené peníze. Ale nevzali v úvahu jednu věc. Tam, kde cesta lži musí být dlážděna penězi, je cesta pravdy obtížná, ale dláždí se sama. Hlavní je být upřímný,“ prohlásil Zelenskyj.

Prezident také poděkoval ukrajinským novinářům za jejich práci. „Všem těm, kteří zajišťují práci celostátního telemostu ‚United News‘, všem lidem z našich médií. Zpravodajům, moderátorům, redaktorům, mediálním manažerům, kameramanům, režisérům, střihačům videa, maskérům, producentům –⁠ všem, bez nichž si televizi nelze představit. Všem, kteří svorně a společně s dalšími ochránci našeho lidu poskytují Ukrajincům pravdivé informace a v neposlední řadě důvěru 24 hodin denně, sedm dní v týdnu,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Arabista: Pobodání Rushdieho? Projev sporu muslimského světa a „rouhačského“ Západu
360°

Arabista: Pobodání Rushdieho? Projev sporu muslimského světa a „rouhačského“ Západu

Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie, který byl při besedě v New Yorku napaden a pobodán zřejmě sympatizantem íránských revolučních gard, ve své knize Satanské verše z roku 1988 popsal rozdílnost západní a islámské kultury. Kvůli tomuto dílu ale čelí trestu smrti za urážky koránu a proroka Mohameda. Podle arabisty Petra Pelikána jde o viditelný projev konfliktu mezi muslimským světem a „ateistickým a rouhačským“ Západem.

Smrtelná síla Javelinu: Ukrajinci zveřejnili záběry demolice dalšího ruského tanku
Ukrajina

Smrtelná síla Javelinu: Ukrajinci zveřejnili záběry demolice dalšího ruského tanku

Zdá se, že ruská ofenziva na Donbase nadále zpomaluje. Bezpochyby na tom bude mít podíl i 93. ukrajinská mechanizovaná brigáda, která na východě země drtí jedno ruské obrněné vozidlo za druhým. Tentokrát se obávaná jednotka pochlubila záběry z útoku na tank. Ten se jí povedlo zničit pomocí amerického raketometu Javelin. Jeden z členů posádky stroj s typickým označením písmene „Z“ rychle opustil a začal prchat. Zdravotní stav zbylých okupantů není známý.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
11:49

Ukrajinská armáda sestřelila ruský letoun Su-25 a zničila čtyři drony

11:06

Ukrajinské přístavy opustily další dvě lodě vezoucí obilniny, uvedla Ankara

10:47

Rusové ostřelovali obytnou čtvrť v Nikopolu. Vypálili přes 30 raket, tvrdí gubernátor

10:37

Smrtelná síla Javelinu: Ukrajinci zveřejnili záběry demolice dalšího ruského tanku

Povinné topení jen do 18 stupňů? Za nedodržování hrozí lidem kontroly i tučné pokuty

Velké emoce vyvolává ve společnosti připravovaná vyhláška Ministerstva průmyslu, aby se budovy v případě nedostatku paliva v teplárnách vytápěly na nižší teplotu. Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) sice ujišťuje, že se jedná pouze o nouzové řešení pro případ ještě větší eskalace války a vyhlášku přirovnával k nouzovému airbagu, přesto mají lidé obavy především z podoby vymáhání novely.

Revoluční skládací telefony s ohebným displejem. Samsung odhalil prémiové novinky, co umí?

Další generace špičkových skládacích telefonů s ohebným displejem, prémiové chytré hodinky i sluchátka s aktivním potlačením okolního hluku. Korejská technologická společnost Samsung se na své akci Galaxy Unpacked pochlubila několika novinkami, které potěší nadšence do moderních technologií. Hlavní pozornost si pro sebe urvaly ohebné mobily Galaxy Z Flip4 a Galaxy Z Fold4, pozadu ovšem nezůstala ani nová série hodinek pro sportovce.

Babiš: Rakušan musí z vlády, jinak jí vyslovíme nedůvěru. Nemá na to sílu, míní premiér

Aktualizováno

Pokud premiér Petr Fiala (ODS) neodvolá ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli kontaktům nynějšího šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka s obviněným lobbistou Michalem Redlem, vyvolá opoziční hnutí ANO v Poslanecké sněmovně hlasování o nedůvěře vládě. Napsal to předseda ANO Andrej Babiš v komentáři, který uveřejnila sobotní Mladá fronta DNES (MfD). Fiala k tomu mimo jiné uvedl, že Babišem naznačené hlasování o nedůvěře na něj dělá spíše dojem, že šéf ANO potřebuje překrýt své trestní kauzy v Česku a ve Francii.

Sledujte Partii s Pekarovou a Schillerovou: Rozděluje společnost vláda, nebo opozice?

Kde se nachází hranice mezi relevantním politickým dialogem a co už je za hranou? Osvědčila se vláda premiéra Petra Fialy (ODS) v boji proti zdražování? O těchto tématech budou mimo jiné v nedělní Partii diskutovat předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ve druhé hodině vystoupí ekonomové Lukáš Kovanda a Jana Matesová. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Ukrajinci v Česku o všeobecné mobilizaci: Verbuje se i v obchodech, každý ale neumí zabíjet

Sedm mladých ukrajinských uprchlíků v České republice diskutuje nad všeobecnou mobilizací v rodné vlasti. „Každý muž by měl mít svobodnou volbu. Kdo chce do války, ať jde, za jeho odvahu děkuji. Kdo ale bojovat nechce, toho by do války neměli posílat,“ myslí si 27letá Oryna Dolhopiatovová ze Záporoží. Tedy z města, které denně čelí ruským útokům a kde okupanti obsadili jadernou elektrárnu.

Živě
ON-LINE: EU není supermarket, vzkázal Zelenskyj. Vyzval k přerušení víz pro Rusy

Rusové v noci na pátek znovu ostřelovali Charkov a okolní vsi. Na jihu Ukrajiny zatýkali místní občany a probíhaly zde domovní prohlídky. Pod palbou byly také dva okresy v Dněpropetrovské oblasti. Poblíž Nikipolu dopadlo 40 raket, tři lidé včetně dvanáctiletého chlapce byli zraněni. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj znovu vyzval státy Evropské unie, aby přestaly udělovat víza Rusům. EU by se podle něj neměla stát „supermarketem“ otevřeným každému, kdo má prostředky do něj vstoupit.

Konec strachu z požáru. Lidé z Hřenska se po třech týdnech vracejí domů

Aktualizováno

Lidé evakuovaní z Hřenska a jeho částí Mezná a Mezní Louka se v sobotu začali vracet téměř po třech týdnech domů, odkud je vyhnal rozsáhlý lesní požár. Návrat začal podle plánu v 9:00, do Mezné a Mezní Louky se dostanou pouze s povolenkami, pro turisty zůstává oblast uzavřená. Do osad se navíc lidé dostanou jen přes Vysokou Lípu, silnice ze Hřenska do Mezné je zatím dál zavřená. Oheň se u osady Mezná podařilo hasičům v minulých týdnech s vypětím sil zastavit, jiskry však létaly i desítky metrů daleko.

Čtyři hacknuté účty za minutu. Češi se neumí bránit před kyberútoky, jaké dělají chyby?

Češi neumějí chránit své internetové účty a nedodržují základní bezpečnostní pravidla. I to je důvod, proč jsou pro hackery poměrně snadným terčem. Podvody v digitálním prostoru jsou navíc den ode dne zákeřnější, mnohdy se tváří jako služba bankovních institucí nebo zpráva od správců Facebooku či jiných sociálních sítí. Jakých chyb se čeští uživatelé nejčastěji dopouští při ochraně svých internetových účtů a na co si dát největší pozor?

Domácí zpravodajství

Babišova kauza ve Francii? O své voliče by nepřišel, i kdyby zabil holčičku, říká analytik

Problémy šéfa ANO Andreje Babiše ve Francii by jeho hnutí neměly nijak zvlášť uškodit. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS se na tom shodli političtí komentátoři Martin Schmarcz a Thomas Kulidakis. Podle nich se totiž Babišovi potenciální voliči zabývají především situací v České republice. Čerstvá zpráva o tom, že na expremiéra si chce posvítit francouzská justice kvůli akvizicím jeho nemovitostí na Francouzské riviéře, je prý už tolik nezajímá.

Mlejnek splnil veškeré předpoklady. Rakušan si za jmenováním šéfa špionů nadále stojí

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) si za svým jmenováním Petra Mlejnka do čela Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) nadále stojí. O Mlejnkovi se začalo hovořit kvůli jeho opakovaným kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který měl být podle policie hlavou zločinecké skupiny v případě kauzy Dozimetr. Podle Rakušana však Mlejnek splnil veškeré zákonné předpoklady. Vicepremiér to řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Hasiči po 20 dnech zdolali ohnivou hydru v Českém Švýcarsku a předali poslední hašená místa

Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku. Správě národního parku v pátek v 15:00 předali poslední hašené území. Nejrozsáhlejší lesní požár v České republice se rozhořel v neděli 24. července. Nyní už podle hasičů nikde viditelně nehoří, a proto mohla správa oblast převzít. Skrytá ohniska, která se stále mohou objevovat, hlídají jednotky dobrovolných hasičů. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.