Rusové verbují, kde se dá. Nepohrdnou ani vrahy a násilníky z trestaneckých kolonií

Vrahové, narkomani, sexuální násilníci a dokonce i kanibal. Ani takové rekruty neodmítá ruská armáda, která se kvůli ztrátám na Ukrajině snaží doplnit stavy svých jednotek, jak jen to jde. Na internetu se začalo šířit video, v němž představitel Vagnerovy skupiny, ruské žoldácké organizace, Jevgenij Prigožin, vystoupil v jedné z trestaneckých kolonií, kde přesvědčuje místní vězně, aby se k němu přidali a odjeli bojovat na Ukrajinu. Nabízí tak odsouzencům druhou šanci.

Prigožin se ve videu, které se objevilo na sociálních sítích, přímo v hloučku trestanců představí jako zástupce Vagnerovy skupiny. „Válka (na Ukrajině) je těžká. Nedá se to přirovnat k Čečensku ani ničemu jinému, a to ani vzdáleně,“ říká vězňům náborář a hlava žoldácké organizace.

Do svých jednotek by chtěl získat muže různých věkových kategorií. „Minimální věk je 22 let. Jestli jste mladší, potřebujete potvrzení od vašich blízkých, že s tím souhlasí,“ hlásá na videu Prigožin. Horní hranici pro odvod u vězňů nastavil na 50 let, ale i zde přichází s výjimkou. „Pokud jste zdraví, tak tady při pohovoru klidně uděláme pár testů, abychom viděli, jak jste fit,“ dodává.

„Jsme velmi obezřetní ohledně těch, co byli odsouzeni za sexuální delikty... ale chápeme, že chybu může udělat každý,“ říká dále lídr Vagnerovy skupiny. Vězňům a potenciálním rekrutům slibuje, že pokud v boji na Ukrajině zahynou, jejich těla převezou na místo, které uvedou, přičemž jim Vagnerova skupina zajistí pohřeb hodný hrdinů. Hlavně však nabízí svobodu. „Za šest měsíců se vrátíte domů a dostanete milost,“ prohlašuje na videu verbíř.

Podle svých slov chce jen úderné jednotky. Zároveň zmiňuje příklad jednoho z naverbovaných odsouzenců, který měl zemřít při útoku na Vuhlehirskou tepelnou elektrárnu. Vězni bylo 52 let, z nichž měl 30 strávit za mřížemi. „Zemřel jako hrdina,“ snaží se Prigožin trestance inspirovat.

Na druhou stranu je však varuje, že za jakýkoliv náznak neochoty bojovat je nemine kulka. „Ti z vás, kteří dorazí na místo a po jednom dni řeknou, že tam nemají co dělat, budou označeni jako dezertéři a čeká je popravčí četa,“ oznamuje Prigožin vězňům. Následně zahlásí, že mají pět minut na rozmyšlenou. Pak že odjíždí.

Prigožin: Buď vězni, nebo vaše děti

Poté, co se video začalo šířit na sociálních sítích, se Prigožin k obsahu svých slov v trestanecké kolonii ještě vrátil. „Ti, kteří nechtějí posílat bojovat v řadách Vagnerovy skupiny vězně, místo toho posílají na frontu své děti. Buď to jsou vězni ve Vagnerově skupině, nebo vaše děti. Rozhodněte se,“ vzkazuje hlava žoldácké organizace kritikům.

V pondělí navíc Prigožin oficiálně oznámil, že je skutečně zakladatelem Vagnerovy skupiny, informovala ruská média. S těmi se přitom v minulosti soudil, když jej označily za hlavu žoldnéřské organizace.

Do války šli sérioví vrazi i kanibal z Petrohradu

Rusové tak do boje proti Ukrajincům ve snaze posílit své prořídlé řady posílají i odsouzené vrahy, narkomany, násilníky a podle dostupných informací se mezi odsouzené brance dostal i jeden kanibal. Informuje o tom web The Daily Beast. „Putinovým plánem je rekrutovat nejméně 50 tisíc odsouzenců a Prigožin, který je sám bývalým trestancem, na Ukrajinu již poslal více než tři tisíce vězňů, včetně sériových vrahů, zlodějů a nejméně jednoho kanibala,“ sdělila zmiňovanému webu novinářka Olga Romanova.

Oním kanibalem, který v seznamu zrekrutovaných trestanců jednoznačně vyčnívá, má být Jegor Komarov. Podle zahraničních médií měl doslova lovit lidi v parcích ruského Petrohradu, které následně zabil a snědl. Policisté na něj narazili, když mu z kufru auta vypadlo po nehodě bezhlavé tělo s bodnými ranami. Později u soudu přiznal, že zabil ještě minimálně jednoho dalšího člověka, přičemž následně části obou těl snědl.

Ruské ztráty jsou zjevně skutečně veliké, když Rusové či žoldnéři sloužící pod ruskou armádou shání vojáky i po žalářích a trestaneckých koloniích. Ukrajinci i zahraniční zpravodajské služby přichází pravidelně s počty údajných ruských ztrát, ty ovšem nejde nezávisle ověřit. Rusové každopádně uvádí pouze zlomek čísla, které udávají například Ukrajinci. Kyjev k pondělku uvádí, že ruské ztráty činí více než 57 tisíc mužů, ale Moskva přiznává jen necelých šest tisíc.

Tagy:
Vladimir Putin Moskva invaze Ukrajina Petrohrad Čečensko Kyjev kolonie Vagnerova skupina Ozbrojené síly Ruské federace ruská invaze na Ukrajinu Jevgenij Prigožin