reklama

SANEP: Prezidentské volby by vyhrál Babiš. Ve druhém kole by porazil generála Pavla

České prezidentské volby by v lednu vyhrál expremiér Andrej Babiš (ANO). Uvádí to průzkum agentury SANEP. Ve druhém kole by uspěl i proti generálovi ve výslužbě a bývalému předsedovi Vojenského výboru NATO Petru Pavlovi. Paradoxem je, že ani jeden svoji kandidaturu na Pražský hrad dosud definitivně nepotvrdil.

reklama

Prezidentské volby by podle lednového průzkumu ovládl nyní již bývalý předseda vlády a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Podle průzkumu agentury SANEP by nejprve zvítězil v prvním kole s 26,1 procenta hlasů, což by mu dalo mírný, téměř šestiprocentní náskok před druhým v pořadí. Tím by byl bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Petr Pavel.

Ve druhém kole by pak podle všeho opět uspěl právě Babiš. Podle SANEP by v přímém duelu s Pavlem obdržel 51,7 procenta, zatímco ten by získal 48,3 procenta voličských hlasů.

Na třetím místě, ze kterého by se postup do druhého kola nekonal, skončil stejně jako v poslední prezidentské volbě v roce 2018 Pavel Fischer. Ten by od voličů podle zmíněného průzkumu dostal 11,3 procenta. Před čtyřmi lety získal o zhruba procento méně.

„Bramborovou“ medaili by v prezidentském klání získala rektorka Mendelovy univerzity v Brně a ekonomka Danuše Nerudová. Tu by volilo celkem 7,2 procenta. O jednu desetinu méně by pak podle agentury SANEP obdržel bývalý ministr financí a dlouholetý Babišův rival Miroslav kalousek (TOP 09).

Drahoš i Vystrčil ztrácí, až po nich je Klaus

Následuje dvojice bývalých prezidentských kandidátů Marek Hilšer a Jiří Drahoš. Oba nynější senátoři by získali kolem 5 procent. Drahoš přitom v posledních volbách prošel do druhého kola a v něm získal 48,63 procenta hlasů. Na vítězného Miloše Zemana tehdy ztrácel pouze kolem 150 tisíc voličů.

V průzkumu se následně objevují současní zástupci ODS, konkrétně bývalá šéfka Poslanecké sněmovny a nynější senátorka Miroslava Němcová s 4,5 procenta, a možná trochu překvapivě až po ní následuje současný předseda Senátu Miloš Vystrčil. Po nich se v průzkumu umístil bývalý prezident Václav Klaus s 4,2 procenta.

Další kandidáti se pohybují kolem 1,5 procenta a méně. SANEP zmiňuje odborového předáka Josefa Středulu, miliardáře Karla Janečka, prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého, právničku Kláru Long Slámovou a nakonec i podnikatele Jaromíra Soukupa.

Favorité kandidaturu stále nepotvrdili

Ze zmíněných jmen prezidentskou kandidaturu zatím definitivně potvrdili pouze senátoři Fischer a Hilšer, advokátka Long Slámová a Soukup. Je však otázka, zda se do klání nakonec pustí.

Současní největší favoriti, tedy Babiš a Pavel zatím otázky k případné kandidatuře odráží. „Plno lidí by si přálo, abych kandidoval, ale rozhodující pro mě bude názor mé rodiny,” říká bývalý předseda vlády Babiš. Odborníci i politici se však shodují, že se na boj o Pražský hrad chystá.

O něco blíže je bývalý voják Pavel. Ten potvrdil, že se na kandidaturu připravuje. Obává se však, že by mu mohlo uškodit jeho členství v KSČ za minulého režimu, ke kterému dnes říká, že byl v dané době „naivní“.

Agentura SANEP uvádí, že průzkum prováděla od 2. do 10. ledna letošního roku na vybrané skupině 2 536 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek české populace ve věku 18+. Celkově se průzkumu účastnilo 36 756 dotázaných z panelových 220 tisíc registrovaných uživatelů. SANEP dodává, že reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a má odpovídat sociodemografickému rozpoložení obyvatel ČR podle dat Českého statistického úřadu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých
Vláda

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých

Omezení platnosti očkování proti covidu na devět měsíců po 1. únoru se bude týkat jen dospělých, vyplývá z materiálu, který ve středu projedná vláda. Přeočkováním se platnost prodlouží na zatím neomezenou dobu. Podle informací ministerstva zdravotnictví je z milionu lidí, kteří už byli očkovaní před více než devíti měsíci, ale zatím nemají posilující dávku, zhruba 120 tisíc.

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc
Nehody

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc

Rodina českého podnikatele Michala Průši, který při nehodě v Karibiku utrpěl vážná zranění, zažívá těžké chvíle. Kromě obav o stav zraněného musí řešit i nečekané problémy s pojištěním a úhradou peněz za jeho léčbu. Už teď musela vynaložit vysoké peněžní částky a zatím netuší, jak se bude situace vyvíjet. Založila proto finanční sbírku, ve které prosí o pomoc.

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se herec do Sněhurky. Trpaslíky označil za ‚‚sedm postav‘‘

Sněhurka a sedm trpaslíků už nevyhovuje moderní době. To si myslí Peter Dinklage, hvězda Hry o trůny a jeden z nejslavnějších herců malého vzrůstu. Společnost Disney, která chystá její nové zpracování, obvinil z dvojího metru – na jednu stranu obsazuje hlavní roli herečkou latinskoamerického původu, na stranu druhou podporuje stereotypy v podobě „trpaslíků žijících v jeskyni“. Zábavní velikán kritiku nicméně vyslyšel a už o sedmi trpaslících mluví jako o „sedmi postavách“.

Měli jste omikron? Vláda chystá nové opatření, výjimka z testů se má ale týkat jen někoho

Prodělali jste omikron? Na měsíc se zřejmě vyhnete testům i karanténám. Ve středu večer by měla nová pravidla schválit vláda. Podle informací CNN Prima NEWS se ladí poslední detaily. Diskuze se vede o to, zda by mělo opatření platit i retrospektivně a zda se omikronem už znovu nakazit nemůžete. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je taková šance alespoň po dobu 30 dnů téměř nulová.

Detaily podezřelé smrti slovenského generálmajora: Svázané ruce i muž blízký Kočnerovi

Smrt Petera Bučky, bývalého šéfa slovenského vojenského zpravodajství, začala vyšetřovat Národní kriminální agentura (NAKA) jako úkladnou vraždu. Slovenskými médii totiž prolétla informace, že měl svázané ruce. Tamější ministr obrany navíc naznačil, že by za případem mohl stát muž blízký Marianu Kočnerovi a straně SMER. Co přesně se stalo? A kdo Peter Bučka vlastně byl?

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Omikronem se lidé mohou nakazit opakovaně. Vědec vysvětlil, jak je to možné

S variantou omikron se už potýká téměř celý svět. Nově se ale ukázalo, že se touto koronavirovou mutací může člověk nakazit i opakovaně. Podle slovenského matematika Richarda Kollára je to dáno variantou BA.2, která je s omikronem částečně podobná. Například ve Francii proto místo poklesu počtu nakažených toto číslo nadále stoupá. Pozitivních testů je denně v zemi ještě zhruba o čtvrtinu více. Rekordy padají také v Česku. Pozitivních testů bylo za úterý téměř 40 tisíc.

reklama