reklama

Na splnění snu zemřelé Niny se vybralo přes 13,5 milionu. Místo pohřbu festival, říká sestra

Obrovská vlna solidarity se zvedla poté, co rodina zavražděné studentky medicíny vyhlásila sbírku na domov důchodců. Právě to byl sen 24leté Niny, který se jí teď její nejbližší rozhodli posmrtně splnit. Během jediného dne přispělo přes tři tisíce dárců a celková částka přesahuje 13,5 milionu korun.

reklama

Nina zmizela i se svým kamarádem Janem před týdnem. Po dvojici pátrala rodina, ale také přátelé a policisté. V pondělí večer přišla šokující zpráva. Ninu našli v oboře Hvězda mrtvou a policisté následně potvrdili, že Jan spáchal sebevraždu skokem pod metro. Právě on je ze smrti dívky podezřelý. Motivem tak mohla být například neopětovaná láska.

Zatímco kriminalisté na případu dál pracují, zdrcená rodina se rozhodla splnit Nině její velký sen, a to postavit domov pro seniory.

„S Ninou jsme v létě 2014 pomáhaly v Dánsku v domově důchodců, kde pobývala i naše babička. Tehdy jsme se rozhodly, že až dostudujeme, pustíme se do takového plánu v Česku. Proto jsme uspořádali sbírku, aby bylo z čeho začít. Nyní se s Ninou loučíme, a tak máme myšlenky u ní. Až pomine období loučení a posbíráme nějaké síly, půjdeme hned do práce,“ uvedla Ninina sestra Anna.

Sbírku vyhlásili pozůstalí teprve ve čtvrtek. Přesto se do ní zapojilo už přes tři tisíce dárců, kteří přislíbili přispět na projekt částkou šplhající přes 13,5 milionu korun. „Je tam jeden velký dar v hodnotě 10 milionů korun, který jsme hned v době poslání ověřili. Je skutečný,“ prozradila pro CNN Prima NEWS Adéla Vojáčková z platformy darujme.cz.

Přála by si veselé rozloučení, jako byla ona sama

Zájem, solidarita a podpora cizích lidí Nininu rodinu překvapily. Něco takového prý vůbec nečekali a mají z toho obrovskou radost. „Doufám, že se tam nahoře Nina dívá a vidí, kolik lidí na ni myslí a chce podpořit splnění jejího snu. Chceme poděkovat z celého srdce každému, kdo přispěl či přispěje. Moc si projevené důvěry vážíme,“ komentovala sbírku Anna.

Nina se sestrou plánovaly, že se pustí do budování domova pro seniory až po studiích, tedy za rok. Rodina se však rozhodla projekt spustit okamžitě, dává jí totiž nový smysl života. Příbuzní jsou odhodlaní Nině sen splnit – a nejen to, chystají i další akce na její počest.

„Nina byla veselá bytůstka plná života. Chtěla by se rozloučit s velkým množstvím přátel i z ciziny, které bohužel kvůli současné situaci není možné pozvat na pohřeb. Přála by si, aby bylo rozloučení hlavně veselé, jako byla ona. A tak přišel táta s nápadem, že uspořádáme festival, kde zazpívají například členové sboru, ve kterém zpívala. Budeme se tak všichni moci s Ninou rozloučit pořádně, jak by si zasloužila,“ dodala Anna.

V té době už snad bude jasné, kdo Ninu připravil o život. Kriminalisté na případu dál pracují, k průběhu vyšetřování ale nechtějí sdělovat žádné podrobnosti. Pokud chcete pomoci splnit zesnulé Nině její sen, finančně přispět můžete ZDE.

Tagy:
Čeká nás nejteplejší a nejdeštivější týden. Tropy budou střídat bouřky, pak se ochladí
Počasí

Čeká nás nejteplejší a nejdeštivější týden. Tropy budou střídat bouřky, pak se ochladí

Po zbytek tohoto týdne se budou v Česku objevovat tropické teploty i bouřky. Začátek srpna pak ale zřejmě přinese mírné ochlazení. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který v pondělí zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), a z krátkodobé předpovědi ústavu. Celkově budou teploty i objemy srážek po čtyři týdny od pondělí do 22. srpna na úrovni dlouhodobých průměrů. Právě tento týden bude asi nejteplejší a nejdeštivější.

Kubek: Ještě je čas, očkujte se. Pokud se epidemie rozjede, budou umírat neočkovaní
Koronavirus

Kubek: Ještě je čas, očkujte se. Pokud se epidemie rozjede, budou umírat neočkovaní

„Pokud přijde na podzim další vlna epidemie koronaviru, budou zbytečně umírat ti, kteří se nenechali naočkovat,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS prezident České lékařské komory Milan Kubek. Dodal, že když se do vakcinace nyní „šlápne“, mohla by Česká republika na podzim dosáhnout alespoň 70procentní proočkovanosti. Podle imunologa Zdeňka Hostomského navíc neexistuje logisticky snadný způsob, jak ve velkém měřit hladiny protilátek a míru imunity, které by třeba pomohly vyjmout některé lidi z pravidelného testování.

Na Děčínsku udeřily silné bouřky. Voda natekla do sklepů, uvěznila i auto pod viaduktem

Bouře a déšť zaměstnávají od odpoledne hasiče v Děčíně, kteří za dvě hodiny vyjeli k více než 20 událostem. Voda natekla do sklepů na několika místech ve městě, v ulici U Koupaliště zatopila viadukt. V Boleticích nad Labem, části Děčína, spadly dva stromy na vozovku. Lidé nahlásili také vodu v panelovém domě. Na Twitteru to uvedl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

reklama

Domácí zpravodajství

Kandidátku ČSSD na jihu Moravy opustilo 14 lidí, protestují proti dosazení Onderky

Aktualizováno

Kandidátní listinu ČSSD pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny na jihu Moravy v pondělí po jednání jihomoravské organizace opustilo 14 kandidátů, končí i volební manažer. Informaci potvrdil předseda jihomoravské ČSSD Břetislav Štefan. Důvodem je podle něj zásah vedení strany do kandidátky, kterou si jihomoravská organizace odhlasovala. Předseda ČSSD Jan Hamáček k tomu uvedl, že ho rezignace některých členů kandidátky mrzí a že si váží těch, kdo respektují finální podobu kandidátky, která podle něj vznikla v souladu s řády.

reklama