reklama

Schillerová: Dáme jednorázově 1500 korun na energie. Za to máme děkovat? ptal se Stanjura

Vláda chystá jednorázový příspěvek ve výši 1500 korun jako kompenzaci za zdražování energií. V pořadu Speciál 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS to zmínila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Na peníze by mělo mít nárok 4,5 milionu rodin.

reklama

Stát má připravený systém jednorázových příspěvků pro domácnosti na zdražující energie. „Ministr Havlíček ho má připraven a vláda to může schválit v rámci dnů. Mělo by to zasáhnout 4,5 milionu rodin. Příspěvek se pohybuje do 1500 korun,“ řekla Alena Schillerová v pořadu Speciál 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS.

Návrh se ovšem nezamlouvá místopředsedovi ODS Zbyňku Stanjurovi, podle kterého takovou částku běžná domácnost sotva pocítí. Má jít totiž o jednorázový, nikoli pravidelný příspěvek. „Těch 4,5 milionu rodin jsme asi všichni, když nás je dohromady deset milionů. Když domácnost v malém rodinném domě místo 36 zaplatí měsíčně 50 tisíc, dostane jednorázově 1500 korun. Za to máme děkovat?“ položil řečnickou otázku Stanjura. Podle něho je třeba bojovat proti příčinám a ne důsledkům zdražování energií.

Je to nesystémové řešení, řekla Vostrá

„Nehrajme si tady jen s touto podporou. Premiér napsal ostrý dopis na Evropskou komisi ohledně emisních povolenek. Neměl velkou podporu, ale prosazuje to tvrdě. Je premiérem hrdé české země,“ opáčila Schillerová v narážce na fakt, že raketově zdražují emisní povolenky, což se přelévá právě do růstu cen energií.

Podle Miloslavy Vostré (KSČM) nemá příspěvek na energie velký smysl. „Voucher na částku 1200 až 1300 je nesystémové řešení, kde si možná někdo udělá čárku, že se snažil něco vyřešit, ale nevyřešil nic. Jeden voucher lidem nepomůže. Je potřeba zjistit, na které skupiny to dopadá tvrdě,“ řekla v pořadu Speciál 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS .

Babiš: Snižme DPH na nulu

Nápad na energetické poukázky se nezamlouvá ani Věslavu Michalikovi (PirSTAN). „Situace se šeky odpovídá tomu, jak vláda řeší řadu věcí. Uděláme něco, co je drahé, je to další administrativní úkon. Kdyby to vláda chtěla udělat jednoduše jako okamžité opatření, šlo zvýšit slevu na poplatníka, což je jednoduché,“ řekl Michalik. Podle něho by vláda měla připravit střednědobé řešení. „Vy jste nabídli předvolební vábničku,“ řekl na účet ANO.

O zdražování energií hovořil také předseda vlády Andrej Babiš v debatě lídrů stran na České televizi. „Jsme připraveni snížit DPH na energie až na nulu,“ prohlásil Babiš. Prosadit by to podle něj mohl i jeho dosavadní kabinet, který bude zřejmě po sněmovních volbách vládnout v demisi. Snížení současné jednadvacetiprocentní sazby DPH na energie slíbil také vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček, a to ještě před tím, než si to vzal za své Babiš. Nicméně se mu nepodařilo tuto informaci zúročit ve volební kampani.

Tagy:

Hlavní zprávy

Video z nehody na D5: Auta se jen klouzala. Nejlepší bylo vyskákat, popsal řidič
Nehody

Video z nehody na D5: Auta se jen klouzala. Nejlepší bylo vyskákat, popsal řidič

Redakci CNN Prima NEWS se podařilo získat video z nehody 36 osobních a nákladních automobilů na dálnici D5 u Žebráku. Je na něm vidět, jak řidiči nemohli kvůli čerstvému sněhu na silnici kontrolovat své vozy a začali do sebe postupně najíždět. Podle posledních informací se šest lidí zranilo, někteří z nich museli být transportováni vrtulníkem do Prahy.

Sledujte ŽIVĚ Co Čech, to politik! s olympijským lékařem viněným z roznášení covidu
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Co Čech, to politik! s olympijským lékařem viněným z roznášení covidu

Zimní olympiáda v čínském Pekingu začíná zhruba za dva týdny. Už teď má ale spoustu odpůrců, kteří jsou kvůli kontroverzím spojeným s covidem přesvědčeni, že by se vůbec neměla uskutečnit. V pořadu Co Čech, to politik! budou na toto téma diskutovat prezident České lékařské komory Milan Kubek a lékař Vlastimil Voráček, který nechvalně proslul kvůli nakažení několika českých sportovců během letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu. Pořad sledujte od 18 hodin na CNN Prima NEWS nebo přímo v tomto článku.

Zemědělci na protest zapálili kupu slámy. Nelíbí se jim vládní změny v dotacích

Zemědělci ve čtvrtek nedaleko Jesenice u Prahy protestovali proti změnám v nastavení dotací. Akce se zúčastnilo pět desítek lidí, velkou část tvořili novináři. Protestující na místě zapálili kupu slámy, kolem také projelo přes 30 troubících traktorů. K podobným akcím došlo i na dalších místech v ČR. Zástupci zemědělských organizací tím chtějí vyzvat vládu k jednání. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) kritikům vzkázal, že u něj mají dveře otevřené.

Nová vakcína na omikron nebude. Výrobci totiž nejsou blbí, tvrdí Flegr

Čím dál častěji se mezi odborníky mluví o tom, že by výrobci měli vytvořit nové vakcíny, které by lépe reagovaly na nové varianty koronaviru. Podle Jaroslava Flegra to ale není na místě, a to hned z několika důvodů. „Dosavadní vakcíny jsou zatraceně dobré a výrobci nejsou blbí. Dovedou si spočítat, že než by dovedli vakcíny do stádia výroby, bude dávno po omikronu,“ uvedl evoluční biolog ve svém prohlášení.

Kauza odebrání synů: Šance na vítězství Michalákové je už malá, řekl po soudu Zaorálek

Rozhodnutí evropského soudu v případu odebrání dětí Evě Michalákové je zřejmě definitivní. Ačkoliv existuje možnost odvolání se k Velkému senátu, soudci ji mohou vetovat, myslí si bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ve vysílání CNN Prima NEWS přiznal, že ho verdikt do jisté míry překvapil – v podobných kauzách totiž byla rozhodnutí evropského soudu o něco příznivější.

Nebyl to bordel, ale striptýz. Hokejista Salák s ženou popřeli krizi po divokém večírku

Ve středu to podle některých médií vypadalo, že si hokejista Alexander Salák zadělal na velké rodinné problémy. Jeho manželka Míša ho totiž podle informací deníku Blesk nachytala ve vykřičeném domě, kam bývalý reprezentační gólman vyrazil spolu s dalšími kolegy z týmu Sparty na vánoční večírek. Nyní se ukazuje, že všechno mohlo být jinak. Manželé Salákovi popsali, jak se všechno odehrálo z jejich pohledu.

Královna Alžběta II. je na dně. Starosti jí dělají Andrew a Harry, tvrdí odbornice

Britská královna Alžběta II. je zoufalá, domnívá se odbornice na královskou rodinu Jennie Bondová. Důvodů je prý hned několik. Její syn princ Andrew čelí obvinění ze sexuálního napadení a minulý týden přišel o vojenské tituly. Starosti 95leté panovnici dělá také její vnuk princ Harry, který oznámil, že Velkou Británii nenavštíví kvůli problémům s ochrankou.

Konec nadějí pro Michalákovou: Své dva syny vídat nesmí, potvrdil soud ve Štrasburku

Aktualizováno

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve čtvrtek rozhodl ve prospěch Norska v případu Češky Evy Michalákové, které norská sociální služba Barnevernet před více než deseti lety odebrala syny Denise a Davida a umístila je do pěstounské péče. Podle soudu ve Štrasburku Norsko v případu odebrání dětí manželům Michalákovým neporušilo příslušný článek Evropské úmluvy o ochraně lidských práv.

reklama

Domácí zpravodajství

Stanjura v pasti. Výrazně ušetřit se dá jen na důchodcích či učitelích, ukazuje studie

Úspory ve státním rozpočtu na rok 2022 se mají týkat zejména škrtání dotací firmám a nižších výdajů na provozu státu. Recept na konsolidaci veřejných financí, který opakovaně zazněl z vlády Petra Fialy (ODS), však nejspíše nestojí na reálných základech. Podle ekonomů z think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR je možné desítky miliard korun ušetřit v položkách, do kterých ale stát za žádnou cenu sahat nechce.

Srážka desítek osobních a nákladních aut. Dálnice D5 je ve směru na Prahu stále uzavřena

Aktualizováno

Dálnici D5 na 33. kilometru ve směru na Prahu u Žebráku zablokovala po 11. hodině dopolední hromadná dopravní nehoda 36 aut, a to 20 osobních a 16 nákladních. Na místo se sjeli záchranáři, k incidentu doletěl i vrtulník. Podle kamer byla dálnice zasněžená. Havarovaná vozidla jsou rozeseta na zhruba 150 metrech. Uvolnění dálnice nelze očekávat dříve než kolem osmé hodiny večer, aktuálně se jede jedním jízdním pruhem směr Rozvadov.

reklama