reklama

Prouza: Půjčky na vánoční dárky půjdou hůře splácet. Češi se bojí inflace i lockdownu

Nakupování vánočních dárků nebude letos podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy tak bohaté. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS řekl, že lidé s ohledem na zdražování a hrozbu dalšího lockdownu utrácejí méně než loni. Varoval také před půjčkami, jejichž splácení nemusí být tak snadné jako v jiných letech.

reklama

Téma zdražování se v posledních dnech stalo jedním z hlavních témat předvolební kampaně. „Strany si toho všimly až ve chvíli, když přišla čísla o inflaci. Lidé si neumí představit nějaké schodky rozpočtu, ale ví, kolik musí zaplatit, co je kolik stojí. Jsou na finance citliví,“ řekl Prouza ve vysílání CNN Prima NEWS.

Inflace v Česku překonala v srpnu čtyři procenta, největší nárůst cen se očekává u cen energie nebo potravin. Někteří odborníci předpovídají v příštím roce inflaci 3,5 procenta, Prouza s tím rozhodně nesouhlasí.

Jen samotné zdražování energií prý pokryje 2 procenta. „Představa, že by zbytek ekonomiky byl 1,5 procenta, je nereálný. Obávám se, že budeme na 5 nebo 6 procentech, a pokud nebude jednoznačný volební výsledek, může jít o optimistický scénář,“ varoval prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu.

Největší nápor na peněženky občanů očekává začátkem roku 2022. To navíc přijde období, kdy dojdou zásoby českého ovoce a zeleniny. Potraviny se tak budou muset dovážet. Pokud si odmyslíme inflaci, bývají zmíněné potraviny nejdražší právě v období od ledna do března.

Důležité bude, jak se lidé zachovají o Vánocích. Prouza doufá, že budou utrácet, avšak je otázka, jestli bude za co. „Vidíme, jaký je problém v dovážení věcí z Asie. Bude záležet i na nové vládě a stavu pandemie, jestli nepřijde lockdown. Nikdy v minulosti lidé neříkali, že chtějí mít tak velkou rezervu jako letos. Ani Vánoce tak z pohledu nakupování nebudou bohaté,“ předpověděl.

Ne každá půjčka půjde splatit

Existuje však mnoho lidí, kteří si na vánoční dárky půjčují. „Doufám, že půjček bude s ohledem na strach ze splácení méně. Je to apel na nás všechny, abychom si dali pozor. Nespoléhal bych, že každý, kdo si vezme půjčku, bude schopný v pohodě splácet,“ vzkázal občanům. Dodal, že finanční gramotnost v Česku ale není na příliš vysoké úrovni.

Volby 2021 v jasných otázkách a odpovědích

Zajímají vás konkrétní body z programů politických stran, ale nechcete se probírat stovkami stránek? Redakce CNN Prima NEWS vybrala hlavní témata za vás.

Programy stručně

Zatímco v létě 2020 se Češi pustili do nakupování a rozhazování úspor z první vlny pandemie, letos byla situace jiná. Podle Prouzy mají lidé strach z budoucnosti a strach z inflace donutí všechny spíše šetřit.

Prouza dává inflaci za vinu i vládě, která podle něj soupeří s Českou národní bankou (ČNB), což by prý v současné době rozhodně neměla. I když se očekávalo, že ČNB zvýší základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na 1,25 procenta, nakonec ji zvýšila o 0,75 procentního bodu na 1,5 procenta. Naposledy bankovní rada zvýšila základní sazbu jedním krokem o více než 0,25 procentního bodu v roce 1997.

Vláda není rozumná

Dvě třetiny inflace prý vláda ovlivnit nemohla. Ale podle Prouzy je primární problém investování mnoha peněz do ekonomiky, například zvyšováním důchodů. „Rozumná vláda by se snažila množství peněz omezit a spolupracovala s národní bankou, ale tak tomu není,“ zlobil se Prouza.

Jako další negativní příklady uvedl schválení navýšení platů státních zaměstnanců o 1 400 Kč nebo přidání důchodcům o 300 Kč nad zákonnou valorizaci. Vláda prý takto jedná v souvislosti s říjnovými sněmovními volbami.

Příspěvky nenaučí lidi šetřit

Prouzu zarazily také plánované energetické šeky, kterými chce vláda přispět na výdaje za zdražující se elektřinu. Částka by měla být přibližně 1 000 Kč a nárok by na ni mělo 800 tisíc nízkopříjmových rodin.

Dotace podle Prouzy pomohou těm, kteří mají problémy s placením už teď. „Když lidem půjčujete na věci, které nemohou sami zaplatit, neučíte je spořit a chovat se úsporně. Nevede to k zodpovědnosti a řešení problémů,“ konstatoval.

Tagy:

Hlavní zprávy

Foldyna: Senát si počíná jako Hitler. Jednání o zbavení Zemana pravomocí zablokujeme
Partie

Foldyna: Senát si počíná jako Hitler. Jednání o zbavení Zemana pravomocí zablokujeme

Čeští senátoři se chovají jako Adolf Hitler, vrátili jsme se do doby před 50 lety, prohlásil v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Reagoval na rozhodnutí Senátu a šéfů sněmovních stran hlasovat o odebrání pravomocí prezidentovi Miloši Zemanovi kvůli jeho zdravotnímu stavu. Foldyna také varoval před ústavním pučem. Ostatní hosté pořadu s ním ale ostře nesouhlasili.

Zavřené hospody i kina. Co by platilo, kdyby se vláda řídila covidovými balíčky z jara?
Koronavirus

Zavřené hospody i kina. Co by platilo, kdyby se vláda řídila covidovými balíčky z jara?

Čísla nakažených covidem dramaticky letí vzhůru. Incidence vzrostla na hodnotu 154. Pokud by platily balíčky, kterými se vláda řídila na jaře, Česko by se při takových hodnotách blížilo k uzavření restaurací a hospod, ale také kultury či bazénů. Ministerstvo zdravotnictví se ale incidencí už neřídí, důležitější je prý počet hospitalizovaných v nemocnicích. I těch však přibývá.

Baldwin ignoroval zásadní pravidlo, má jasno bezpečnostní expert. Vypadá to pro něj špatně
USA

Baldwin ignoroval zásadní pravidlo, má jasno bezpečnostní expert. Vypadá to pro něj špatně

Herec Alec Baldwin, který při natáčení filmu Rust nešťastnou náhodou zabil hlavní kameramanku, by nikdy neměl mířit na jiného člověka, i kdyby se domníval, že je to bezpečné. Řekli to hollywoodští odborníci na bezpečnost deníku The New York Post. Podle právních expertů bude Baldwin nyní pravděpodobně čelit řadě právních problémů, včetně možného obvinění z trestného činu.

Postoj mladých Čechů vůči Romům se zlepšil. Raději ale žijí s Vietnamci či Židy

Postoj mladých Čechů vůči Romům se oproti minulosti zlepšil, přesto k nim ale nepřistupují stejně jako k Čechům. Vyplývá to z letošního výzkumu, který pro kampaň HateFree Culture zpracovala agentura Median. Respondenti také méně věří mýtům o menšinách, jsou odmítavější vůči rasistickému humoru a pozitivně hodnotí vietnamskou komunitu. K porovnání sloužil obdobný výzkum z roku 2014.

KOMENTÁŘ: Piráti by neměli vstupovat do vlády. Budou tam zbyteční a doplatí na to

Účast Pirátů v pětikoaliční vládě se na první pohled zdá jasná. Byli to oni, respektive jejich šéf Ivan Bartoš, kdo nesli hlavní tíhu předvolebního boje s Andrejem Babišem. A bylo by paradoxní, kdyby právě s ním a s Tomiem Okamurou zamířili do opozice. Jenže tak jednoduché to není. Už proto, že koalice jako celek sice nad Babišem zvítězila, avšak za cenu velkých ztrát – mezi Piráty.

Masarykův candát, Novotného tlačenka a Zemanův ovar aneb Z dějin prezidentské kuchyně

Na Pražském hradě se v posledních 103 letech servírovalo ledasco, strůjce pádu komunismu v Evropě Michail S. Gorbačov třeba dostal kuřecí plátek s ananasem. Nyní Hrad osiřel a odpadá i recepce ke státnímu svátku 28. října. Okuste proto speciality prezidentské kuchyně alespoň prostřednictvím Archivu Kanceláře prezidenta republiky. Co třeba na Hradě obědval syrský či zambijský prezident?

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

reklama