360°, Jiří Gavor, Pavel Páral, Vladimír Mužík - 21.9. v 21:20
Ceny energií se drží na rekordních částkách. Podle novináře týdeníku Hrot Pavla Párala však Češi nemají čekat zlevňování, ba naopak. „Na strach z toho, že Čechy zdražování zasáhne, je pozdě. Bát se měli před třemi lety, kdy se řešily emisní limity a uhlíková neutralita. Tehdy byly překročeny hranice. Nyní jede samospád a každý týden budeme překvapeni něčím jiným,“ podotkl v pořadu 360°.
Hostem pořadu byl i energetický analytik Jiří Gavor. Ten si nemyslí, že se již nedá nic dělat. „Evropské komisi se však vymknul z rukou obchod s emisními povolenkami. Nyní je čas na korekce,“ podotkl ve vysílání CNN Prima NEWS.
Páral doplnil, že návrat k výchozímu bodu, kdy povolenky ještě nebyly, nebude možný. „Dosáhne se jen krátkodobé korekce, ale dlouhodobě se bude energie zdražovat. Systém je postaven na tom, že se budou zavírat kapacity a nové se nestihnou dobudovat. Celý systém čeká na to, že lidé budou spotřebovávat méně energie a budou tak menší emise,“ sdělil s tím, že růst cen je nevyhnutelný.
Podle něj nikdo neví, jaký by mělo zvýšení povolenek efekt. „Je to zásah centrálního plánování. Plány počítají s tím, že emisními povolenkami budou zatíženy další obory, včetně bydlení a lokálního vytápění. Trh je tak velmi špatně regulovatelný a nástroj je nevhodný,“ sdělil s tím, že nelze očekávat, že to bude mít nějaký výsledek. Podle něj buď budou povolenky generovat nižší ceny energií, ale nebudou plnit emisní limity, nebo naopak. „Tak je to nastaveno,“ zdůraznil.
Poptávka není krytá
Budoucí vývoj pak podle Gavora není příliš příznivý, a to zejména pro elektřinu. „Tam lze očekávat rostoucí poptávku, kterou již cítíme dnes, a to z prostého důvodu – máme ekonomické oživení. Doufejme, že je pandemie u konce. Její pokles se totiž odráží v růstu poptávky, která však není řádně krytá,“ podotkl. Dodal, že může být ještě hůř.
„Koncem roku totiž zažijeme předposlední etapu odstavování německých jaderných elektráren. Příští rok pak dokončení německého exitu z jaderné energetiky, což pocítí i český trh,“ vysvětlil. Podle něj situaci nezvrátí ani prudké investice do nových větrníků. „Obávám se, že poptávka nebude náležitě krytá. Proto nevidím impuls pro snížení cen elektřiny. Dočkáme se částečné korekce, ale návrat k cenám, které jsme měli ještě před rokem, je prakticky nemožný,“ myslí si analytik.
Ministr průmyslu Karel Havlíček (ČSSD) následně přiznal, že vzniká dotační program či dávka, která by chudším rodinám pomohla vyrovnat se se zvýšením ceny elektřiny. Podle Párala je to však jen důkaz toho, že jsme ve slepé uličce. „A toho, že je to systém, který nemůže sám o sobě fungovat. Sociální dávky na energii nejsou nic nového a z duše se mi to příčí. Politikou ze svéprávných lidí uděláme sociální případy, které potřebují dotace,“ uvedl novinář s tím, že neví, kde na to Česko vezme peníze: „Nejspíš se zadlužíme.“
Plán ministra je tak podle něj velmi krátkozraký. „Je to projev zoufalosti, do kterého se zelený program dostává. Nabídka a poptávka se nesetkají, když budou ceny určovány tržně a dodavatel bude hledat svého zákazníka,“ uzavřel s tím, že se jedná o návrat do socialismu.