Schillerová to se sebeprezentací přehnala. Rozčílila mě, řekl Babiš ke kauze fotografií

Alena Schillerová a Andrej Babiš

Ministerstvo financí platilo Schillerové fotky

Aféra kolem fotek a videí bývalé ministryně financí Aleny Schillerové naštvala šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Podle něj to přehnala. Ministerstvo financí zaplatilo téměř dva miliony korun.

„Byl jsem celý víkend značně rozčílený. Bohužel to trošku přehnala se sebeprezentací, podle mě to bylo zbytečné. Musí si z toho vyvodit závěry, nějakým způsobem to přehodnotit a zamyslet se nad tím, jakým způsobem záležitost vyřeší,“ řekl pro CNN Prima NEWS bývalý premiér Babiš.

Za dva fotografy Aleny Schillerové během roku a čtvrt zaplatilo ministerstvo financí téměř dva miliony korun. Každý tak měsíčně bral bezmála sedmdesát tisíc korun. „Všichni společně se podíleli na propagaci ministerstva financí a jeho agendy,“ hájí se Schillerová.

Kritici ale tvrdí, že Schillerová využila fotografy především ke své prezentaci. Podle projektu Hlídač státu, který mapuje nakládání s veřejnými prostředky, takové příspěvky tvoří téměř polovinu všech jejích fotek a videí.

„Množství osobních propagací dramaticky rostlo před volbami, a to jak krajskými v roce 2020, tak i sněmovními 2021. Potom prudce kleslo,“ uvedl ředitel Hlídače státu Michal Bláha.

Schillerová se hájí, že za tyto příspěvky byli fotografové ministerstva placeni z peněz hnutí ANO. „Pokud fotky nesouvisely s agendou ministerstva financí, oba dva pánové fakturovali hnutí ANO, které to platilo,“ tvrdí exministryně financí.

„Ministerstvo financí neeviduje za období 2014 až 2021 žádné faktury pro hnutí ANO, ať již uhrazené či jen vystavené,“ uvedl mluvčí resortu Tomáš Weiss.

Stanjura chce prověřit smlouvy

Problémy Schillerové s její prezentací baví i uživatele sociálních sítí. Možná nechtěně je znovu jejich hvězdou. V někdejšímu ministru financí Miroslavu Kalouskovi dokonce probudila básnické střevo. „Tak jako vířník zmrzlý na bajkalském ledu chci fotkou světu o sobě vše říci. Své prachy utrácet však nedovedu… Co s tím? No, zaplatí to poplatníci,“ napsal Kalousek na Twitter.

V návaznosti na kauzu chce současný ministr financí Zbyněk Stanjura prověřit všechny PR a marketingové smlouvy za poradenské a právní služby.

Tagy: