Marketingový expert: Schillerová si vypěstovala image lidové ženy, ale z daní občanů

Je správně, že se politici snaží komunikovat přes sociální sítě. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se snažila působit jako žena z lidu, používala k tomu ale peníze daňových poplatníků, řekl marketingový expert Jakub Horák ve vysílání CNN Prima NEWS. Fotografické výstupy, které nesouvisely s její prací v čele resortu, si měla podle něj platit buď sama, nebo z účtu hnutí ANO.

„Žijeme v multikulturní a multimediální době, takže je správné, že ministryně komunikuje prostřednictvím sociálních médií. Je ovšem třeba rozlišovat, co jsou zprávy týkající se její práce jako ministryně, a co jsou zprávy, které jí pomáhají budovat image političky. Ty by měla platit politická strana, která ji nominovala a která na to ostatně dostává od státu přídavky,“ okomentoval kauzu Horák.

Snímky, na kterých bývalá šéfka resortu drží v náruči malé děti, kouká zasněně na zvířata či se fotí pokaždé v jiných šatech, podle něj jednoznačně nespadají do gesce ministerstva financí. Podobně to vidí s příspěvky, ve kterých sdílí lidová moudra nebo zábavné říkanky.

Kauza Alenky - ministryně instagramu nabobtnala do takových rozměrů, že za mnou CNN Prima NEWS vyslala kameramana až do...

Posted by Jakub Horak on Friday, January 28, 2022

„Tím se snaží působit jako žena z lidu. A to by si měla platit sama,“ pokračoval marketingový expert. Optikou Schillerové ovšem nešlo o vyhozené peníze. „Po Andreji Babišovi se stala druhým nejpopulárnějším politikem ANO. Myslím si, že oslovila celou řadu žen, vytvořila si jedinečnou image, nosí křížek a píše básničky, které někdy byly docela povedené. Ukazuje lidskou stránku politiky,“ vysvětlil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Ve výsledku tak šlo o dobrou investici, problém ale je, že se financovala z daní občanů. Schillerová a potažmo hnutí ANO tak image získanou za veřejné peníze zřejmě vytěží v nějakých nadcházejících volbách.

„Když si tak prohlížím Instagram paní Schillerové, tak vedle platů fotografů doporučuju projít účetnictví a mrknout se na faktury od vizážistky, garderobiéra a módních salonů. Hádám, že budou podstatně vyšší, než jsou ty za fotografy,“ konstatoval Horák později na svém facebookovém profilu.

Baví se i internet

Bývalá ministryně financí se stala – opět – i terčem internetových vtípků a nová kauza posloužila jako inspirace pro tradiční lidovou tvořivost – pozadu nezůstali ani Cimrmani. „Už jsem se k tomu vyjadřovala mnohokrát, ale ráda to zopakuji. Nebyli to fotografové, kteří mi fotili pouze fotky na Instagram, jak to účelově vykládají někteří novináři. Chápu, že to může být zajímavá zkratka, ale není to tak,“ napsala Schillerová redakci CNN Prima NEWS. Podle ní byli fotografové zaměstnanci ministerstva, kteří vedle jiné činnosti plnili i funkci fotografa a kameramana resortu financí, a podařilo se díky nim resort úspěšně propagovat.

Taková obhajoba ale před internetovým plénem neobstála, lidé naopak začali vytvářet vtipné memy a koláže. Grafik Tomáš Břínek, známý pod přezdívkou TMBK, si rýpl do štědré finanční odměny pro fotografy i jazykových schopností Schillerové, které se rovněž dočkaly vlastní série fórků.

A někteří tvůrci nechali kauzu okomentovat československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, jiní sarkasticky obhajovali výši výdajů dlouhým seznamem položek – samotnými fotografy počínaje a pronájmem pávů zdaleka nekonče. Pozadu tradičně nezůstali ani správci stránky Jára Cimrman Memes.

Co byste za ty fotky chtěl, Mistře?

Posted by Jára Cimrman MEMES on Friday, January 28, 2022

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:19

Gubernátor: 17. května zabili ruští okupanti v Doněcké oblasti 7 civilistů

22:54

Fico má nový terč. Komediant, který lže na denní bázi, opřel se expremiér do Zelenského

22:35

Bloomberg: USA jsou připraveny zcela zbavit Rusko možnosti splácet státní dluh po 25. květnu

22:14

Německá kontrarozvědka varuje firmy před útoky proruských hackerů

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Přísná trenérka ruských krasobruslařek narazila v USA, nemohla koučovat dceru. Proč?

Je známá pro svůj přísný, možná až despotický přístup. Ale právě i díky tvrdé ruce vzešlo zpod křídel ruské trenérky Eteri Tutberidzeové mnoho výjimečných krasobruslařek, a to včetně mladičkého zázraku Kamily Valijevové. Tu na olympijských hrách v Pekingu semlela informace o tom, že měla dříve pozitivní dopingový test. A nyní možná tento fakt pokazil Tutberidzeové výlet za dcerou, která trénuje ve Spojených státech amerických.

Záběry silných explozí: Ruský obrněnec najel na minu. Vybuchl i vůz, který ho chtěl objet

Ruskou ofenzivu na Donbasu výrazně zpomalují i protitankové miny, které v oblasti rozmístili Ukrajinci. Dokazovat to má další video, které koluje po internetu. Z leteckých záběrů lze vidět ruský bojový vůz BMP-2, který najel na minu. Další ruský obrněnec se zničené vozidlo snažil objet, najel však na minu také. Následovalo několik dalších výbuchů. Autentičnost záběrů není možné v průběhu válečného konfliktu nezávisle ověřit.

Spory Ruska a Izraele se vyostřují. Chystá Jeruzalém odvetu za napadení svých letounů?

Začalo to výroky ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova o „židovském původu Adolfa Hitlera“. Nyní se zdá, že Rusko dalo Izraeli další důvod k podpoře Ukrajiny. Podle izraelských médií totiž ruská armáda v Sýrii poprvé předvedla náznak bezletové zóny a zaútočila proti izraelským letadlům. I kvůli zhoršujícím se vztahům s Moskvou Jeruzalém čím dál více zvažuje vojenskou pomoc Ukrajině.

Rozhodnuto. Nová pražská filharmonie bude stát 6 miliard. Podívejte se, jak bude vypadat

Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na podobu nové budovy filharmonie v Praze se stalo dánské studio Bjarke Ingels Group. Výsledky v úterý vyhlásili zástupci hlavního města a jeho Institutu plánování a rozvoje. Budova by podle plánů vedení města měla být hotová v roce 2032, náklady se odhadují asi na šest miliard korun. Nové kulturní centrum s několika sály, které by mělo být i sídlem České filharmonie, má stát u stanice metra Vltavská.

Živě
ON-LINE: Rusové podnikají další razantní kroky. Hodlají vystoupit z významných organizací

Jednání mezi Moskvou a Kyjevem ohledně vyřešení situace na Ukrajině nepokračují. V Rusku vypukl další záhadný masivní požár. Tentokrát hoří chemický závod na výrobu plastů v Berdsku. Mezitím finský parlament drtivou většinou hlasů podpořil podání přihlášky do NATO, přihlášku do aliance podepsalo i Švédsko. Rusko se rovněž chystá vystoupit z WTO a WHO, návrh je v parlamentu.

Domácí zpravodajství

Fiala a Rakušan: Už žádná ultimáta. Hřib slíbil, že kvůli uprchlíkům neudělá unáhlené kroky

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) přislíbil, že do konce jednání o přerozdělování uprchlíků mezi kraji nebude dělat ukvapené a unáhlené kroky, k nimž by patřilo uzavření pražského asistenčního centra ve Vysočanech (KACPU). Po úterním mimořádném jednání vlády to novinářům řekli premiér Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten o přemisťování uprchlíků do regionů bude s hejtmany opět jednat ve čtvrtek.

CNN Prima NEWS během 2. roku na trhu ztrojnásobila počet diváků. Jaká témata je oslovila?

Přesně před dvěma lety – 3. 5. 2020 – odstartovala multiplatforma CNN Prima NEWS. Druhý rok potvrdil vzestupnou trajektorii nastavenou v prvním roce a přinesl řadu rekordů. Díky kvalitně pokrytým klíčovým zpravodajským událostem, jako byly říjnové parlamentní volby či válka na Ukrajině, překonávala stanice CNN Prima NEWS i hranici 4% share v CS 15+ v celodni. A multiplatforma jako celek oslovila letos v březnu 7 783 tisíc lidí v CS 10+.

Hůle: Snižme šikanu lidí v nouzi, vyděláme všichni. Cesta k pomoci má být krátká a rychlá

Česko se nadále potýká s rapidním zdražováním. Ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová v pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedla, že koncem roku budou pravděpodobně podporovat čtvrt milionu lidí. Daniel Hůle z Člověka v tísni podotkl, že zásadní problém pro pomoc lidem v krizi představuje byrokratická zátěž. Radil, aby vláda tyto skupiny lidí nešikanovala přehnanou administrativou.