Sedm obviněných po razii na radnici v Liberci. Policie šetří několik kauz, včetně korupce

Budova liberecké radnice a náměstí Dr. Edvarda Beneše

Liberecké korupční kauze je sedm obviněných

Policie po úterním zásahu na radnici v Liberci vyšetřuje tři věci. V jedné, která souvisí se zadáváním veřejných zakázek na opravy komunikací, obvinila šest osob. Z nich je jednou úředník libereckého magistrátu. Ve druhé věci čelí obvinění kvůli podezření z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby jeden člověk a ve třetí kauze zatím nikdo obviněn nebyl. Ve středu o tom informovala náměstkyně ústecké krajské státní zástupkyně Kateřina Doušová.

„O případných návrzích na vzetí některého z obviněných do vazby bude rozhodnuto dnešního dne v pozdních odpoledních či večerních hodinách,“ dodala.

ČTĚTE TAKÉ: Černí pasažéři fyzicky napadli řidiče autobusu MHD v Olomouci. Udeřili i další cestující

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v úterý zasahovali ve dvou budovách liberecké radnice a v soukromém S toweru. „Prohlídka probíhala ve dvou kancelářích na staré budově radnice a v kanceláři v Liebiegově vile na Jablonecké ulici. Ze soudních příkazů jsem se dočetl hned ráno, co je předmětem zájmu NCOZ a o jaké osoby se jedná. Současně jsem souhlasil s mlčenlivostí, aby nebyla narušena práce Policie ČR,“ uvedl ve středečním prohlášení primátor města Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj). Podle dalších informací je mezi prověřovanými osobami náměstek primátora Petr Židek (ODS).

Obvinění z braní úplatků

Kauzu spojenou se zadáváním veřejných zakázek na opravy komunikací dozoruje Okresní státní zastupitelství v Liberci. Šest zadržených osob čelí obvinění pro trestné činy zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, přijetí úplatku, podplacení, zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. „Jednou z obviněných osob je úředník Magistrátu města Liberce, kterému za tuto trestnou činnost hrozí trest odnětí svobody ve výměře tři léta až deset let. Trestná činnost souvisí se zadáváním veřejných zakázek na opravy komunikací v majetku Statutárního města Liberce. V jednom případě byl skutek spáchán v souvislosti se zadáním veřejné zakázky Města Smržovka,“ uvedla Doušová.

Další dvě kauzy dozoruje liberecká pobočka krajského státního zastupitelství. V jedné byl omezen na svobodě a obviněn ze zločinu přijetí úplatku a zločinu zneužití pravomoci úřední osoby jeden člověk. „Za tuto trestnou činnost hrozí obviněnému trest odnětí svobody ve výměře pět roků až 12 let. Jedná se o trestnou činnost korupčního charakteru související se zneužitím veřejné funkce k získání prospěchu či informační výhody pro jiné subjekty v souvislosti s majetkovými operacemi Statutárního města Liberec,“ uvedla náměstkyně ústecké krajské státní zástupkyně Kateřina Doušová.

K třetí kauze podle ní zatím nelze nic sdělit. „Probíhají úkony trestního řízení, přičemž žádná osoba doposud nebyla obviněna a za dané procesní situace není možné v této naposledy uvedené věci podat žádné další podrobnější informace,“ dodala.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Po zásahu policie v Liberci je mezi prověřovanými i náměstek primátora

Tagy:
policie Liberecký kraj obvinění Liberec magistrát korupce Policie České republiky Státní zastupitelství ČR