Až pětina českých domácností má podle finančních odborníků špatně nastavenou distribuční sazbu elektřiny. Tratí stovky až tisíce korun...
Možná to znáte a už se v metodách šetření energií orientujete. Nenecháváte nikde zbytečně rozsvíceno, pravidelně odmrazujete mrazák i ledničku, perete jen plnou pračku, nakoupili jste úsporné spotřebiče a v zimě větráte jen nárazově, ale důkladně – zhruba pět až deset minut otevřenými okny a průvanem. Tipů, jak ušetřit za elektřinu, je spousta. Některé vedou k větší, jiné k menší úspoře. Jak ale ukazují průzkumy, řada lidí by mohla ušetřit ještě víc. Až pětina domácností má totiž špatně nastavenou distribuční sazbu elektřiny a tím může za rok vyhodit z okna tisíce korun navíc. A naprosto zbytečně.
Energetická alchymie
Je jich deset, jen samá čísla a písmenka a vy si možná říkáte, kdo se v tom má vyznat? D01d, D02d, D25d atd. Navíc když se ještě k tomu přidají pojmy, jako vysoký či nízký tarif... Ano, vypadá to tajemně a složitě, a věda to tak trochu je. Ale ne zas až tak velká...
Další možnost úspory? Změna dodavatele elektřiny. Najděte si sami, kde můžete ušetřit. TADY můžete porovnat nabídky všech dodavatelů na trhu. Energetické společnosti nabízejí několik možností, jak si můžete nastavit takzvanou distribuční sazbu elektřiny. Podle toho, jak moc a k čemu elektřinu doma, na chatě či v garáži, využíváte. Někdo elektřinou jen svítí, někdo i topí, někdo i ohřívá vodu, nebo dokonce využívá tepelné čerpadlo. A podle toho jsou také nastaveny sazby a ceny za takzvaný levný a drahý proud, tedy nízký a vysoký tarif. Až na dvě jsou totiž všechny distribuční sazby dvoutarifní a spotřebitel má tak možnost platit v určitý čas nižší částky za spotřebovanou energii. Levný proud přitom u všech sazeb nestojí stejně, liší se dále podle toho, jak dlouho trvá (8, 20, 22 hodin denně), jak elektřinu využíváte při topení a podobně.
Kdy je nízký a kdy vysoký tarif?
Distribuční sazba je tedy určitá kategorie pro odběratele elektřiny, která se odvíjí od používaných spotřebičů a celkové spotřeby domácnosti. To, jakou distribuční sazbu máte právě vy, najdete vždy na smlouvě s dodavatelem energií a na každoročním vyúčtování. Kdy je levný a kdy vysoký tarif zjistíte na stránkách distributora (jsou pro celou republiku tři – ČEZ Distribuce, E.ON Distribuce a PRE Distribuce), nebo na jejich telefonních linkách. V době nízkého tarifu je vhodné také například prát a ohřívat vodu...
Jak poznat odpovídající sazbu?
Je nutné odhadnout spotřebu domácnosti, spočítat příkon spotřebičů. Většina českých domácností využívá jednotarifní sazbu, která je určena pro ty, kteří elektřinu nevyužívají k topení. Pokud elektřinou topíte, měli byste vybírat z dvoutarifních sazeb. Projděte si v následujícím přehledu všechny sazby. U každé z nich uvádíme, pro jakou domácnost je ta která vhodná.
Když nastanou změny...
Někdy se stane, že distribuční sazba už neodpovídá spotřebě. Zvýší se počet lidí v domácnosti, přibude výkonnější spotřebič, po rekonstrukci začnete využívat podlahové vytápění apod. To jsou situace, kdy je vhodné znovu přepočítat spotřebu a vyhodnotit, jestli nebude lepší změnit sazbu. Převedením na výhodnější sazbu většinou můžete ušetřit až pětinu nákladů.
Sledujete hraný ON-LINE SERIÁL o energiích. ZDE.
Příklady špatně nastavených distribučních sazeb...
Příklad číslo jedna:
Klient má distribuční sazbu, kterou je možné využívat pokud má zapojen přímotop (tedy D45d), ale přímotop nepoužívá, pouze ohřívá vodu elektrickým bojlerem. Za rok má spotřebu ve vysokém tarifu 600 kWh, v nízkém 3370, jistič 3x32A u jednoho z dodavatelů ze Středočeského kraje. Za rok při této sazbě a spotřebě zaplatí 16 093 Kč. Pokud by změnil distribuční sazbu na D25d (tedy pro ohřívání elektrickým bojlerem) zaplatí za rok při stejné spotřebě 12 092 Kč. Pokud by pro něho byl navíc zbytečný jistič 3x32A, může ho změnit na 3x25A a poté by za rok zaplatil 11 671 Kč.
Příklad číslo dvě:
Klient má distribuční sazbu určenou pro malé spotřeby pouze na svícení (tedy D01d), jistič má 3x25A, spotřebu ve vysokém tarifu 2500 kWh za rok, je z Jihočeského kraje. Za rok při této sazbě a spotřebě zaplatí 13 053 Kč. Pokud by změnil distribuční sazbu na D02d (má na ni nárok, neboť má větší spotřebu), zaplatil by při stejné spotřebě 12 543 Kč. V případě, že by klientovi stačil jistič 3x20A, mohl by více ušetřit a za rok by zaplatil 12 639 Kč.
Příklad číslo tři:
Klient má chalupu v Moravskoslezském kraji a využívá sazbu D61d (určená právě pro chataře. Distribuční sazba je ale výhodná pouze tehdy, pokud jezdíte na chalupu skutečně jen o víkendu), vzhledem k tomu, že přes prázdniny je klient na chalupě i týden v kuse, není pro něj tato sazba příliš výhodná. Při spotřebě za rok ve vysokém tarifu 1500 kWh a v nízkém tarifu 2500 kWh, jistič 3x25A by klient zaplatil u jednoho z dodavatelů 15 879 Kč. Vhodnější by pro něj byla distribuční sazba D25d. Při této sazbě se stejnou spotřebou by klient zaplatil dodavateli 14 246 Kč.
Může se vám ještě hodit:
Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.