Je to snadné. Někdy stačí dopřát si jen trochu víc luxusu, než na co stačí měsíční výdělek, někdy promarodíte celý měsíc nebo prostě musíte neočekávaně koupit nový spotřebič. A je hned zaděláno na problém. Peníze pak třeba chybějí na uhrazení pravidelných závazků, které vám nikdo neodpustí.
Máte to také tak? Nemůžete se každý měsíc dopočítat a divíte se, kam se peníze rozkutálely? A sporák nebo lednice se neptají, jestli máte dost našetřeno, když se rozhodnou vypovědět službu... Problém nedostatku peněz v posledních dnech před výplatou řeší spousta z nás. Desítky tisíc lidí si pak peníze, které potřebují navíc, jednoduše půjčí. Jde to snadno, takzvanou online krátkodobou půjčkou, neboli „půjčkou před výplatou“. Více žádají muži, jako „živitelé“ rodiny, ve věku kolem třiceti let. Nejčastěji si půjčují tři tisíce korun na čtrnáct dnů. Vyplývá to z únorových statistik firmy Financial Solutions and Services, která provozuje srovnávací portály nabídek jednotlivých firem na trhu.
Chybí umění vejít se do rozpočtu!
Je v podstatě normální si občas peníze půjčit, když máte málo. Ale musíte být obezřetní. Faktem ale také je, že často prý nebývá důvodem nedostatku peněz před výplatou malý výdělek, ale špatné hospodaření, respektive příliš vysoké výdaje. Tak výsledky komentuje finanční odborník Prima Rádce Zbyněk Laisek. „Průměrný výdělek žadatele, který chce půjčku, je sedmnáct tisíc korun, přesto mu chybí do rozpočtu další tři tisíce“. Ty si následně půjčí. V podstatě se jedná o „pár“ korun, v budoucnu ale mohou způsobit nemalé potíže. Zvlášť, pokud si lidé půjčí menší obnos u více poskytovatelů. To je možné a mnozí toho hojně využívají. První půjčky jsou totiž navíc u většiny poskytovatelů zdarma, nicméně limitovány částkou čtyř tisíc korun.
Začarovaný kruh
Pokud ale lidé mají půjčeno víc, než zvládnou následně splácet, hrozí jim velmi vysoké pokuty a vyslouží si pak záznam v rejstříku dlužníků. Potom se mohou s vyššími částkami úvěru rozloučit. „Poskytovatelé půjček těmto lidem nechtějí půjčit větší množství peněz kvůli riziku nesplácení“, říká Zbyněk Laisek. A dodává: „Téměř každý druhý žadatel o půjčku před výplatou má problémy s placením předešlých úvěrů“. A přesto si o další půjčky nepoučitelní dlužníci stále žádají a jdou z jednoho dluhu do druhého. Často se starý dluh snaží zaplatit půjčkami novými.
Půjčky před výplatou, statistické údaje za měsíc únor 2014, Zdroj: Financial Solutions and Services
Řešení - na co si dát pozor?
Snažte se naučit lépe hospodařit s penězi. Najděte si efektivní způsob, jak si ve financích udělat pořádek. Příjmy a výdaje si každý měsíc zapisujte do seznamu. Záleží i na tom, v jaké životní situaci se zrovna nacházíte. Zkuste se poohlédnout po lépe placeném místě, najděte si občas brigádu. Je možné, že parner/ka nemá zaměstnání, nebo jste dlouhodobě nemocní. Dohodněte se s příbuznými, jestli u nich nemůžete dočasně bydlet a svůj byt třeba pronajímejte.
Srovnejte si zcela nezávazně aktuální nabídky krátkodobých půjček na trhu. Sjednejte si ji zdarma a zcela bezpečně u ověřeného poskytovatele.
Pokud ale určitou částku navíc skutečně potřebujete půjčit, je třeba si uvědomit, že s úvěrem jsou spojené i další náklady. Nejsou to jen peníze, které vám někdo dočasně věnuje. Půjčka před výplatou navíc není nijak levná záležitost, tím spíše je potřeba srovnat si nabídky dříve, než si jakýkoliv úvěr sjednáte.