reklama

Šestá oběť masakru ve Wisconsinu: V nemocnici zemřelo dítě. Řidič v průvodu kličkoval

Nedělní incident ve státě Wisconsin, při němž vjel řidič autem plnou rychlostí do vánočního průvodu ve městě Waukesha poblíž Milwaukee, má šestou oběť. Podle amerických médií to v úterý před soudem oznámila prokuratura, podle níž se jedná o dítě.

reklama

Raněných je podle prokurátorů přes 60 namísto původně oznámených 48. Úřady v úterý obvinily podezřelého 39letého Darrella Brookse z mnohonásobné vraždy, podle předběžného vyšetřování při průjezdu průvodem kličkoval ze strany na stranu ve snaze zasáhnout co nejvíce lidí. Obyvatelé města ležícího západně od Milwaukee den po tragédii uctili zemřelé na shromáždění se svíčkami.

Brooks je jediným podezřelým v souvislosti s nedělním incidentem, který proměnil tradiční předvánoční průvod v děsivou scénu plnou zoufalých výkřiků a raněných. Červené vozidlo typu SUV podle záběrů z místa činu prolomilo bariéry a následně se řítilo po ulici lemované diváky, na které pochodovaly mažoretky či hudební a taneční soubory. „Vypadalo to, jako kdyby létaly vzduchem figuríny,“ uvedla Nicole Schneiterová, která byla na místě s dětmi a vnoučaty.

Nejméně devět zraněných podle agentury AP v pondělí zůstávalo ve vážném stavu, přičemž se jednalo převážně o děti. Brooks žádná zranění neutrpěl.

Muž podle policie jen pár chvil před incidentem odjel z domova, kde se s někým pohádal. Ujel podle vyšetřovatelů dřív, než na místo dorazili strážníci, a nebyl policií pronásledován. Podrobnosti o domácím konfliktu policejní šéf Thompson neposkytl, předtím se objevila informace, že byl při hádce použit nůž.

Brooks má podle amerických médií bohatý trestní rejstřík. „Od svého dospívání byl znovu a znovu zatýkán, byl obviněn z napadení a domácího násilí a odporu vůči policii,“ píše deník The New York Times. Podle něj prokurátoři v Milwaukee tento měsíc uvedli, že Brooks úmyslně vrazil vozem do ženy, kterou znal, a způsobil jí zranění. Jen dva dny před tragédií ve Waukeshe byl Brooks propuštěn po složení kauce ve výši 1 000 dolarů (necelých 23 000 korun) a prokuratura nyní uvedla, že navrhla „nevhodně nízkou“ částku.

Obyvatelé města uctili památku zesnulých

Prokuratura v úterý potvrdila, že Brooks měl problémy se zákonem ve třech státech USA a požadovala proto uvalení kauce ve výši pěti milionů dolarů (113 milionů korun), čemuž soud vyhověl.

Pětici obětí z průvodu na pondělním pietním shromáždění uctily stovky obyvatel města, kde žije asi 72 000 lidí. Zemřelým, kromě v úterý oznámené šesté oběti, bylo od 52 do 81 let a jsou mezi nimi i členové skupiny „tančících babiček z Milwaukee“, která na průvodech ve Waukeshe pravidelně vystupovala. Dvojice duchovních při vigilii přečetla jména všech mrtvých. Dobrovolníci rozdávali svíčky, sendviče a horkou čokoládu, popsala AP.

„Jsem tady, protože tohle je moje komunita, tohle je můj domov. Kvůli tomu jsem přišel, abych podpořil svou komunitu,“ řekl 30letý místní obyvatel John Armeson.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku
Koronavirus

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka
Pořady

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

reklama