reklama

Ševčík: Mráz přichází z Bruselu. Hloupá zelená opatření EU zasáhnou nejchudší

Ekonom a kandidát uskupení Trikolóra Svobodní Soukromníci Miroslav Ševčík říká, že z Evropské unie vychází hloupá opatření protlačována Zelenými z Německa. Opatření týkající se energií podle něj zasáhnou nejchudší, ale i střední třídu. Ševčík to prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS. Spolupředsedkyně českých Zelených Magdalena Davis mu oponovala a zkritizovala jej, že si váží více svého života než životů našich dětí.

reklama

Ševčík si ve vysílání vzal na paškál zejména Evropskou unii a její opatření. „Voliči, pamatujte si, odkud tento mráz přichází. Přichází z Bruselu naprosto nesmyslnými a hloupými opatřeními, které budou zasahovat právě sociálně nejslabší, nejchudší, ale také střední třídu,“ řekl ekonom. Ten v říjnových volbách kandiduje na posledním 36. místě v Praze coby člen hnutí Trikolóra.

V debatě na téma dostatku energií v zimě a zvyšujících se cen za ně se střetl se spolupředsedkyní Zelených Magdalenou Davis. Ševčík kritizoval snahy uzavírat některé elektrárny, které podle něj „dávno nezatěžují životní prostředí tak jako v 70. či 80. letech“.

„Tato zima může ukázat, že všechny plány sociálních inženýrů a zelených fanatiků přispějí k tomu, že tady budeme chudnout. Dotkne se to i Německa,“ konstatoval ekonom s tím, že česká vláda podle něj „nezblbla“ a spoléhá na výrobu bezemisní energie z jaderných bloků.

Ševčík ve vysílání CNN Prima NEWS poukázal na to, že Evropská unie sice tlačí na opatření, která přispějí ke zlepšení klimatu, ale v celkovém důsledku to příliš nepomůže. Největšími producenty znečištění jsou totiž USA a Čína, zatímco Evropa podle jeho slov ke znečištění planety přispívá jen zhruba osmi procenty.

Část zemí EU jako třeba Německo by se se snížením průmyslové výroba podle něj mohla vyrovnat, ale u Česka je tomu jinak. „My jsme průmyslová země, nás to postihne,“ má jasno ekonom.

Zájem o budoucnost

Spolušéfka českých Zelených Ševčíka zkritizovala, že svými názory dává najevo nezájem o budoucnost. „To, co tu pan Ševčík říká, je, že si svého života váží více, než životů všech našich dětí, které zdědí tu energetickou koncepci,“ uvedla ve vysílání CNN Prima NEWS Davis. Ta dále doplnila, že česká vláda ratifikovala Pařížskou dohodu o klimatu, tudíž s ní souhlasí. „Není to žádný diktát Bruselu. Jsou to cíle, ke kterým jsme se sami zavázali,“ dodala lídryně Zelených.

Do budoucna lze podle ní bohužel počítat, že se energetická chudoba promítne do domácností. Ševčíka a jeho stranu pak osočila, že se o téma zajímá jen ze zištných důvodů. „ Strana jako Trikolóra se o energetickou chudobu zajímá až v momentě, kdy se jí to hodí do kapsy,“ pravila Davis.

Budou tornáda častější?

Spolupředsedkyně Zelených, která stranu vede společně s Michalem Bergem, připomněla, že americký prezident Joe Biden se již rozhodl vrátit k Pařížské dohodě a svůj podpis k ní přidala i Čína. „Obě velmoci se na tom budou podílet,“ věří podle svých slov spolupředsedkyně Zelených.

Davis dále hovoří nejen o tom, že energie budou zdražovat, ale rovněž zmínila, že jde očekávat i častější extrémní jevy jako například tornádo. „Musíme klimatickou změnu co nejméně nechat rozvinout, co nejvíce ji utáhnout a to neuděláte jinak, než snižováním CO2 (oxid uhličitý – pozn. red.),“ dodala Davis.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů
Koronavirus

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci
Koronavirus

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci

O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.

Nevánoční nebo farmářské. Někteří trhovci našli skulinu v opatření a dál prodávají

I když přísná vládní opatření zakazují vánoční trhy, obchodníci našli způsob, jak lidem nadále zprostředkovat vánoční atmosféru a stánky otevřít. Stačí změnit název akce z vánočního trhu třeba na zimní farmářské nebo nevánoční. I tam ale policisté kontrolují dodržování ostatních nařízení – popíjení alkoholu, rozestupy nebo třeba respirátory.

Djokovič? Hlupák, který jen umí tenis. Lékař se kvůli vakcíně obul do světové jedničky

Spor o povinném očkování proti covidu – právě to mnozí hází na hrb světové jedničce tenisu Novaku Djokovičovi, který kvůli odmítavému postoji vůči vakcíně zmešká úvodní grandslam sezony, tedy Australian Open. To se ale nelíbí mnohým z řad fanoušků i zdravotníků. Patří mezi ně i prominentní lékař a virolog Roberto Burioni, který se teď do Srba tvrdě opřel.

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka

Husté sněžení a silný vítr komplikují už od rána dopravu na českých dálnicích a silnicích. Například D8 u Ústí nad Labem byla kolem 6:30 uzavřená na 82. kilometru v obou směrech, tedy na Drážďany i na Prahu. Sněžení ovlivňuje i dopravu kolem Prahy. Příměstské autobusy mají zpoždění, některé zastávky se ruší. Na Mělnicku mají autobusy zpoždění desítky minut. Varování meteorologů řidičům před ledovkou platí i nadále.

Reklama na sázení jako memento smrti. Nemůžu vzít syna na fotbal, vyčítá žena Leicesteru

Annie Ashtonová je Angličankou, která by ráda vzala svého syna na zápas fotbalového klubu Leicester City, nicméně má strach. Ne kvůli tomu, že by se bála násilného chování ostatních fanoušků, případně vulgarit. Není jí komfortní to, kolik sponzorů z řad sázkových kanceláří se objevuje na reklamních LED panelech na stadionu „lišek“. Právě kvůli gamblerství si její manžel vzal život.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama