Menzelová otevřeně: Bez dětí bych umřela žalem. Na život bez Jirky jsem si ještě nezvykla

Olga Menzelová vzpomínala na svého zesnulého manžela.

Rozhovor s Olgou Menzelovou

Od smrti režiséra Jiřího Menzela uplynuly už dva roky, přesto se po něm vdově Olze stále stýská. Pořadu Showtime se zároveň svěřila, jak je vděčná, že si ve vztahu prosadila děti. Rozhovor poskytla na akci, která připomíná důležitost prevence rakoviny prsu – i o té tedy byla řeč.

Rakovina prsu podle Menzelové patří mezi problémy, na něž je třeba upozorňovat. „Vzhledem k tomu, jak přistupuji k životu, se snažím na prevenci dbát. Nerada chodím k doktorům, prevence je však důležitá ve všem možném. Není to pouze o rakovině prsu, i u dětí dbám na to, aby měly dobrou imunitu, dobře jedly, abych je otužovala... Prevence je tak na prvním místě,“ přiblížila.

Podzim má však manželka zesnulého režiséra spojený právě s jeho skonem. Dva roky od smrti Jiřího Menzela uplynuly 5. září. „Je to pro mě náročné, podzim se váže k odchodu Jirky a já si na to ještě nezvykla. Pro mě byla jeho smrt zásadní zkušeností, kdy si člověk s odchodem blízkého uvědomí vlastní smrtelnost. Zároveň se proměnil i můj vztah k životu,“ svěřila se Menzelová.

Uznávaný režisér původně děti nechtěl, nakonec si však podle manželky uvědomil, o co přicházel. „Děti jsou pro mě smyslem života. Byla jsem tvrdohlavá a prosadila si je, za což jsem nyní opravdu ráda. Jinak bych tady byla úplně sama. S tím, jak se mi po Jirkovi stýskalo, si dokážu představit, že bych mohla i umřít žalem,“ pokračovala.

Stesk může být i hezký

Kromě dětí jí v těžkých chvílích pomáhá i její partner, egyptolog Miroslav Bárta. „Je trpělivý a bezvadný. Někdo mi říká, že mám nového chlapa, ale to se nedá srovnávat. Nelze přece někoho, kdo zde byl, nahradit. Je to bolest, která se snad časem trochu utlumí. Stesk je přitom do jisté míry hezký: Kdyby se mi nestýskalo, tak by to znamenalo, že náš vztah nebyl silný. Jsou ale věci, pro které se musí žít, a to jsou u mě děti. I Jirka pochopil, o co se dlouho připravoval, a bylo mu to líto,“ dodala.

Že na zesnulého manžela stále myslí a stýská se jí, její partner prý naprosto toleruje. „Míra měl Jirku rád, on mě s ním seznámil. Tohle dokážou jen velcí muži, protože Jirka je všudypřítomný. Někdo jiný by žárlil, ale Míra je výjimečný, mají s Jirkou řadu podobných vlastností. Jedinkrát jsem nezažila náznak výčitek nebo žárlivosti,“ uzavřela.

Tagy: