Šílené dny ve formuli 1. Domino efekt odnese milovaný smíšek, žádá bolestné půl miliardy

Ve formuli 1 se během letní pauzy spustil domino efekt, který může mít mimo jiné za následek, že skončí miláček obrovského množství fanoušků Daniel Ricciardo. Pokud k tomu ale má dojít, chce australský závodník proslulý pro svůj konstantní úsměv od ucha k uchu gigantické „bolestné“.

I když po Velké ceně Maďarska začala pilotům formule 1 takřka měsíc dlouhá pauza, nuda v královně motorsportu rozhodně není.

Vše odstartovalo velmi nevině tím, že si čtyřnásobný mistr světa Sebastian Vettel založil Instagram. Na populární sociální síť zavítal především proto, aby své fanoušky zpravil o tom, že po sezoně ukončí kariéru.

Nečekanou novinkou automaticky uvolnil své sedadlo v monopostu Aston Martin pro nadcházející ročník. A toho využil „starý lišák“ – dvojnásobný světový šampion – Fernando Alonso. Už 41letý rodák ze španělského Ovieda nebyl spokojený s podmínkami, které mu nabízel aktuální zaměstnavatel, tedy francouzská stáj Alpine. A šel za lepším.

O mně beze mě

Týmový ředitel Otmar Szafnauer o tom prý nejprve vůbec nevěděl, o Alonsově úprku se dočetl z tiskové zprávy. Ze zklamání ho měla vysvobodit sázka na rezervního jezdce – mladíka Oscara Piastriho. Suverénní šampion loňského seriálu formule 2 je dlouhou dobu považovaný za budoucnost „ef jedničky“. A Alpine už ho mělo za jistého Alonsova nástupce.

Den po oznámení třaskavého přestupu nejstaršího jezdce na startovním roštu proto tým světu sdělil, že v roce 2023 bude týmovým kolegou Estebana Ocona Piastri. Mělo to ale jeden zásadní háček. Piastri o tom nevěděl. Velký trapas pro Alpine.

„Zaznamenal jsem, že tým bez mého souhlasu zveřejnil pozdě odpoledne tiskové prohlášení, že za něj budu příští rok jezdit. To není pravda a kontrakt s Alpine na rok 2023 podepsaný nemám. Příští rok za Alpine jezdit nebudu,“ znělo kompletní vyjádření 21letého Piastriho k typickému „o nás bez nás“. Či spíše „o mně beze mě“.

Totální domino efekt a pomyslné obdélníkové destičky stále padají. Mladý Australan sice nebude jezdit za Alpine, ale přece jen si například podle stanice ESPN příští rok připíše debut v F1. Enormní zájem projevuje britská stáj McLaren.

Ricciardo chce bolestné

Jenže každý tým má k dispozici jen dvě místa a o jedno z nich rozhodně nepřijde velký talent Lando Norris. Takže tým bude muset obětovat Piastriho krajana Daniela Ricciarda. Stálici formule 1, vítěze osmi Grand Prix, který se pro svoji veselou povahu těší extrémní popularitě u fanoušků z celého světa.

Úsměv mu z tváře normálně prakticky nemizí, ale teď přišla chvíle, aby 33letý Ricciardo udělal výjimku. Kontrakt má s McLarenem podepsaný do konce sezony 2023, přesto se nyní dozvěděl, že by si měl hledat místo jinde.

To ale není jen tak. Podle renomovaného australského webu Speedcafe je totiž Ricciardo pánem situace. Jinými slovy smlouva je nastavená tak, že ji před vypršením může ukončit jen on, nikoliv druhá strana, kterou představuje McLaren.

Ricciardo vyrozuměl, že po nepřesvědčivých výkonech za půl druhé sezony ztrácí u týmu důvěru a není už příliš chtěný. A slovy Speedcafe si řekl: „Ok, půjdu pryč. Ale vy mi zaplatíte 21 milionů dolarů.“

Odstupné má v přepočtu hodnotu takřka půl miliardy korun. Rozumí se, že by takovéto kompletní bolestné dostal jen v případě, že ho minimálně pro příští rok neuloví jiný tým. Pokud by mu například stáj Alpine podala ruku a nabídla kontrakt na 10 milionů ročně, musel by těchto 10 milionů vrátit McLarenu. Nicméně dá se předpokládat, že konečná suma bude ještě předmětem jednání a možná Ricciardo ze svých požadavků trochu ubere.

Kdyby tak ale Vettel věděl, co svojí informací o odchodu do důchodu způsobí…

Tagy: