Sexuoložka Laura Janáčková: Muži si vybírají ženy jedině a pouze podle atraktivity

Jsou krásné ženy úspěšnější? A záleží u mužů na vzhledu? Na toto téma mluvila moderátorka pořadu CNN Prima NEWS Silný hlas Markéta Fialová s hosty – spisovatelkou, sexuoložkou, docentkou klinické psychologie a zakladatelkou Institutu partnerských vztahů Laurou Janáčkovou a politikem, předsedou Národní rady osob se zdravotním postižením, Václavem Krásou.

„Ideál krásy se mění, protože je ovlivněn celou řadou věcí, ale základ je stále stejný. Když se podíváme na pravěkou ženu, měla zdůrazněné reprodukční znaky a plodnost z ní sálala. A doposud platí, že vedou mladé, krásné, zdravé, symetrické ženy. Symetrické tělo je důležité, protože když se muž podívá na takovou ženu, jde mu hlavně o to, aby děti, které by s ní případně měl, neměly genetické vady,“ uvedla Laura Janáčková.

Lidé podle ní chtějí být krásní hlavně pro ostatní. „Často ve společnosti slýcháme ‚chci být krásná pro sebe‘. Říkají to hodně ženy. Ale není to tak, protože když se podíváte v neděli odpoledne do bytu žen, které jsou tam samy, tak určitě nejsou namalované, nemají vyšpulené rty a sexy prádlo, což považují za krásné a vypadají tak právě když má přijít muž,“ upřesnila Janáčková.

Když je žena krásná, je to výhoda

O tom, že krásní lidé jsou v životě úspěšnější, je přesvědčen bývalý prezident soutěže Miss České republiky Miloslav Zapletal. „Prostě to tak je. Když je žena krásná, je to výhoda,“ myslí si.

S tím souhlasí i Janáčková. „Muži si nás – ženy vybírají jedině a pouze podle atraktivity. Jestli si některá z nás myslí, že si nás vybral, protože jsme pracovité, umíme vařit a tak dále, tak to tak není. Vybral si nás, protože jsme se mu v té době líbily. Teprve potom sleduje, co umíme, jak a v čem jsme dobré a tak dále,“ je přesvědčená Janáčková. Když muž vidí ženu, na první pohled mu v hlavě podle ní běží „s tou jo, s tou ne a s tou ani náhodou“ a stačí mu tři sekundy, aby se rozhodl.

I sebevědomí žen je podle Janáčkové dáno atraktivitou. „Proto krása určuje i to, že žena bude úspěšnější. Je sebevědomější, takže má na čem stavět, a tak snáze prodává i ostatní věci,“ vysvětlila sexuoložka.

Atraktivita je u mužů až na třetím místě

Z obecného pohledu mužská krása podle Janáčkové až tak podstatná není. Muže si podle ní ženy vybírají podle „zdrojů“, ochoty se o ně podělit, a atraktivita je až na třetím místě. „A tam jsme ještě značně tolerantní. Buď se nám muž líbí a víme, že bude mít dobré geny, anebo to tak není, ale má zdroje, tak se uchlácholíme tím, že má charizma nebo sexy mozek. A když nemá ani zdroje ani rysy, tak pak řekneme, že to bude dobrý kamarád,“ řekla Janáčková.

Podle Zapletala i Janáčkové člověk ale stejně musí mít i nějakou vyšší hodnotu. „Například Alain Delon nebo Jiří Bartoška jsou krásní muži, ale kdyby nebyli osobnostmi a výbornými herci, tak by určitě nebyli tak známí. Do jisté míry krása asi pomáhá, zejména ženám, ale zdaleka to není všechno. Je potřeba nejen krása, ale také talent,“ doplnil Zapletal a upozornil, že ani ženě krása nepomůže, pokud není talentovaná nebo není silnou osobností.

K pěkné ženě podvědomě přistupuji jinak

„Souhlasím s tím, že krásní lidé mají život snazší, možná úspěšnější. Cítím, že když mluvím s pěknou ženou, tak k ní přistupuji podvědomě trošku jinak, než když se mi ta žena vyloženě nelíbí. Ne, že bych to chtěl dělat, myslím, že je to přirozené a má to člověk umět ovládat,“ popsal politik Václav Krása.

Dodal, že nakonec atraktivní ženy ale nemusí mít tak jednoduchý život. „My – muži se někdy bojíme, že dostaneme přes nos. Takže ty nejatraktivnější ženy třeba ani neoslovujeme. Pak slevíme a oslovíme pěknou ženu, ale ne tak atraktivní, protože si myslíme, že máme co nabídnout,“ vysvětlil Krása.

S Janáčkovou se shodli, že je ale nejdůležitější, aby ženy zůstaly ženami a muži muži. „Jinak se budou čím dál více otevírat nůžky, které už teď vidíme, a ty budou vnášet zásadní problémy do vztahů i do šíření genů,“ myslí si psycholožka a sexuoložka Janáčková.

Tagy: