Silvestr se v deset hodin večer ukončit nedá, narážel na opatření Stárek

Silvestrovské oslavy se v deset hodin večer ukončit nedají. Lidé proto stornovali řadu silvestrovských a vánočních pobytů na horách. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekl prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek. Ten také upozornil na to, že se nyní ve velkém pronajímají chalupy.

Stárek doufá, že zimní sezóna na horách proběhne celá. „Nemáme signály, že by k tomu nemělo dojít. Ještě bychom rádi vyřešili školní zájezdy dětí a režim testování. Sezóna samozřejmě poběží v režimu protiepidemického opatření,“ vysvětlil Stárek.

„Není důvod k tomu, aby se sjezdovky zavíraly. Domnívám se, že loňské zimní zavření bylo zbytečné,“ dodal Stárek.

Konec oslavy silvestra v deset?

Někteří lidé kvůli současným covidovým opatřením ruší své vánoční a silvestrovské pobyty. Nyní totiž mimo jiné platí nařízení, že restaurace a bary musí zavřít už v deset hodin večer. „V době silvestra a vánočních svátků vždycky bylo poměrně plno, což se teď říct nedá. Silvestr se logicky do deseti hodin slavit nedá. To jsou důvody, proč lidé stornovali pobyty, které měli objednány, a zároveň někteří do poslední chvíle čekají, zda někam na silvestra vyjedou,“ řekl prezident Asociace hotelů a restaurací ČR.

Stárek upozornil, že v současné době se ve velkém pronajímají chalupy. „Dělali jsme průzkum ve všech našich krajských sekcích. To, že Skiareál Kopřivná má téměř plno, je poměrně výjimečný stav. Víme, že v Beskydech je průměrně obsazeno mezi 40 až 60 procenty. Krkonoše hlásí kolem 50 % obsazenosti. Myslím, že volná místa se ještě dají sehnat. Samozřejmě jsou specifická zařízení, ale v letošním roce je stále ještě možné se na horách ubytovat,“ má jasno Stárek.

V zahraničí se šíří nová varianta covidu omikron, která je údajně nakažlivější. Padla proto otázka, zda tato varianta může nadcházející sezónu ohrozit. „Vyloučit se to samozřejmě nedá. My ale očekáváme, že letošní sezóna bude lepší než ta úplně šílená v loňském roce. Tehdy propady v tržbách obsazenosti často byly přes 80 %, ale díky očkování, adaptaci na celkovou situaci by to už nastat nemělo,“ uvedl ekonom Štěpán Křeček.

Vliv omikronu

Pandemie koronaviru ovlivnila cestovní ruch také tím, že chybí hosté ze zahraničí. „Co se týče zahraničních hostů, propad tu opravdu je drtivý a zřejmě se to jen tak nezlepší. Situace je ale pořád ještě otevřená a bude se mezi jednotlivými zeměmi taktizovat. Zda se pro zimní turisty otevře Rakousko a Itálie, může to lidi na poslední chvíli zlákat, aby dovolenou trávili tam. Pokud by ale tyto země byly uzavřené nebo cestování bylo nepříjemné, lidé, co jezdí do zahraničí, by mohli zůstat v tuzemsku,“ míní Křeček.

„Mám pocit, že se Rakousko svým lockdownem připravovalo na to, aby nakonec mohlo otevřít zimní sezónu pro zahraniční turisty. Je možné, že to bude mít negativní dopad na českou ekonomiku,“ řekl Křeček.

Tagy: