CNN Prima News Sin-ťiang

Sin-ťiang

Výpis příspěvků ke štítku „Sin-ťiang“

Protesty v Číně: Lidé volají po pádu diktatury. Demonstrace se ale mohou otočit proti nim

27. listopadu 2022 14:17

Protesty proti covidovým opatřením a politice tzv. nulové tolerance se rozhořely v řadě čínských měst. Jedním z nich je i město Šanghaj, kde protestující uctívali památku nejméně deseti lidí, kteří zahynuli při požáru výškové budovy v západočínské provincii Sin-ťiang. Protestující provolávali hesla jako: „My chceme svobodu“ nebo „Pryč s komunistickou stranou Číny“. Podle amerického profesora Ja-šenga Chuanga z ekonomické fakulty univerzity v Massachusetts ale demonstrace mohou přinést i utažení šroubů ze strany komunistického režimu.

Čína hlásí rekordní počet nakažených covidem. Lidé protestují proti tvrdým opatřením

27. listopadu 2022 05:49

Čína za uplynulých 24 hodin zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nákazy koronavirem od začátku pandemie. Testy tam odhalily 39 791 nových případů infekce, přičemž 3 709 nakažených vykazovalo příznaky nemoci a dalších 36 082 infekcí bylo asymptomatických. S odvoláním na zdravotnické úřady o tom dnes informovala agentura Reuters. Média zároveň informují o protestech proti pandemickým opatřením v některých čínských městech.

Uhořeli kvůli covidovým restrikcím lidé? Město Ujgurů se bouří proti dlouhému lockdownu

26. listopadu 2022 11:39

V západočínské provincii Sin-ťiang, která do obecného povědomí vešla kvůli postupu Pekingu vůči muslimské menšině Ujgurů, vypukly kvůli přísné protipandemické politice čínské vlády silné protesty. Nepokoje v metropoli Urumči, které jsou tam jinak spíše vzácné, vyvolal požár výškové budovy, při němž v noci na čtvrtek zahynulo nejméně deset lidí. Informovala o tom agentura Reuters.

Čínští komunisté slaví 100 let. Nepřátelé si o nás rozbijí hlavu, hlásal prezident

1. července 2021 05:46

Na pekingském Náměstí nebeského klidu (Tchien-an-men) dnes začaly oslavy stého výročí založení Komunistické strany Číny. Nad náměstím prolétly stíhačky s vrtulníky, lidé sborově zpívali socialistické písně, informovaly agentury Reuters a DPA. Prezident Si Ťin-pching v projevu varoval cizí mocnosti před zasahováním do čínských záležitostí.

Za porušení karantény připoutávání ke sloupům. Utlačuje Čína ujgurskou menšinu?

30. srpna 2020 20:15

Obyvatelé čínské autonomní oblasti Sin-ťiang se bouří proti opatřením vlády, která v důsledku koronaviru provincii uzavřela. Některé záběry ze Sin-ťiangu ukazují lidi připoutané k zábradlí nebo sloupům. Byli tak potrestáni za porušení karantény. Mnozí odborníci se obávají, že Čína zneužívá pandemii k tomu, aby trestala ujgurskou menšinu.