Čína skoro po třech letech částečně uvolňuje přísná protikoronavirová opatření, která ohrozila ekonomický chod země, vedla k frustraci ve společnosti a nedávno vyvolala vlnu protestů. Lidé, kteří mají jen lehké příznaky covidu-19 a pacienti zcela bez symptomů budou moci nově strávit izolaci doma. Oznámila to Národní zdravotní komise (NHC).
Komise uvedla, že většina nakažených má mírný průběh nebo se u nich příznaky neprojeví vůbec. Lidé se v takovém případě „mohou izolovat doma a sledovat svůj zdravotní stav a pokud se jejich stav zhorší, mohou se přesunout k léčbě do určených nemocnic“.
Lidé s pozitivním testem na koronavirus byli doposud nuceni trávit izolaci v karanténních centrech nebo kvůli jedinému pozitivnímu případu končily celé obytné komplexy v uzávěře. Obytný blok byl obehnán plotem střeženým hlídači.
Smutek v Číně. Zemřel bývalý prezident Ťiang Ce-min, bylo mu 96 let
Ve věku 96 let ve středu zemřel bývalý čínský prezident Ťiang Ce-min. Podle tiskové agentury Reuters o tom informovala čínská státní média.
NHC ve středu uvedla, že je potřeba přesně určovat vysoce rizikové oblasti v jednotlivých budovách, na patrech nebo v domácnostech a uzávěra se nesmí bez rozmýšlení týkat například celých obytných komplexů. V domech, na které se vztahuje karanténa, nesmí být zablokované únikové východy a všichni musejí mít neomezený přístup k lékařské pomoci, uvedla také Národní zdravotní komise.
Agentura Reuters připomíná, že Čína ke covidu-19 ještě nedávno přistupovala podobně jako k moru nebo choleře, nicméně čínští činitelé minulý týden uznali, že nákaza už není tak nebezpečná.
O posledním listopadovém víkendu se v Číně konaly nebývalé protesty proti restrikcím souvisejícím s covidem-19. Rozbuškou byl smrtící požár v hlavním městě Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, Urumči. Kvůli pandemickým opatřením se totiž údajně lidé nemohli dostat z hořící budovy ven a záchranáři zase nemohli k nim, což čínské úřady popírají.