Na pekingském Náměstí nebeského klidu (Tchien-an-men) dnes začaly oslavy stého výročí založení Komunistické strany Číny. Nad náměstím prolétly stíhačky s vrtulníky, lidé sborově zpívali socialistické písně, informovaly agentury Reuters a DPA. Prezident Si Ťin-pching v projevu varoval cizí mocnosti před zasahováním do čínských záležitostí.
Přibližně 30 letadel vytvořilo na nebi nápis „100“, čemuž na balkoně brány Nebeského klidu přihlíželi vysocí státní i straničtí činitelé. Podle agentury DPA se na náměstí v srdci Pekingu sešlo na 70 000 lidí. Stovky lidí zpívaly za doprovodu armádní kapely písně „Socialismus je dobrý“ či „Bez komunistické strany by nebyla nová Čína“.
S očekávaným projevem vystoupil na úvod oslav prezident Si Ťin-pching. „Musíme zachovat vedoucí pozici strany. Úspěch Číny závisí na straně,“ řekl muž, který do svých rukou podle Reuters soustředil největší moc od dob „velkého kormidelníka“ Mao Ce-tunga.
Si dále uvedl, že čínský lid nikdy nedopustí, aby jej utlačovaly cizí síly. „Každý, kdo se k tomu odváží, si rozbije hlavu do krve o Velkou ocelovou zeď, kterou ukovalo přes 1,4 miliardy Číňanů,“ varoval prezident, za což si vysloužil potlesk publika. Řekl také, že Čína splnila vytyčený cíl dosáhnout „přiměřeně prosperující společnosti“.
Čína se pyšní rychlým ekonomickým zotavením po pandemii COVID-19 a zaujímá asertivnější postoje na mezinárodní scéně. Současně čelí i kritice za své počínání v Hongkongu či provincii Sin-ťiang, potýká se také s nepříznivými demografickými trendy, které ohrožují dlouhodobý ekonomický růst.
Komunistická strana Číny se dostala k moci v roce 1949 za Mao Ce-tunga. Původně se orientovala na rolníky a dělníky, později však přijala některé tržní principy a umožnila podnikání. Ponechala si ovšem leninský model autoritářského způsobu vládnutí. V zemi s 1,4 miliardy obyvatel má nyní strana přes 95 milionů členů.