Požár v Urumči, který vyvolal silné protesty proti covidové uzávěře. Zdroj: AP
V západočínské provincii Sin-ťiang, která do obecného povědomí vešla kvůli postupu Pekingu vůči muslimské menšině Ujgurů, vypukly kvůli přísné protipandemické politice čínské vlády silné protesty. Nepokoje v metropoli Urumči, které jsou tam jinak spíše vzácné, vyvolal požár výškové budovy, při němž v noci na čtvrtek zahynulo nejméně deset lidí. Informovala o tom agentura Reuters.
Podle videozáznamů, které se v pátek večer šířily na čínských sociálních sítích, davy lidí se vztyčenými pěstmi skandovaly mimo jiné „Ukončete uzávěru!“. Reuters tvrdí, že záběry ověřil a že pocházejí z Urumči, hlavního města provincie Sin-ťiang. Na jednom z neověřených videí pořádkové síly proti protestujícím zahájily palbu.
Breaking: large scale protests break out in #Urumqi #XinJing #CCPChina as peoples demand an end of #covid #lockdown pic.twitter.com/VXVActODgY
— Shridas🇮🇳 (@ShridasMeena8) November 25, 2022
Čína uvalila na tento rozsáhlý region jednu z nejdelších výluk v zemi. Mnoho ze čtyř milionů obyvatel Urumči nesmí opustit své domovy už 100 dní. V posledních dvou dnech město ohlásilo přibližně 100 nových případů nákazy koronavirem.
Místní úřady uvedly, že obyvatelé výškové budovy, kde vypukl požár, mohli sejít dolů. Videa z čínských sociálních sítích však vedla mnoho uživatelů internetu k domněnce, že obyvatelé nemohli včas uniknout, protože budova byla částečně uzavřena. Podle některých příspěvků nemohli hasiči kvůli zábranám na ulici k požáru a lidé nemohli uniknout, protože dveře byly zablokované. Obdobné informace s odvoláním na jednoho z obyvatel domu přinesla i BBC.
#urumqi @zlj517 @SpokespersonCHN @HuXijin_GT
— pray for urumqi 1124 fire hazard (@frankthetank594) November 25, 2022
A resident in Ji Xinag Yuan Apartment District showing how the unit3's door is locked by hard wire during covid lock down peroid, blocking people from leaving the fire and enter safe zone. (11/24 Urumqi Firehazard) pic.twitter.com/PIuAKjPjTc
Neobvykle silné demonstrace
V sobotu brzy ráno uspořádali zástupci města narychlo svolanou tiskovou konferenci, kde popřeli, že protipandemická opatření bránila útěku a záchraně. Uvedli dále, že obyvatelé domu mohli uniknout rychleji, kdyby lépe porozuměli požární bezpečnosti. Vyšetřování bude podle úřadů pokračovat.
V Sin-ťiangu žije asi deset milionů Ujgurů. Organizace na ochranu lidských práv i vlády západních zemí Peking dlouhodobě obviňují ze zneužívání této převážně muslimské etnické menšiny, včetně nucených prací a převýchovy v internačních táborech. Čína tato tvrzení důrazně odmítá.
Protesty nejsou v Číně obvyklé, veřejnost však čím dál častěji vystupuje proti oficiální politice nulové tolerance k nemoci COVID-19. Čína se svým přístupem liší od ostatních velkých ekonomik. Zčásti k němu přistoupila kvůli nízké proočkovanosti a snaze chránit starší populaci. V uplynulých týdnech si média všímala také nepokojů v největší továrně na přístroje iPhone ve městě Čeng-čou ve střední Číně.
Navzdory přísným opatřením dosáhl počet případů nákazy koronavirem v Číně tento týden rekordních hodnot od začátku pandemie.