Obyvatelé čínské autonomní oblasti Sin-ťiang se bouří proti opatřením vlády, která v důsledku koronaviru provincii uzavřela. Některé záběry ze Sin-ťiangu ukazují lidi připoutané k zábradlí nebo sloupům. Byli tak potrestáni za porušení karantény. Mnozí odborníci se obávají, že Čína zneužívá pandemii k tomu, aby trestala ujgurskou menšinu.
I když čínská vláda v oficiálních číslech uvádí, že má pandemii koronaviru pod kontrolou, některá opatření z posledních týdnů naznačují pravý opak. V polovině července Čína uzavřela provincii Sin-ťiang, kde zavedla přísnou karanténu.
Na začátku srpna čínské úřady vydaly prohlášení, že se šíření koronaviru v provincii povedlo zastavit. Čína však stále nezrušila karanténní opatření, která nařídila. Na sociální síti Sina Weibo (čínská verze Twitteru, pozn. red.) přibývají fotky a videa, které ukazují nelehký život místních obyvatel. Některé záběry ukazují lidi připoutané k zábradlí nebo sloupům. Jsou tak trestáni za to, že porušili karanténní opatření.
Many Uighurs are out of the their house and punished by the face seal penalty station!
— The Way (@waytoreturnhome) August 25, 2020
Aren't there just a few cases of Chinese virus in Urumqi? Why CCP lockdown city, village? What are the big lies covering up? pic.twitter.com/KAtAIDZODs
Z těchto důvodů sílí nespokojenost obyvatel. Někteří z nich protestují z oken svých domovů. „Nejsou tu žádné případy. Kontroly jsou příliš striktní,“ řekla pro The New York Times jedna z obyvatelek. Mnoho odborníků se obává, že Čína využívá opatření proti koronaviru, aby omezovala ujgurskou menšinu.
Ujguři jsou turkické etnikum, jehož většina žije právě v provincii Sin-ťiang. Nejedná se o první náznak toho, že Čína tento region perzekuuje. Čínské úřady navíc o karanténě v Sin-ťiangu nezveřejňují žádné podrobnější informace, a tak není vůbec jisté, kdy – nebo jestli vůbec – dojde ke zrušení protikoronavirových opatření.