reklama

Skiareály dál praskají ve švech. Spusťme už konečně vleky, prosí vládu provozovatelé

Nájezdy lidí na hory pokračují. Provozovatelé skiareálů prosí vládu, aby mohli lanovky a vleky otevřít.
Zdroj: CNN Prima NEWS

Tuzemské lyžařské areály jsou zavřené prakticky jen naoko. Lanovky, vleky a zázemí sice musí zůstat mimo provoz, sjezdovky jsou však stále přeplněné. Lidé dennodenně vyrážejí sáňkovat a na kopci se tak potkávají v daleko větších počtech a zůstává tam po nich nepořádek. Podle ředitele Asociace horských středisek Libora Knota je současný stav daleko horší, než kdyby vše mohlo fungovat normálně.

reklama

Za běžného provozu by totiž provozovatelé skiareálů mohli pohyb návštěvníků organizovat například pomocí frontových koridorů nebo jim nabídnout zázemí včetně toalet. Namísto toho české hory praskají pod tíhou milovníků zimních radovánek ve švech. „Po takovém neřízeném nájezdu jsou pak sjezdovky večer rozšlapané a plné odpadků,“ řekl pro Blesk.cz Libor Knot, ředitel Asociace horských středisek.

K tématu

Nepřímo tak znovu vyzval vládu, aby uzavření skiareálů přehodnotila a dovolila jejich fungování. Například v režimu, v jakém byla lyžařská střediska v provozu od 18. do 26. prosince. Hory mají zůstat bez puštěných lanovek a vleků do 10. ledna.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) ale pro Blesk.cz řekl, že obnovení provozu skiareálů závisí na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví. „Budeme o tom jednat v pondělí,“ uvedl. On sám by prý byl rád, aby se střediska otevřela brzy. „Pro provozovatele je to frustrující, mají vše připraveno a každý den je stojí velké zdroje. Zima jim musí zaplatit celý rok,“ řekl Havlíček s tím, že režim pro lyžování je připraven.

Boby, sáňky, kiosky

Čechy zákaz provozu lanovek a vleků od návštěv hor neodradil. Do hor vyrazili i tak, pouze se místo lyží a snowboardů vybavili boby nebo sáňkami. První den nejpřísnějších restrikcí si lidé užívali například v krušnohorském skiareálu Telnice na Ústecku nebo na Lipně v jižních Čechách. Ve středu přes silvestrem se lidé zase mačkali na svahu středočeského areálu Monínec.

Lidé se na horách mohou občerstvit u výdejového okénka kiosků, jež jsou přímo na jsezdovce.
Lidé se na horách mohou občerstvit u výdejového okénka kiosků, jež jsou přímo na jsezdovce.

„Chtělo by to, aby se už konečně vleky rozjely. Zatím ale máme možnost zkoušet něco nového,“ řekl redakci CNN Prima NEWS jeden z návštěvníků lipenského areálu, který si místo lyží oblíbil boby a sáně. Nevadí mu ani, že po adrenalinové jízdě z kopce dolů musí místo pohodlného vleku použít vlastní nohy a sjezdovku vyšlápnout.

Hojného počtu návštěvníků na lyžařských svazích využili i majitelé kiosků. I když nemohli mít plnohodnotně otevřeno, teplé nápoje a jídlo mohli prodávat alespoň prostřednictvím výdejového okénka. Podle záběrů CNN Prima NEWS neměli o zákazníky nouzi.

K tématu

Tagy: lyžování hory Karel Havlíček skiareály sjezdovky
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

S příchodem vakcíny od společnosti AstraZeneca, kterou budou moci využívat také praktičtí lékaři, by se mohlo očkování českého obyvatelstva značně urychlit. Očkovací strategie totiž počítá s tím, že by proočkovali až deset pacientů denně, tedy přibližně 50 tisíc dohromady. Zapojení praktických lékařů, kteří si budou sami obvolávat své pacienty, však nebrání tomu, aby se lidé přihlašovali do centrálního rezervačního systému, jelikož si svoji rezervaci budou moci kdykoliv zrušit.

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás
ČSSD chce pro důchodce další rouškovné. Jen nakupují hlasy, kritizuje Kalousek
Britská mutace koronaviru je v Česku. Jaké představuje nebezpečí?
reklama
reklama
Piráti jako hlavní Babišův rival. Hádky, osočování a výpady jsou stále častější

Politika

Domácí zpravodajství

Lyžaře tahá nahoru skútrem. Jezdíme, dokud vydrží stroje, popsal majitel skiareálu
Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem
PŘEHLEDNĚ: Papírnictví otevřou, restaurace ne. Co se v opatřeních mění od úterý?
Tragická nehoda na Kladensku: Při srážce dvou aut zemřela žena, další se těžce zranila
Psycholog: Lidé se covidu přestali bát. Nechtějí přijmout, že sám od sebe neodejde
Další články
reklama
reklama