CNN Prima News Škoda Favorit

Škoda Favorit

Výpis příspěvků ke štítku „Škoda Favorit“

O stroje „made in ČSSR“ kupci zuřivě bojují. Tuzexovou Škodu Favorit vydražili za 180 tisíc

Investice do automobilových veteránů jsou stále populárnější formou, jak uložit peníze jinde než na bankovním účtu stíhaném inflací. Víkendová aukce v Lysé nad Labem potvrdila, že lokální patriotismus žene k výšinám ceny vozidel, které donedávna bez užitku zahálely na ulicích nebo ve stodolách. Kromě aut ze socialistické éry razantně stoupá i cena domácích motocyklů Jawa a ČZ ze stejné éry.

Před 35 lety se představila Škoda Favorit. Auto, které nás odvezlo do kapitalismu

Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně byl v září 1987 svědkem světové premiéry českého kompaktního hatchbacku. Po šestnácti letech se s ním do výrobního programu mladoboleslavské automobilky vrátil vůz s motorem vpředu a vůbec poprvé s pohonem předních kol. Účast generálního tajemníka ÚV KSČ Gustáva Husáka však náběh sériové výroby neurychlila a před vstupem Volkswagenu do Škody v roce 1991 se podnik nacházel v obtížné ekonomické situaci.

KOMENTÁŘ: Předbíhání ve frontě na vakcínu je normální. Vláda to měla čekat

Připomíná to Československo ke konci šedivých 80. let minulého století. Fronta na maso, na banány, na byt. To, čemu lidé za minulého režimu přisuzovali nějakou hodnotu, nebylo k sehnání. Ledaže jste měli na příslušných místech známé, nabídli nějakou pozornost či protislužbu, nebo jste se nebáli zajít na Václavák k vekslákům pro bony a za ně si kýžené zboží pořídit v Tuzexu.