reklama

Reprodukční číslo roste. V Česku přibylo více nakažených než před týdnem

Index epidemického rizika PES stoupl k pondělku na 73 bodů. Za zhoršením je růst takzvaného reprodukčního čísla na hodnotu 1,01. Zbylé parametry naopak mírně klesly. Skóre zůstává už 19 dní ve čtvrtém, tedy druhém nejvyšším stupni rizika. V Česku oficiálně ovšem platí nejvyšší, pátý stupeň pohotovosti.

reklama

Za neděli v Česku přibylo 2 540 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Bylo to o 146 případů více než před týdnem. S covidem je nyní nemocných zhruba 95 600 lidí. Počet zemřelých s covidem stoupl od začátku epidemie na 16 392.

V českých nemocnicích bylo v neděli s covidem 5 301 pacientů, z toho 941 v těžkém stavu. Ve srovnání s předchozí nedělí byl počet hospitalizovaných o 550 nižší. V nemocnicích je nejméně lidí s covidem od 27. prosince.

K tématu

Indexem PES se měla původně řídit opatření proti šíření nemoci COVID-19. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve čtvrtek ale uvedl, že skóre PES už není pro určování opatření relevantní.

Zjednodušené reprodukční číslo udává, kolik lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný. Když je číslo pod hodnotou jedna, epidemie zpomaluje. Po pátečním mírném poklesu hodnoty na přibližně 0,98 se v sobotu reprodukční číslo dostalo mírně nad 0,99 a v neděli na 1,01. Naposledy bylo nad hodnotou jedna 12. ledna.

Další tři ukazatele, které slouží k výpočtu skóre, se zlepšily. Mírně se snížil průměr nakažených na 100 tisíc obyvatel za dva týdny. Nižší je také čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory a nepatrně klesl i podíl hospitalizovaných s nemocí COVID-19, u kterých se nákaza prokázala až v nemocnici.

Nejvyšší hodnoty dosáhl index PES na začátku roku, kdy se tři dny držel na 90 bodech. Ve čtvrtém stupni, který je vymezen 61 až 75 body, je index od 14. ledna.

K tématu

Další hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ: Přesvědčí ČSSD ministry za ANO o uzavření podniků? Vláda jedná o dalším zpřísnění
Vakcína Sputnik v Česku? Lékový ústav se jí zabývá, Blatný zatím výjimku udělit nechce
Evropským autem roku 2021 je Toyota Yaris. Škoda Octavia neměla šanci
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům
Další články
reklama
reklama