reklama

Skupinka přátel vyrazila na výlet a při tom vyděsila medvěda. Jak se při takovém setkání zachovat?

Jak se chovat při střetu s medvědem?
Foto:

Jose Luis Ramos Jr. a parta jeho přátel se rozhodli, že stráví víkend v chatce v Ashevillu v Severní Karolíně. Měl to původně být relaxační víkend, ale úplně odpočinkový tedy nebyl. Při ubytovávání zahlédli medvěda, který se doslova vloupal do jejich aut a hledal něco na zub. Naštěstí ho zastrašili a medvěd se bál více než oni. Víte, jak se v takových situacích správně zachovat?

reklama

Medvěd lupičem

Když parta dorazila k chatce, nevšimla si, že ji někdo pozoruje. Byl to lokální medvěd, který využil situace, kdy se parta ubytovávala, a rozhodl se prozkoumat auta, zda v nich nenajde něco k snědku. Nejdřív nakoukl do jednoho. S výsledkem ale spokojený nebyl, protože nic k jídlu nenašel, a tak se rozhodl nahlédnout do druhého. Toho už si parta kamarádů všimla a vše zdokumentovala. Medvěd předvedl až cirkusové číslo. Sám si otevřel auto pomocí kliky, a když začal Jose křičet, medvěd se vylekal, stoupl si na zadní a začal couvat.

„Začal jsem z plna hrdla křičet, byl to trik, pamatuju si ho ze skautu. Medvěd byl vyděšenější než já,“ napsal Jose. Ale podle Barbory Krchňákové Telnarové, garantky programu Ochrana velkých šelem, jednala skupina přátel špatně. „Křikem by lidé medvěda rozhodně neměli zastrašovat. Naopak takovým chováním mohou vyprovokovat útok. Mladí lidé z Karolíny měli spíše jen štěstí, že jejich setkání s medvědem dopadlo takto.“

Zbytek víkendu strávila parta přátel už bez dalších návštěvníků. Jen tak ale na toto shledání nezapomenou.

Co dělat, když na medvěda v přírodě narazíte

Nevšiml si vás

Pokud se setkáte s medvědem, který o vás neví, je nejlepší tiše se mu vyhnout. Čím větší vzdálenost, tím lepší. Buďte tiší a nedělejte prudké pohyby.

Všiml si vás

Pokud vás zahlédl, nedívejte se mu do očí, pomalu se odvraťte a odcházejte, ale neutíkejte! Vyvarujte se prudkých pohybů, mluvte na něho klidným hlubokým hlasem. Nechte mu volnou cestu pro únik. Pokud by vás medvěd napadl, nepokoušejte se mu utéct, ale klekněte si na zem, sbalte se do klubíčka, rukama si chraňte krk a lokty dejte ke kolenům. Chráníte si tak životně důležité orgány. Dokud medvěd neodejde úplně pryč, nehýbejte se a neodcházejte. Medvěd útok často předstírá, a pokud se nebudete aktivně bránit, ztratí o vás zájem.

Jestliže se ale jedná o vycházku do míst, kde byste na něho narazit mohli, buďte naopak hluční, bavte se nahlas, dejte si na batoh třeba rolničku – medvěd má dobrý sluch a spolehlivě se vám vyhne. Pokud u sebe máte psa, držte ho na vodítku a nepouštějte ho na volno. Může medvěda ucítit a zaútočit na něho, stejně jako i na jiná zvířata.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

reklama
Školy musí být připravené učit on-line. Jak bude vypadat školní rok, se dozví v pondělí
Evropo, drž se. Americká ekonomika míří do katastrofy, varuje šéf pobočky Fedu
reklama
reklama
Za poslední týden se nakazilo v Chorvatsku víc Čechů než za celé prázdniny

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Babiš je pro zkrácení povinné karantény ze dvou týdnů na deset dní
Další články
reklama
reklama