reklama

Neposlušný pes do přírody jen na vodítku: Jak by se měli chovat pejskaři nejen v lese?

„V posledním měsíci jsme řešili událost, kdy pes strhl srnčí zvěř přímo na cyklostezce vedoucí okolo lesa,“ popisuje myslivec Lubomír Hajný. Přibývá také zvířat štvaných psy, která vběhla pod auta. Nezodpovědnost pejskařů je celoročním problémem. Teď, v období kladení mláďat, je však situace ještě vážnější.

reklama

„Mláďata zvěře se snaží ukrýt, nikoliv utéct. A to je problém, protože neposlušný pes pak může například srnče snadno strhnout, když na něj narazí,“ říká Hajný. Pes může mládě zabít, i když na něj nezaútočí. Stačí, aby třeba mladého zajíce skrytého v trávě a čekajícího na matku očichal. Kvůli pachu, který tam zanechá, ale už matka nepřijde a tak mládě vyhladoví k smrti. To samé se týká i samic bažantů – pokud ji pes odežene z hnízda, kde sedí na vajíčkách několikrát, už se na něj nevrátí.

Pes musí být vždy pod vlivem svého pána. Vodítko tedy není nutné v případě, že poslouchá na sto procent a stoprocentní je i odvolání. „Pokud tedy půjdu po lesní cestě a pes půjde přede mnou a bude reagovat na povely, nemusí být na vodítku. Pokud ale pes je neposlušný a vím, že mi kdykoliv utíká mimo můj vliv a na povel nepřijde, nebo dokonce začne zvěř pronásledovat, musí být na vodítku,“ vysvětluje Hajný.

Pes štve zvěř, co mám dělat?

Představte si, že se vydáte do lesa na procházku a před vámi se objeví člověk se psy. Ti se pustí za srnou a na volání majitele nijak nereagují. Co byste udělali? V první řadě je dobré s majitelem psů navázat kontakt a pokusit se mu vysvětlit, že nejen taková srna může uhynout i následkem stresu. Pokud pejskař tato fakta ignoruje, je dobré upozornit na incident mysliveckou stráž nebo hospodáře, který má danou honitbu na starosti. Pokud jste svědky toho, jak psi zvíře poraní nebo dokonce usmrtí, je nutné volat policii.

Majitel, jehož pes vyrazí za zvěří, se dopouští přestupku. Jeho dopadení a následné prokazování je ale obtížné. „V posledním měsíci jsme řešili událost, kdy pes strhnul srnčí zvěř přímo na cyklostezce vedoucí okolo lesa. Svědci volali na polici, která okamžitě ve spolupráci s mysliveckou stráží vyrazila na místo. Po příjezdu na místo už byla nalezena pouze uhynulá zvěř a dle svědků majitel urychleně z místa utíkal, když viděl, co jeho pes způsobil. Přesto, že na místo se policie dostavila rychle, pachatele se nepodařilo zajistit,“ popisuje nedávný zážitek Lubomír Hajný.

Zatímco někteří pesjkaři se tímto způsobem baví, jiní si neuvědomují riziko, kterým může být jejich mazlíček pro volně žijící živočichy. „Když jde člověk se psem na procházku, pes se jde proběhnout a vrátí se za dvacet minut, tak jeho majitel neví, co tam těch dvacet minut dělal, on už nevidí to potrhané srnče. To pak vidíme my, když nás někdo zavolá, ale majitel to vůbec nemusí vědět,“ říká v seriálu Život ve stínu člověka Zuzana Pokorná ze Záchranné stanice hl. m. Prahy. Ta jen v letošním roce přijala sedmnáct zvířat, která byla prokazatelně pokousána psem. Nejčastěji se jedná o srny, mláďata zajíců a ježky. Je to ale jen zlomek zvířat, která doplatila na neposlušné psy a bezohledné majitele. Většinu z nich najdou myslivci ve chvíle, kdy už je pozdě. „Každý život je unikátní – a zvíře o něj bojuje stejně, jako by o něj bojoval člověk,“ dodává Pokorná.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Kterým okresům hrozí plošné testování ve školách? Rizikových regionů přibývá
Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Kterým okresům hrozí plošné testování ve školách? Rizikových regionů přibývá

V okresech, kde incidence překročí 300 případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel za sedm dní, dojde k plošnému testování žáků ve školách, a to v termínech 1. a 8. listopadu. Informaci novinářům potvrdil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na pondělním brífinku. Podle současných dat ministerstva zdravotnictví by se testování týkalo osmi okresů. Do listopadu by jich ale mohlo být mnohem více.

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál
360°

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál

Podle experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála (Piráti) je pro nastavení opatření proti šíření koronaviru klíčové, zda neočkovaný člověk ohrožuje společnost více než očkovaný. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Reagoval tak na dotaz, zda není na čase uznávat hladinu protilátek. Zároveň podotkl, že nutit občany k dobrovolnému očkování je absurdní a opatření prý cílí na špatné skupiny obyvatel.

Expert: Snížit DPH u energií je nejhorší řešení. To vám řekne každý ekonom s diplomem

Plán vlády na dočasné snížení DPH u energií až na nulu je podle ekonoma Miroslava Zámečníka to nejhorší, co se může z hlediska rozpočtu udělat. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS mluvil podobně také poslanec Pirátů Martin Jiránek. Naopak poslanec za vládní hnutí ANO Patrik Nacher zdůrazňoval, že jde o nejrychlejší způsob, jak lidem ve finanční tísni pomoci.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

Odcházející vláda se dál hašteří. Schillerová ztrhala návrh Maláčové na minimální mzdy

Odcházející vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden, oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Růst na 18 tisíc korun, který navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) označila za naprosto nereálný. Připomněla, že na minimální mzdu je v Česku navázána mzda zaručená a její navýšení by mohlo být pro některé menší a střední zaměstnavatele neúnosné.

reklama