reklama

Slanina: Když vláda zavelí, musíme otevřít hospody. Skončí nám totiž kompenzace

„Jsme v situaci, že když stát řekne, že můžeme otevřít, skončí kompenzace a my jsme nuceni otevřít, nic jiného nám nezbyde. Abychom měli alespoň nějakou tržbu a mohli jsme pokrývat náklady,“ vysvětlil v pořadu 360⁰ Pavlíny Wolfové televize CNN Prima NEWS restauratér a kuchař Ondřej Slanina. Podle něj by spousta restauratérů radši nechala zavřeno, brali by kompenzace v plném rozsahu a bojovali proti covidu tak, že omezí styk hostů.

reklama

„Kdybychom se mohli my jako restauratéři svobodně rozhodnout, jestli necháme restauraci zavřenou a omezíme riziko styku zákazníků a budeme brát kompenzace, jako když jsme zavření, nebo otevřeme a kompenzace brát nebudeme, tak to beru. Ale my jsme v podstatě v situaci, že když stát řekne, že můžeme otevřít, skončí kompenzace a my jsme nuceni to udělat,“ upozornil v pořadu 360⁰ Pavlíny Wolfové Slanina s tím, že jim nic jiného nezbyde, protože potřebují tržbu, aby pokryli alespoň nějaké náklady.

Spousta restauratérů by podle něj ale radši restauraci nechala zavřenou. I přes to Slanina ve čtvrtek na Facebooku uvedl, že shání kuchaře do své restaurace. Vláda je podle něj nevyzpytatelná, a tak chce být připraven. „Můžeme otevřít ze dne na den, jak to vláda dělá. Vzhledem k tomu, že mnoho kuchařů definitivně opustilo gastronomii, tak jich není tolik a chci být připraven,“ vysvětlil majitel restaurace.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) naznačil, že by se do hospod mohlo nově s očkovacími průkazy nebo s negativním testem. Slanina si ale neumí představit, jak by to probíhalo. „Jestli by tam byla nějaká čtečka a lidé by přišli a nějakým způsobem se prokázali třeba aplikací. Nebo jestli od příštího pololetí začneme dětem rovnou tetovat čárový kód, podle kterého se budou načítat očkování a nemoci, které prodělali/neprodělali, nevím. Ale my jsme připravení prakticky na cokoliv,“ podotkl ironicky Slanina.

Restaurace není obchod se šrouby, který jen zhasnu a zamknu

Systém PES je podle něj nastavený podivně. Připomněl zmatek v prosinci, kdy restaurace otevřely a po čtrnácti dnech musely opět zavírat. „Mělo by se přecházet do jiného stupně nejdříve alespoň po sedmi dnech, až se index rizika zlepší nebo zhorší,“ navrhl. Pro restaurace jsou totiž takové nepředvídatelné situace náročné. „Restaurace není obchod se šrouby, který jen zhasnu a zamknu, a pak zase přijdu, ale je to takový živý organismus a musíte ho oživit. Není to jednoduché ani levné,“ upozornil Ondřej Slanina.

Podle Radka Mounajjeta z iniciativy Lékaři pomáhají Česku lidé brali koronvairus na lehkou váhu a zodpovědně se nechovali ani v restauracích. „Kdyby se opatření dodržovala od začátku a lidé opravdu byli zodpovědní, tak jsme se nedostali tam, kde jsme teď. Bohužel to brali lehkovážně, hledali argument, proč covid není pravda, proč je to výmysl a nástroj k ovládání a stali jsme se nejhoršími na celém světě. Za to můžeme my jako celá společnost,“ zdůraznil Mounajjed.

Zároveň uvedl svůj příběh, kdy v létě navštívil restauraci. „Když jsem viděl podmínky, které tam jsou, tak jsem se otočil a šel pryč. Říkal jsem si, že tam přeci nemůžu jít, že je to riskantní a skončí to špatně. Pamatuji si, jak jsem říkal ženě, že si to v říjnu připomeneme a zima bude ukrutná. Lidi vůbec nechápou, čemu jsme unikli na jaře a co nás ještě čeká,“ podotkl stomatolog.

Nikdo však nikdy nepotvrdil, že restaurace jsou právě tím místem, kde se lidé mohou nejčastěji nakazit. „Ale bohužel je to místo, kde se setkávají a stráví spolu více než dvacet minut –⁠ a tam dochází k infekci,“ zdůraznil Mounajjed.

Zaměstnancům doporučím očkování

Podle něj je společnost ve válce. „To je, jako kdyby byly nálety, akorát nepadají nálože z letadel. Je tady opravdu dramatická pandemie, která nás zasáhla všechny a někdo hovoří o tom, jestli otevřeme jednu kavárnu nebo druhou. Já vím, že je to těžké, je mi těch lidí líto, ale prostě teď je to tak. Představte si, že máte nálet a my otevřeme kavárnu, půjdeme si tam sednou a budeme ignorovat, že tam létají letadla, to je úplně to samé,“ přirovnal v pořadu lékař.

Zároveň vzkázal restauratérům, ať založí iniciativu, která by vyzývala lidi, aby co nejvíc dodržovali opatření. „Aby se nescházeli na sjezdovkách, nedělali tajné mejdany, nescházeli se v garážích, a pak jejich byznys bude fungovat,“ myslí si stomatolog.

Restauratér Ondřej Slanina také v pořadu uvedl, že se nechá naočkovat a doporučí to i svým zaměstnancům. „Nebudu to po nich vyžadovat, ale pokusím se je přemluvit,“ podotkl známý kuchař. Zároveň řekl, že v Česku je  těžké něco po lidech chtít. „Ryba smrdí od hlavy, a pokud je pro vládu důležité, že si lidi mohou koupit zbraně a kytky, a ministři chodí do restaurací v době, kdy nemají chodit do restaurací, a dodnes se tento případ nevyřešil, tak jak to lidé mají brát vážně? V tomhle vláda selhává,“ upozornil Slanina.

Tagy:

Hlavní zprávy

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů
Počasí

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Nedostatek lékařů. Lze je nahradit ambulantními specialisty?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Nedostatek lékařů. Lze je nahradit ambulantními specialisty?

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Praha dopisem požádala ambulantní specialisty, aby pomohli v nemocnicích. Primátor Zdeněk Hřib se odvolává na ředitele pražských fakultních nemocnic a tvrdí, že na konci prosince bude chybět 150 lékařů a 150 sester. Myslí si šéf specialistů, že je možno lékaře nahradit? Nejen o tom v Hlavních zprávách od 18:55.

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Záhadná smrt mladé fotbalistky: V Praze se jí udělalo špatně, zemřela v nemocnici

Devětadvacetiletá Daire Ni Heidhinová z irského Dundalku si užívala dovolenou v Praze se svým přítelem. Mladé učitelce ze školky se však během výletu udělalo nevolno, a tak musela být odvezena do nemocnice, kde minulou sobotu zemřela. Přátelé zesnulé ženy založili sbírku, která má pomoci přepravit její tělo zpět do rodné země. Dosud se vybralo přes 20 tisíc liber.

Hrozí nám britská cesta vývoje epidemie? Pro české zdravotnictví by byla zničující

Stále častěji zaznívají hlasy odborníků, že by se aktuální vlna epidemie mohla začít v nejbližší době lámat. Experti však zároveň varují, že to nemusí znamenat řešení problémů, které aktuálně padají především na bedra českých zdravotníků. Přestože by se vlna mohla přehoupnout přes svůj vrchol, může nás potkat období stagnace na vysokých číslech, jako lze pozorovat například ve Velké Británii. Znamenalo by to ale nesnesitelnou zátěž pro české zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama