Můžeme se těšit na film v kině a pivo v hospodě? Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) CNN Prima NEWS nastínil, jaká pravidla by mohla platit, až se čísla v Česku zlepší a země se přesune do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES.
Než se proočkuje dostatečný počet obyvatel, chvíli to potrvá. Řešením, jak se alespoň částečně vrátit k normálnímu životu, by mohly být negativní antigenní testy. Ve čtvrtém stupni by se mohly pro negativně testované lidi otevřít restaurace, hotely, ale i kina nebo divadla.
Covid vymýtil chřipku, Česko nezaznamenalo jediný případ. Imunolog vysvětluje proč
V lednu každoročně praskají čekárny praktických lékařů ve švech pod náporem pacientů s chřipkou, letos je to ale jinak. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) zatím v českých laboratořích nebyl detekován ani jeden takový případ. Imunolog Václav Hořejší uvedl, že to odborníci předpokládali, protože opatření proti koronaviru současně fungují i proti chřipce. Zároveň odhaduje, že se tento vir vrátí nejdříve na podzim, kdy by se koronavirová opatření mohla rozvolnit.
„Je to v diskusi v rámci aktualizace PES, podle mého negativní antigenní testy dávají smysl ve volnočasových aktivitách, kde se tráví delší čas. Jinými slovy – nedává to logiku v maloobchodě, kde je rychlý otoč lidí, ale v kině, divadle, sportu. Mohlo by to platit už od některých aktivit PES 4,“ popsal CNN Prima NEWS Havlíček.
Negativní test by museli kontrolovat provozovatelé daných aktivit. „Je to jedna z cest, jak provozovny otevřít. Je to méně komfortní a pracnější,“ přiznává Havlíček.
Podle něj ale půjde jen o opatření na přechodnou dobu, než se proočkuje dostatečný počet lidí. To ale může trvat několik měsíců. Očkování začalo v Česku 27. prosince, přednost mají senioři starší 80 let nebo zdravotníci pečující o nemocné s covidem.
Česko se zatím nachází ve stupni 5 systému PES. Restaurace, hospody, služby, wellness a většina obchodů tak zůstávají zavřené (přehledný seznam najdete zde). Čísla zatím nenaznačují, že by se mělo rozvolňovat. Minulý týden bylo pozitivně testováno přes 17 tisíc lidí denně.
Méně spolehlivé, ale rychlejší a levnější
Antigenní testy, které by v budoucnu mohly být „vstupenkou“ na různé akce, se provádějí výtěrem z nosohltanu, stejně jako PCR testy. Vzorek se však neposílá do laboratoře, výsledek se stanoví hned na místě pomocí testovacího setu během 15 až 30 minut. PCR testy se posílají do laboratoře a vyžadují minimálně čtyři hodiny.
Výhodou antigenních testů je cena, která se většinou pohybuje mezi 250 až 350 korunami. PCR testy vloni stály 1750 korun, od letošního roku stanovily pojišťovny cenu na 1109 korun pro laboratoř a 167 korun za odběr z nosohltanu.
Nevýhodou antigenních testů je nižší senzitivita. Když je někdo bez příznaků nebo je nemoc COVID-19 v počátcích, výsledek může být falešně negativní. „Antigenní testy vyhodnotí minimálně 30 procent nakažených chybně jako nenakažené,“ varoval před časem evoluční biolog Jaroslav Flegr.