reklama

Sledujte své nehty, radí odborníci. Zveřejnili pět příznaků prodělání covidu

Mnozí lidé stále netuší, zda v minulosti prodělali nemoc COVID-19. Namísto podstoupení testů odborníci nabídli alternativu, jak to zjistit – nehty. Právě ty lidé mnohdy přehlížejí, přitom mohou být signálem mnohých nemocí. Experti nyní vydali přehled pěti příznaků, díky kterým mohou lidé poznat, že nemoc prodělali.

reklama

Až dvacet procent lidi po prodělání covidu postihují kožní problémy, nyní se ukazuje, že se u mnohých lidí projevují i změny nehtů. A to jak na rukou, tak na nohou. Dosud mohou nehty napovědět, zda člověk trpí nedostatkem vitamínů, kožní nemocí či cukrovkou, píše web nypost.com

Důkaz o prodělání covidu se však může objevit se zpožděním. Odborníci připomněli, že nehty rostou v šestiměsíčních cyklech. „Dostupné důkazy naznačují, že neexistuje žádná souvislost mezi závažností infekce či typem covidu a rozsahem změn na nehtech,“ doplnili v odborníci v časopisu Converation.

1. Bíle vodorovné linky

Někteří odborníci upozornili, že se u lidí po prodělání covidu mohou objevit vodorovné bílé linky přes nehty. O tomto příznaku informoval profesor Tim Spector, vedoucí výzkumný pracovník studie symptomů v King's College London a zdravotnické společnosti ZOE.

Čáry jsou známé jako Meesovy proužky. Ty se mohou objevit i v důsledku srdečního selhání, rakoviny lymfomu či infekčních onemocnění, jako je malárie. U některých lidí se pak objevují po prodělání covidu. O případu informovali například Španělé. U 47letého muže se 45 dní po pozitivní testu na středu nehtů objevily silné bílé pruhy.

Odborníci ze Španělska však doplnili, že tento příznak nezaznamenali u široké veřejnosti.

2. Beauovy linie neboli „hřebeny“

Takzvané Baeuovy linie, známé také jako vodorovné „hřebínky“ na nehtech, se objevili u několika pacientů, kteří covid prodělali. Naposledy si jich všimli odborníci u 45letého muže z Kanady. Rýhy na nehtech měl zhruba 5 milimetrů od nehtové lůžka jak na rukou, tak na nohou.

Tomuto muži tři měsíci před projevy příznaků vyšel pozitivní test na covid. Rýhy jsou mnohdy spojené se sepsí, šokem, infekcemi nebo toxicitou.

3. Červené půlměsíce

Každý člověk má u nehtového lůžka tvar půlměsíce. U lidí, kteří covid prodělali, je pak tento tvar obkreslen červenou barvou. Američtí a mexičtí vědci, kteří tento případ popsali u 37leté ženy, tyto příznaky evidovali u více lidí.

U zmiňované ženy se červené půlměsíce objevily pouhé dva dny po pozitivní testu na covid. Zbarvení části nehtu jí vydrželo jen týden, následně se barva vrátila do normálu.

4. Oranžové špičky nehtů

Zbarvení špiček nehtů do oranžova odborníci zpozorovali u starší ženy, která se covidem nakazila při pobytu v pečovatelském domě v Itálii. Zbarvení se u ní projevilo až šestnáct týdnu po pozitivním testu na covid. Přetrvalo celý měsíc.

5. Zvedání nehtů

Posledním zaznamenaným příznakem prodělání covidu na nehtech, je pak jejich zvedání. Odborně se tento jev nazývá „onychomadesis“. Člověk má pocit, že se mu nehet rozdělil na dvě části – stará část nehtu se začíná odchylovat směrem vzhůru a nové nehty pak rostlou opět od základů.

Tento jev je mnohdy pozorován u jiných infekcí, zejména u slintavky, kulhavky či autoimunitních onemocnění. Ve spojení s covidem se zvedání nehtů projevilo u ženy, která byla kvůli nemoci tři měsíce hospitalizovaná v nemocnici.

Tagy:

Hlavní zprávy

Nesnažte se mě najít. Snoubenec zavražděné blogerky sdílel tajemný vzkaz
USA

Nesnažte se mě najít. Snoubenec zavražděné blogerky sdílel tajemný vzkaz

Případ snoubenců Gabby Petitové a Briana Laundrieho je čím dál tajemnější. Poté, co pátrací skupina v neděli nalezla tělo mladé blogerky, se lidé začali ptát, jakou roli v její smrti sehrál Laundrie, který se pohřešuje od 14. září. Jak nyní ukazují jeho příspěvky na sociální síti, 23letý muž byl pravděpodobně fascinován smrtí. Policie po něm nadále pátrá.

Pollert: Chtít po neočkovaných platit si léčbu je totéž, jako požadovat to po kuřácích

Deset milionů Čechů nežije zdravě, řekl lékař Lukáš Pollert v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Je proto podle něj nemyslitelné, aby si lidé odmítající očkování platili náklady spojené s následnou léčbou. Je to stejné, jako bychom kuřákům řekli, ať platí, když dostanou infarkt, zdůraznil. S tímto tvrzením však nesouhlasil biolog Jaroslav Flegr.

Kdo byl hokejista Prokop, který si vzal život? Talent s budoucností a spoluhráč hvězd

Hokejistovi Tomáši Prokopovi bylo pouhých 27 let, když se rozhodl ukončit svůj život. Autem najel pod vlak nejspíše kvůli nešťastné lásce. Před časem se s ním totiž podle všeho rozešla jeho přítelkyně. Prokopova kariéra je silně provázaná s českobudějovickým hokejem. Zahrál si ale i v jiných českých klubech i v zahraničí. Patřil také do mládežnických reprezentací.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Okamurův mluvčí Hamáček a kulomety na hranicích. Politici perlili v superdebatě

Středeční Speciál 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS byl plný emocí, hádek a osobních urážek či konfliktů. Šéf SPD Tomio Okamura například vpálil předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi, že by ho jako svého mluvčího nebral ani zadarmo. Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček by proti migraci bojoval potápěním lodí a šéf Sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO opakoval, že Česko není pro uprchlíky cílovou zemí. Připravili jsme pro vás přehled nejsilnějších výroků čtyř zúčastněných politiků.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?

Za poslední dva týdny přibylo v Česku jediné podezření na úmrtí v souvislosti s očkováním proti nemoci COVID-19, celková bilance tak stoupla na 113. Od poslední aktualizace Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nahlásilo podezření na nežádoucích účinky po vakcinaci dalších 143 lidí. Jejich počet tak od začátku očkování v Česku stoupl na 8 304. Co patří mezi nejčastěji hlášené zdravotní komplikace?

reklama