Postcovidový syndrom
Pro nemalý počet lidí neznamená vyléčení z nemoci COVID-19 konec zdravotním komplikacím. Problémy mají i měsíce po negativním testu. Podle lékařů se tzv. postcovidový syndrom může objevit i u těch, kteří prodělali jen lehký průběh nemoci. V bezpečí nejsou ani děti, u nichž se syndrom může projevit třeba formou zánětlivého onemocnění.
Mezi nejčastější příznaky syndromu patří extrémní únava, kašel, bolest svalů a také deprese. Ty se začínají projevovat nejdříve po třech měsících od prodělání nemoci. „Někdo má kožní vyrážky, někdo zase srdeční či zažívací obtíže,“ doplnila pro redakci náměstkyně ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Martina Koziar Vašáková.
Postcovidovým syndromem si prošel i mladý lékař Rodion Schwartz z ordinace ve Velkých Přílepech.„Je to různé. Může to začínat na psychické úrovni, tedy únavou, depresivními stavy, nevysvětlitelnou vyčerpaností či nechutí k životu. Po fyzické stránce dochází třeba i u žen k vypadávání vlasů a zhoršení kvality nehtů,“ popsal Schwartz další příznaky syndromu pro CNN Prima NEWS.
Prodělání „postcovidu“ lze podle něj vypozorovat nejen na nehtech, ale také třeba na jazyku. Sám má za sebou těžký covid, příznaky syndromu byly ale podle Schwartze ještě těžší.
„Rozvinul se to zhruba tři měsíce po vyléčení první nemoci. Byla to změť různých obtíží,“ pokračoval lékař. Dodal, že paradoxně vůbec nezáleží na tom, jaký byl průběh nemoci ani jakého pohlaví je vyléčená osoba. „Máme pacienty, kteří ani nevěděli, že měli covid,“ okomentoval pro CNN Prima NEWS.
Pro každého, kdo postcovidovým syndromem trpí, je důležité včas zahájit léčbu. „U závažnějších forem, kde přetrvávají třeba velké stíny na plicích, tam už třeba potřebujeme léčbu kortikoidy,“ upřesnila dále Vašáková.
Nejčastějšími příznaky postcovidového syndromu je únava, bolest svalů a deprese. Zdroj: Getty Images
Nejčastějšími příznaky postcovidového syndromu je únava, bolest svalů a deprese. Zdroj: Getty Images
Postcovidový syndrom se nevyhýbá ani dětem. U nich se dlouhou dobu tvrdilo, že se covidu jako takového nemusí příliš bát, jelikož mají bezpříznakové průběhy. Komplikace ale mohou přijít už po třech až šesti týdnech ve formě zánětlivého syndromu PIMS-TS.
„Je to generalizované a celotělové zánětlivé onemocnění, které se projevuje vyrážkou, horečkami či případně zduřením lymfatických uzlin. A co je nejnebezpečnější, tak také postižením srdce nebo dalších orgánů,“ upozorníla na závěr náměstkyně.