reklama

Kuba: Přes osm tisíc seniorů v kraji naočkujeme za osm dní, ale nemáme vakcíny

Firma Pfizer krátí kvůli nadměrné poptávce dodávky vakcíny do Evropy. Co to znamená pro plány krajů v Česku? Mají kapacity, vlastní kampaně i registry, ale namísto vakcín prázdné mrazáky. Co bude dál? Na to v pořadu 360° Pavlíny Wolfové odpovídali šéf Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

reklama

Společnost Pfizer minulý týden oznámila, že výrazně omezí distribuci, jelikož nestíhá vakcínu, kterou vyvinula firma BioNTech, vyrábět. Původně měla do Česka dodávat každý týden 70 tisíc nových dávek očkovací látky, ve skutečnosti bude ale import zhruba o 40 procent nižší. V tuzemsku tak zavládl zmatek.

„My jsme v Českých Budějovicích ani neotevřeli na příští dny termíny, protože je nedostatek vakcín. Neumím si představit, jak bychom tisícům seniorům volali, že nemohou přijít,“ řekl pro CNN Prima NEWS jihočeský hejtman Kuba. „Jsme připraveni očkovat, a to velmi rychle. Jen nemáme vakcíny. Zaregistrovalo se u nás přitom osm a půl tisíce seniorů, které jsme schopni naočkovat během osmi dní,“ dodal.

K tématu

Očkovací centra by měla podle Kuby počítat s tím, že brzy bude potřeba přeočkovat občany, kteří už obdrželi první dávku vakcíny. „Kapacita center se tak bude muset navyšovat. V našich nemocnicích jsme schopni bez problému očkovat zhruba 250 seniorů denně,“ řekl Kuba, který míní, že v časech pandemie není čas na přestřelky vlády a opozice. „Prioritou je snížit úmrtnost. Když budou lidé nad šedesát let imunní, tak už se nikdy nepřetíží nemocnice,“ doplnil.

V pořadu 360° Pavlíny Wolfové promluvil také viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Špicar, který oznámil, že automobilka Škoda už plánuje stavbu vlastního očkovacího centra. „Jednali jsme o tom několik týdnů s ministrem Blatným, do státního očkovacího programu budou moci velcí zaměstnavatelé vstoupit do května,“ oznámil.

Podle něj není vyloučené, že se velké firmy v budoucnu budou dostávat k vakcínám po vlastní ose (bez pomoci státu) a naočkují své zaměstnance. Ve Škodě je podle něj o očkování velký zájem.

Ať očkuje sám Babiš

Šéf Asociace krajů a hejtman Jihočeského kraje se už v minulosti podivil nad tím, jak premiér Andrej Babiš (ANO) hovoří o očkování. „Vláda říká, že naočkuje tolik a tolik lidí. Jak vláda v Jihočeském kraji někoho naočkuje, když tam nemá fakultní nemocnici? To by se musel ministr zdravotnictví Jan Blatný a premiér Andrej Babiš postavit na náměstí a očkovat,“ řekl v nadsázce Martin Kuba v nedělní Partii CNN Prima NEWS.

Vláda podle něj měla strategii očkování nejdříve komunikovat s jednotlivými kraji. Systém na rezervaci očkování ale doposud nikdo z hejtmanů neviděl, řekl Kuba. „Akorát to řekne premiér v Čau lidi, oznámí to v televizi a nám neřekne nic,“ zlobil se.

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Schejbalová: Maturanti letos mají víc úlev a času na přípravu. Trpí první ročníky

Schejbalová: Maturanti letos mají víc úlev a času na přípravu. Trpí první ročníky

Maturanti mají letos mnohem víc úlev a času na přípravu na maturitní zkoušku než loni, uvedla v pořadu 360° Pavlíny Wolfové televize CNN Prima NEWS předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií ČR Renata Schejbalová. Zároveň upozornila, že premiér Andrej Babiš s možností úředních maturit přišel moc brzy a ani se neporadil s příslušným resortem. Se školní a poradenskou psycholožkou Ladislavou Trpákovou se zároveň shodly, že největší problém v současné době mají první ročníky.

Nejhůře jsou na tom prváci, nemají žádné sociální vazby, říká středoškolský učitel
Rasistka? Fero si vykradl byt, pracujte z domova jako on, radila nová hlavní hygienička
Návrat monarchie pro mě není aktuální téma, říká potomek habsburských císařů
reklama
reklama
Analýza: Proč tři týdny lockdownu stačit nebudou? Do škol a obchodů nejdřív v červnu

Koronavirus

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Obezita je daň za luxus, nejdůležitější je udělat si čas na pohyb, tvrdí odborník
Další články
reklama
reklama