Sledujte ZÁZNAM brífinku s Babišem. Jaké názory bude prezentovat na setkání lídrů V4?

Předseda vlády v demisi Andrej Babiš (ANO) v úterý dopoledne odletí do Budapešti, aby se zúčastnil jednání premiérů Visegrádské čtyřky (V4) o migrační krizi na hranicích Polska a Běloruska. O setkání požádal polský předseda vlády Mateusz Morawiecki. Jednání by mělo začít v poledne. Babiš krátce před odletem vystoupil na tiskové konferenci. Vyjádření sledujte přímo v tomto článku.

Setkání premiérů Česka, Slovenska, Polska a Maďarska si vynutila napjatá situace, která panuje na bělorusko-polské hranici. Západ obviňuje režim autoritářského běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, že láká migranty do své země a pak je posílá k hranicím s EU.

Minsk se tak podle západních zemí mstí za sankce, které EU na Lukašenkův režim uvalila kvůli porušování lidských práv. Běloruská strana podobná obvinění odmítá. Morawiecki už v neděli navštívil hlavní města tří pobaltských republik. Z nich Litva a Lotyšsko rovněž přímo sousedí s Běloruskem.

Česko nabídlo pomoc

Několik měsíců trvající migrační krize na hranici Polska a Běloruska se vyhrotila předminulý týden poté, co se několik tisíc převážně blízkovýchodních běženců utábořilo na běloruské straně hranice v naději, že se dostanou do EU.

V tom jim brání polská pohraniční stráž posílená o zhruba 15 tisíc vojáků. EU v pondělí odmítla Lukašenkův návrh, aby část migrantů převzala. Polské úřady od začátku roku zaznamenaly na 34 tisíc pokusů o ilegální přechod hranice z Běloruska do Polska.

Českou republiku bude na summitu zastupovat Babiš, který již minulý týden Polsku v souvislosti s migrační krizí na polsko-běloruském pomezí nabídl pomoc. Varšava ji ale podle něj zatím nepřijala. Situaci na hranici označil za skandální útok zorganizovaný Lukašenkovým režimem.

Babiš také v úterý ráno jednal s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO), ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) a hejtmany. Část z nich žádá kvůli horšící se epidemické situaci v Česku nouzový stav.

I na toto téma Babiš na tiskové konferenci před odletem promluvil. Vyjádření sledujte přímo v tomto článku.

Tagy: