reklama

Přišli jsme o všechno. Cesta do Běloruska nás úplně semlela, vypráví rodina z Kurdistánu

Bělorusko připraví druhý let pro migranty, kteří uvízli na bělorusko-polské hranici. Informoval o tom prezident Alexandr Lukašenko. Očekává však, že Evropská unie asi 2000 běženců přijme. Většina z nich přišla z iráckého Kurdistánu. Právě tam s místními hovořila reportérka CNN Prima NEWS Darja Stomatová.

reklama

„Přišli jsme o všechno, o dům i peníze. Jenom jsme chtěli mít lepší život,“ popisuje Peruin, která se svou rodinou na několik týdnů uvízla na běloruské hranici. „Poprvé jsme se o této možnosti dozvěděli od našeho bratrance, který hranici překročil během tří dnů. Dostal se až do Německa,“ popsal její příbuzný Guin.

„Ze začátku to bylo všechno jednoduché, tak jsme se s přestupem v Istanbulu vydali do Běloruska,“ doplnil. Jednoduché to nakonec ale nebylo. „Mou dceru ta cesta doslova semlela,“ uvedla Peruin.

V Polsku měl na rodinu čekat místní převaděč. Zavolat mu měli ve chvíli, kdy překonají ostnatý plot. Jenže tak daleko se už nedostali. „Hráli si s námi jako s hračkami. Bělorusové nás využívali. Křičeli na nás: ‚Běžte do Polska‘,“ popsala situaci na hranicích.

Voda byla neustále špinavá

V běloruské džungli, takovou přezdívku lesu u hranic běženci dali, strávili 38 dní. „Vodu jsme museli filtrovat několikrát. I tak ale byla stále špinavá. Kvůli neustálé zimě a chůzi jsme necítili nohy,“ doplnil Guin.

Za jídlo museli platit běloruské policii nebo armádě. Jeden kus chleba pak dělili na 11 kousků, aby se z něj najedly dvě rodiny. Jenže ani návrat do Kurdistánu nebyl snadný. „Když jsme se vraceli do Minsku, zastavili nás policisté. Jeden z nich namířil zbraní přímo na mě a zeptal se nás, odkud se tu bereme. Pak namířil zbraní na řidiče taxíku a nařídil mu, ať nás odveze zpátky,“ popsal Guin.

Této kurdské rodině se nakonec pořadilo vrátit domů. Cesta za snem je stála 35 000 dolarů (téměř 800 tisíc korun). Přišli o všechno, proto teď žijí v domě prarodičů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum
360°

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

reklama