Vláda upraví strop pro dávky na bydlení. Jak se postaví k počtům úředníků?

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) dál jedná o rozpočtu na příští rok. Ministři očekávají, že debata o konečné podobě státního rozpočtu bude ještě složitá. Kabinet měl původně daný materiál schvalovat ve středu, ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ale řekl, že hlasování bude až v pondělí. Nevyloučil také možné zvýšení deficitu z plánovaných 270 miliard korun. Na programu kabinetu je například i nařízení, podle něhož by se měly od října zvýšit tzv. normativní náklady, které představují strop pro výpočet dávek na bydlení. Tiskovou konferenci můžete sledovat přímo v článku od 13:30 hodin.

Normativní náklady, které představují strop pro výpočet dávek na bydlení, by se mohly od října kvůli zdražování energií zvednout o 2 000 až 4 500 korun. Podle počtu členů domácnosti a velikosti bydliště by mohly růst o 11 až 68 procent. Nejvíc by se měly zvýšit lidem, kteří žijí samotní, či dvojicím v nájmu. Podle odhadů ministerstva práce by se výdaje na příspěvky po úpravě mohly pro letošek zvýšit o 400 milionů korun.

Za nadbytečný a problematický zřejmě označí vláda návrh poslanců opozičního hnutí ANO, podle kterého by nový ředitel zpravodajských služeb musel nastupovat do funkce s prověrkou na nejvyšší stupeň přísně tajné od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Souhlasné stanovisko naopak zřejmě vláda zaujme k novele zákona o urychlení výstavby dopravní a další infrastruktury, kterou ve Sněmovně předložil premiér Fiala spolu s dalšími koaličními i opozičními politiky.

Kabinet se po dvou týdnech má vrátit i k návrhu, který stanovuje hodnoty takzvaného vnitřního výnosového procenta pro jednotlivé druhy obnovitelných zdrojů, a určuje tedy přiměřenost zisku z obnovitelných zdrojů. Zabývat by se měl i úpravou tzv. systemizace, podle které se řídí počty služebních a pracovních míst v úřadech a struktura jejich oddělení.

Tagy:
bydlení jednání vláda úředníci příspěvky zastropování sledujte živě

Hlavní zprávy

Půjde Babiš do boje o Hrad? Expremiér kvůli vydání novin znovu změnil termín oznámení
Prezidentské volby

Půjde Babiš do boje o Hrad? Expremiér kvůli vydání novin znovu změnil termín oznámení

Bývalý premiér Andrej Babiš znovu změnil datum oznámení, zda bude kandidovat na prezidenta, případně koho hnutí ANO do souboje o Pražský hrad vyšle. Dříve šéf hnutí tvrdil, že rozhodnutí padne v září letošního roku. Poté v den vzniku samostatného československého státu 28. října. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS nyní řekl, že to nakonec udělá 26. října. Podle svých slov si uvědomil, že by se jeho kandidatura objevila v denním tisku až s velkým zpožděním. Svátek totiž připadá na pátek a o víkendu většina deníků nevychází.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
18:32

Zelenskyj jednal s indickým premiérem. Poděkoval mu za podporu

18:15

Bude mít Česko vlastní moře? Vtipálci rozjeli anexi Kaliningradu, žertují i politici

17:57

Ukrajinci hlásí osvobození padesátky obcí při postupu na jihu země

17:42

Od začátku mobilizace opustilo Rusko 700 000 lidí, uvádí ruský Forbes

Živě
ON-LINE: Velké ztráty Rusů na jihu. Za jediný den přišli o 30 tanků a desítky vojáků

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Na jižní frontě mezitím Rusové za jediný den přišli o téměř 100 vojáků, desítky tanků i další techniku. Podle amerického podnikatele Elona Muska by se Kyjev měl vzdát Krymu a přijmout skutečnost, že válku s Ruskem pravděpodobně nevyhraje.

Zeman navrhl zástupce ombudsmana. Sází na právníka, který napadal opatření proti covidu

Prezident Miloš Zeman navrhl na zástupce ombudsmana právníky Zdeňka Koudelku a Petra Scholze. Oba mají podle něj rozsáhlé zkušenosti a odborné znalosti. Na hradním webu to bez bližších informací uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Návrhy kandidátů na zástupce veřejného ochránce práv po Monice Šimůnkové, která ke konci srpna na tuto funkci rezignovala, Senát přijímá do 7. října.

Sportovní funkcionář a trenér šampionky. Kdo je opilý řidič z Bratislavy?

Při nedělní nehodě v centru Bratislavy zahynulo celkem pět lidí a další utrpěli zranění. Jejím viníkem byl řidič, který v opilosti havaroval přímo do autobusové zastávky. Podle slovenských médií jde o poměrně známého sportovního funkcionáře Dušana Dědečka. Kromě toho, že doposud působil na velmi vysoké pozici v Deaflympijském výboru Slovenska, je i trenérem šampionky ve vrhu koulí.

Domácí zpravodajství

Fiala k možné korupci v Brně: Pokud se bude týkat politiků ODS, budeme to řešit

Pokud se prokáže, že se kauza týká politiků ODS, bude to strana řešit, řekl v úterý na tiskové konferenci premiér a šéf ODS Petr Fiala o zásahu policie v Brně v souvislosti s přidělováním městských bytů na radnici Brno-střed. Policie zajistila osm lidí a zasahovala u vlivného brněnského politika z ODS Otakara Bradáče, podle webu Aktuálně.cz známého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Fiala dodal, že více informací ale o kauze prý zatím nemá.

Policejní zátah v Brně kvůli městským bytům. Cílem razie je i známý ministra Blažka

Aktualizováno

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi osm lidí kvůli podezření z páchání trestné činnosti při přidělování městských bytů a nebytových prostor v Brně. Aktuálně dělají domovní prohlídky na základě soudních příkazů, uvedlo v úterý ráno na webu Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Případ by se měl týkat radnice Brno-střed. Podle webu Aktuálně.cz policisté zasahují u Otakara Bradáče, vlivného člena brněnské ODS a známého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Premiér a předseda ODS Petr Fiala nemá podle svých slov o zátahu žádné podrobnosti, ale pokud se prokáže, že se kauza týká politiků ODS, bude to strana řešit.

Spor kvůli demonstraci: Platíte pětikilo na ruku, zuří Kalousek. Absurdní, brání se odboráři

Dříve odbory hradily demonstrantům jenom dopravu, dnes jim platí pět set korun na ruku, pustil se exministr financí Miroslav Kalousek do chystaných „protestů proti chudobě“. Reagoval tím na plakát regionální buňky Odborového svazu KOVO, který vyzval své členy k účasti na demonstraci a přislíbil jim i „finanční náhradu na občerstvení“. Podle Pavla Vlčka z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), která protesty pořádá, je ovšem Kalouskova interpretace šířeného plakátu absurdní.