reklama

O víkendu přijdou silné mrazy. Nejchladnějším dnem zimy bude pondělí

Nejbližší víkend nebude jen svátkem zamilovaných, ale přinese s sebou i silné mrazy. Ještě chladnější ovšem bude podle meteorologů pondělí, kdy teploty mohou v noci spadnout až k -20 °C. Mráz vydrží i během příštího týdne. Ke čtvrtku 11. února se navíc pojí výročí: Nejnižší teplotu na našem území naměřili přesně před 92 lety.

reklama

„Mezi tlakovou níží nad Balkánem a tlakovou výší, která zmohutní nad jižní Skandinávií, k nám pronikne arktický vzduch od severu,“ uvádí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém webu.

Čtvrtek tedy zůstane chladný, a to i přes den. Teploty se mají pohybovat od -9 do -5 °C. Bude zataženo až oblačno, místy se vyskytne slabé sněžení nebo sněhové přeháňky, a to zejména na horách.

Foukat bude silnější vítr s nárazy až 15 m/s. Místy se tak mohou tvořit sněhové jazyky, řidiči by měli dávat pozor. „Silnější vítr v kombinaci s nízkými teplotami bude výrazně snižovat pocitovou teplotu,“ dodává ČHMÚ.

Rekord padl před 92 lety

Kvůli silným mrazům nadále platí pro téměř celé Česko výstraha, píše ČHMÚ na svém webu. Výjimku má jen jižní Morava, kde bude o něco tepleji. Ke čtvrtku se váže také rekord: 11. února 1929 naměřili zatím nejnižší teplotu na našem území, ve Stecherově mlýně v Litvínovicích retu Českých Budějovic spadla hodnota teploměru na -42,2 °C.

K tématu

V noci na pátek by se obloha mohla vyjasnit. Bude oblačno až polojasno, teploty mohou při zmenšené oblačnosti klesnout až k -18 °C. Přes den zůstane polojasno až oblačno a místy můžeme čekat sněhové přeháňky. Denní teploty se budou pohybovat mezi -8 a -4 °C.

Mrazivá zůstane také sobota. Bude polojasno až oblačno, místy se vyskytnou sněhové přeháňky, a to zejména na severovýchodě republiky. Nejnižší noční teploty mohou opět spadnout k -18 °C. Přes den potom na -8 až -3 °C.

V noci teploměry naměří až -20 °C

V neděli se vyjasní, sněhové přeháňky se vyskytnou jen ojediněle. Místy se objeví mrznoucí mlhy. V noci se se očekávají mrazy, teploměry naměří od -10 do -18 °C. Během dne teploty vystoupají k -6 až -1 °C.

Ještě silnější mráz přinese nadcházející týden, kdy by při snížené oblačnosti mohly teploty v noci klesnout až k -20 °C. „Pronikne k nám ještě chladnější vzduch. Vypadá to, že vrchol nastane v pondělí, protože se v noci projasní. Teploty půjdou kvůli sněhové pokrývce a protrhané oblačnosti ještě níž,“ popsala meteoroložka ČHMÚ Michaela Valachová.

Pondělí bude oblačno až polojasno, místy se vyskytnou mrznoucí mlhy nebo slabé sněžení. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi -5 a -1 °C, při mlze nebo nízké oblačnosti klesnou až na -8 °C.

Během následujícího týdne pak teploty zůstanou nízko pod nulou. Mělo by být převážně polojasno, místy zataženo s nízkou oblačností nebo mrznoucími mlhami, ojediněle se slabým sněžením. Nejnižší noční teploty naměří -10 až -15 °C, při zmenšené ale znovu klesnou až k -18 °C. Přes den se budou držet kolem -5 až 0 °C, při mlze nebo nízké oblačnosti kolem -7 °C.

K tématu

Další hlavní zprávy

Nehody

Zeman obvinil islámské radikály. Za pád vrtulníku s Češkou však může závada

Zeman obvinil islámské radikály. Za pád vrtulníku s Češkou však může závada

Tragická nehoda helikoptéry na Sinaji, při níž zahynulo sedm spojeneckých vojáků včetně Češky Michaely Tiché, je objasněna. Podle zprávy amerických vyšetřovatelů se vrtulník Black Hawk 12. listopadu 2020 zřítil kvůli špatně fungujícímu stabilizátoru. Jak vyplývá z dokumentu, který zveřejnil americký web ArmyTimes.com, helikoptéra UH-60 Black Hawk se zřítila při letu na ostrov Tiran, který leží mezi Sinají a Saudskou Arábií. V podvěsu právě nesla měch na vodu.

Domácí

Nejtragičtější měsíce v historii. V prvním čtvrtletí zemřelo přes 46 tisíc lidí

Nejtragičtější měsíce v historii. V prvním čtvrtletí zemřelo přes 46 tisíc lidí

V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46 437 lidí, stalo se tak nejtragičtějším od vzniku samostatné ČR. Meziročně bylo úmrtí o 54 procent více. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), jehož časová řada začíná rokem 1992. Počet obyvatel Česka klesl zpět pod hranici 10,7 milionu lidí, nad kterou se dostal loni v červnu. Na konci letošního března žilo v zemi 10 694 480 lidí.

S Babišem ne, s ANO možná ano. Politici řekli, jak může vypadat povolební spolupráce
Proti Skotům nám věřím, burcuje Šebrle před vstupem do Eura. Chce Hložka v základu
Na světě je osm kontinentů: Zélandie je opředená tajemstvím a velká jako Austrálie
Česká senzace. Krejčíková stoupá na vrchol žebříčku, v deblu už je světovou jedničkou
Důsledky doby covidu: Přibývá nádorů rakoviny prsu a jejich nebezpečnějších forem
reklama
reklama
Havlíček: Uděláme vše, abychom znovu nezavřeli ekonomiku. Vyloučit to ale nemůžeme

Partie

Domácí zpravodajství

Unikátní snímky sovětských okupantů Československa kolují na ruských veteránských fórech
Nejméně nakažených za poslední rok. V neděli přibylo 42 případů covidu
Pirátka Šípová: Zaráží mě, že má Kalousek čas na mé bláboly. Ať se mnou řeší exekuce
Další články
reklama
reklama