reklama

Sledujte ŽIVĚ: Vláda schválila rozpočet, ČSSD byla proti. Shodla se na dalším rozvolnění?

Vláda Andreje Babiše (ANO) projednává další rozvolnění koronavirových opatření. Týkat by se mělo zejména studentů. Tématem schůze bude i státní rozpočet, navýšení platů státním zaměstnancům i minimální mzdy. Předpokládaný start tiskové konference po jednání kabinetu je plánovaný na 15:30. Sledovat ji můžete přímo zde v článku.

reklama

Třebaže počty nakažených v průběhu září mírně narostly, na pořadu dne je další rozvolnění restrikcí, které vláda zavedla v reakci na šíření nemoci COVID-19. Změna by se měla týkat zejména žáků a studentů, kteří by se nejspíš nově nemuseli kvůli školám v přírodě, návštěvě zoo, zájmových kroužků či divadla prokazovat bezinfekčností, pokud budou z jedné třídy nebo z neměnného kolektivu. Respirátory nicméně nejspíše nadále zůstanou povinností pro všechny.

Kabinet rovněž projednává návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Příjmy rozpočtu ministerstvo financí naplánovalo na 1 543,3 miliardy korun a výdaje na 1 919,9 miliardy korun. Sněmovna v současném složení rozpočet už zcela jistě neschválí, vláda ho tak bude muset po volbách znovu projednat a předložit nové dolní komoře.

Před schválením rozpočtu bude muset vláda ještě rozhodnout, zda a o kolik navýší příští rok platy státních zaměstnanců. ANO navrhuje nárůst o inflaci, ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) trvá na navýšení o tři tisíce korun. Ministři za ANO chtějí navrhnout růst o 1 400 korun.

Tématem bude také návrh Maláčové, která chce předložit vládě návrh na krizové ošetřovné. Dávka by se měla zvýšit z 60 na 80 procent základu výdělku a vyplácela by se po celou dobu nařízené karantény. Kabinetu předá i návrh na navýšení minimální mzdy od ledna z nynějších 15 200 na 18 tisíc korun. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) k návrhu řekla, že je „mimo debatu“. Otázkou podle ní je, zda premiér nerozhodne přenechat diskusi o růstu minimální mzdy až nové vládě.

Dále má vláda v programu návrh na nákup protiletadlového kompletu za 13,7 miliardy korun či personální pomoc Maďarsku při zajištění jeho hranic.

Přímý přenos z tiskové konference, která je plánovaná na 15:30, můžete sledovat přímo zde v článku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá
Politika

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Tisíce domácností bez proudu. Bouře Barra udeřila na Irsko, ovlivní i počasí v Česku?

Bouře Barra v úterý zasáhla Britské ostrovy, konkrétně Irsko. Bez elektřiny je tam už 56 tisíc domácností. Do země přinesla vichr o rychlosti více až 130 km/h. Ve středu by pak měla okluzní fronta, která s bouří souvisí, doputovat i nad pevninskou Evropu, ovlivnit tak může okrajově i počasí v Česku. Český hydrometeorologický ústav ale žádná varování zatím nevydal. Vliv bouře by tak neměl být nijak extrémní.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama