reklama

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

reklama

Pandemický zákon

Babiš během debaty upozornil, že pandemický zákon byl výsledkem kompromisu mezi vládní koalicí a opozicí. „Byla to dohoda. Je to dílo většiny, kteří tady stojí, možná všech,“ uvedl na svou obranu. „Hlasoval jsem proti,“ ozval se z druhé strany studia předseda SPD Tomio Okamura. „Já tam nebyl,“ dodal pro jistotu šéf neparlamentního hnutí Přísaha Robert Šlachta.

Drzost, sepsul Rakušan Babiše

Diskuze po celou dobu večerní superdebaty jiskřila především mezi premiérem Babišem a šéfem Starostů a nezávislých Vítem Rakušanem. Toho předseda vlády osočil z toho, že opozice „zazděním“ prodloužení nouzového stavu ohrozila životy spoluobčanů. Za to ho ale Rakušan tvrdě sepsul. „Že máte drzost tohle říct. Máte na podrážce otisk bílého kříže,“ připomněl dobu, kdy se ze Staroměstského náměstí stalo pietní místo na památku těch, co zemřeli kvůli covidu.

Místo řešení covidu chtěl premiér pěstovat ředkvičky

Vyostřená slovní válka pokračovala. V jeden moment najednou premiér Babiš vytáhl obálku časopisu Reflex, kde byla na titulní straně molekulární vědkyně Soňa Peková, která se proslavila výrokem, že koronavirus do Vánoc zmizí.

„Pane Rakušane, Pekovou jste navrhli na vyznamenání. To je vaše dílo,“ osočil svého politického oponenta s obálkou v ruce. Pak se otočil směrem k Fialovi z ODS. „Vy jste hlasoval proti tomu, aby vojáci mohli pomáhat,“ ukázal prstem na lídra koalice Spolu.

Fiala zareagoval s tím, že by měli místo této diskuze spíše držet minutu ticha za 30 tisíc mrtvých, které vláda nedokázala ochránit. „Měli jsme nejhorší čísla v Evropě. Tohle se nedá svalit na opozici. Taky vám tu můžu připomínat vaše citáty, jak jste sliboval, že nebudou žádná plošná opatření. A jak to dopadlo,“ kontroval.

Oponoval i Rakušan. „Je neuvěřitelné, co slyšíme od pana premiéra. Tenhle člověk až do roztrhání těla chtěl řešit zahrádkářský zákon, chtěl pěstovat ředkvičky. Neskákejte mi do řeči, nejste v Agrofertu,“ připojil se ke kritice směrem k premiérovi.

Jako žalovat Churchilla za bombardování Německa

Lídryně uskupení Trikolóry, Svobodných a Soukromníků Zuzana Majerová Zahradníková se opřela do všech, kteří podporovali prodlužování nouzového stavu. „Všichni jste v těch křeslech seděli moc dlouho. Nouzový stav jsme od samého začátku jako jediní odmítali. Jako jediní se snažíme dlouhodobě pomáhat naší střední třídě. Máte plnou hubu keců, ale nic jste pro ty lidi neudělali,“ osočila ostatní strany ve Sněmovně. Posléze dodala, že žádná pandemie nikdy nebyla.

Její slova rozhořčila Hamáčka. „Uvítal bych, kdybychom se bavili, kdo covid zaplatí a ne kdo za něj může. Žalovat nouzový stav v době pandemie je jako žalovat Winstona Churchila, že bombardoval Německo,“ řekl ve vysílání. „A k té pandemii, těch 30 tisíc lidí zemřelo na chřipku? Nikomu nezávidím, aby takovýhle prů*er musel řešit. Možná jsme udělali chyby, ale postupovali jsme podle krizového zákona,“ bránil se šéf sociálních demokratů.

Babišovy drahoty

Debata se pomalu stočila k otázce EU a případného vystoupení z unijního uskupení. „Co se týče vystoupení České republiky z EU, tak nedávejte za příklad Británii. Chceme zachovat volný pohyb osob, pochopitelně ne migrantů. Nikdo se nemusí bát, že nebude moct pracovat v zahraničí, prostě bez diktátu Bruselu. Už to připravujeme, jako jediná vlastenecká strana, která má zastoupení i v Evropském parlamentu, a posilujeme. Evropská unie se dříve nebo později rozpadne a poslední bude platit účet,“ prohlásil v debatě směrem k Babišovi Okamura.

„Co se týče Czechxitu, tak ve Velké Británii nemají ani potraviny, jsou úplně v pytli. Pane Fialo, všechno jste rozprodali – vodu, plyn, elektřinu. Byli jste ve vládě do roku 2013. I Rakušan tam byl s Gazdíkem, kámoš Kalouska,“ kritizoval Babiš opoziční strany.

„Premiére, nevracejte se do minulosti a vraťte se do přítomnosti. Aby toto období nevstoupilo do dějin jako Babišovy drahoty. Chceme po premiérovi, aby hájil zájmy občanů, ale ne tak, aby se jim zdražovaly energie,“ zareagoval Fiala. „Řítíme se do katastrofy, dosáhneme dluhové brzdy. A co třeba modernizační fond, který by podporoval lokální zdroje energie? S tím jste neudělali vůbec nic, před volbami chcete všechno zachránit. Asi vám chybí nové lithium,“ rýpl si Rakušan k někdejšímu předvolebnímu tématu hnutí ANO.

Čte jen své knížky

Babiš připomněl, že společně s maďarským premiérem Viktorem Orbánem bojoval proti nelegální migraci. Připomněl k tomu svou knížku Sdílejte, než to zakážou a připojil k tomu poznámku, že Piráti a STAN chtějí přivézt nelegální migranty.

„Babiš čte jen své knihy, to je jeho problém. Měl by číst i programy ostatních uskupení. My odmítáme nelegální migraci, máme plán to řešit na evropské úrovni bez kvót. Je potřeba ochrana hranic, ale nechceme žít za ostnatým drátem,“ zareagoval na premiérův opakovaný útok.

Předseda vlády nicméně s ataky nepřestal. „Před minulými volbami jsem uzavřel smlouvu s občany, splnil jsem 20 bodů z 22 včetně bojování s migrací. Byl jsem na lodi italského námořnictva, s Orbánem jsme nejaktivnější. Vítači? Samozřejmě Pirátostan. Mají to opakovaně. Už ani nevíme, co mají v programu. Oni jsou naši zelení, Pirát je zelenej. Plus paní Pekarová,“ připojil pro jistotu pražskou lídryni za Spolu.

„Premiér si gentlemansky bere do úst paní Pekarovou, která tu není a nemůže se bránit,“ okomentoval Babišovu poznámku Fiala.

Stesk po Bartošovi

Několikrát během debaty se ze strany Babiše ozval dotaz, kde je předseda Pirátů Ivan Bartoš, jeden z jeho hlavních politických oponentů. „Hřib chce stavět třetí toalety, těch padesát pohlaví. Nikdo tomu nerozumí. Kde je Bartoš? Proč nepřišel?“ dožadoval se odpovědi.

„Rád bych mluvil o věcech z našeho programu, ale musím reagovat na toho pána na kraji. Jsme koalice dvou hnutí, nemáme jednoho majitele. Babiš tu vytahuje staré novinové útržky a mává tu s nimi. Nikdy nenechá nikoho domluvit, všechny překřikuje. Nevlastníme tu koalici, střídáme se na debatách, kdo tam s vámi bude, abychom to nemuseli zažívat dvakrát týdně,“ řekl sarkasticky Rakušan.

Korupce ve vládě?

Publikum pobaveně reagovalo na Babišovo tvrzení, že jeho vláda neměla na kontě žádný korupční skandál. To si lídři opozičních stran nenechali ujít.

„Vy že jste neměli žádnou kauzu? Váš Faltýnek si píše svoje poznámky o tom, kde kšeftuje, a Jermanová měla dva úředníky na kraji, odkud jsme je vymetli. Obžalované,“ doplnil Rakušan.

„Když se řekne korupce, tak se mi vybaví Faltýnek a Jermanová. A oba dva za vás kandidují. Když na jiné házíte bláto, neznamená to, že sám nejste až po uši špinavý,“ doplnil Fiala.

Připojil se ale také Hamáček. „Prosil bych kolegu Rakušana, aby se mírnil. Vy máte také obviněného hejtmana a nikdo to do toho netahá,“ dodal.

Sviňárny

Předseda komunistů Vojtěch Filip se také pustil do Rakušana. „Obvinit velvyslance v Íránu, že kšeftoval s vízy… já nevím, jestli to pan Rakušan ví, ale víza nedává velvyslanec, ale konzulární úřad. Jestli jste se chtěli zbavit velvyslance, udělali jste zase jednu sviňárnu, kterou děláte pořád,“ řekl na CNN Prima NEWS.

Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. „Když o mně komunista říká, že dělám sviňárny, tak je to možná vyznamenání. Oni jich dělali 40 let hodně,“ zaznělo od Rakušana v závěru superdebaty.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci
Koronavirus

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci

Vláda se zatím neshodla na protikoronavirových opatřeních ve školství, a je tak otázkou, k čemu se odborníci přikloní. Jak ale uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, se šéfem resortu školství Robertem Plagou by šel do konfliktu nerad . Chápe také, že roušky nebo testování ve školách by nemusely být komfortní. Nerad by ale opakoval černý scénář, dodal v Hlavních zprávách CNN Prima NEWS.

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor
Rádce

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor

Ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších menších alternativních dodavatelů způsobilo starosti zhruba milionu českých zákazníků. Ti mnohdy nevědí, zda přijdou o elektřinu a plyn, jak si najít dodavatele nového a kolik je vlastně budou energie nově stát. Redakce CNN Prima NEWS proto připravila stručný návod, jak při ztrátě dodavatele najít adekvátní náhradu a finančně se z toho nezhroutit.

Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu
360°

Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu

Lidé více slyší na dezinformace a mnohdy věří věcem, které racionálně nedávají hlavu ani patu. Koronavirový scénář v České republice proběhne tak, jak jej určí neočkovaní, uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové upozornila, že COVID-19 je v tuto chvíli neléčitelná nemoc, proto je prevence zásadní.

Bez covid pasu už Italové nesmí do práce. Nehorázné, bouří se občané na demonstracích

Covid pasy nyní potřebují Italové nejen do obchodů či restaurací, ale rovněž do zaměstnání – bez něj si na práci nesáhnou. Nové vládní opatření odstartovalo velkou vlnu nevole a protestů po celé zemi, proti demonstrantům v přístavu Terst musela policie použít i vodní děla a slzný plyn. O dalším postupu včetně možného zmírnění pravidel by měla tamější vláda jednat ještě tento týden.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Reportáž z hospod. Velká část personálu odmítá očkování, prý není třeba

Je to paradox, který nikdo neřeší. Zatímco hlavní hygienička chce neočkovaným zkomplikovat návštěvy restaurací, kaváren či klubů, personál očkován být nemusí. A jak dokazuje následující reportáž, například v Ostravě většinou ani není. „Očkovat se nenechám, vakcíně nevěřím, je moc narychlo vyvinutá,“ říká číšnice Martina Mezey z Caffe Trieste v Ostravě. Právě v tomhle městě přitom žije šéfka hygieniků Pavla Svrčinová, která vytrvale propaguje očkování.

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?

Trestní stíhání kvůli dotaci na penzion, výhružný dopis pro Jaroslava Kuberu či chybějící bezpečnostní prověrka. To jsou jen příklady kontroverzí spojených s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Tomu teď navíc přibylo „na účet“ také zatajování zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Ten podle lékařů z vojenské nemocnice není schopen vykonávat pracovní povinnosti a Mynář to věděl. Přesto o tom neinformoval ani nejvyšší ústavní činitele, ani veřejnost.

reklama

Domácí zpravodajství

Masivní požár v Praze: Kouř byl vidět na kilometry. Škody půjdou do stovek milionů

Aktualizováno

V pražských Malešicích hořela ve středu odpoledne spalovna, ta bude minimálně ve čtvrtek mimo provoz. Na místo dorazil i primátor města Zdeněk Hřib (Piráti). Do ulice Průmyslová vyjelo velké množství jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Kouř bylo vidět z mnoha částí hlavního města. Odhad škod se pohybuje v řádech stovek milionů korun.

reklama