reklama

Vaše období vstoupí do dějin jako Babišova drahota, vpálil premiérovi Fiala

Za zdražování vláda nemůže, je to celosvětový problém, je přesvědčen premiér Andrej Babiš (ANO). Šéf opoziční ODS Petr Fiala však toto vysvětlení odmítá s tím, že současná nezvykle vysoká inflace má i české příčiny. „Vláda cpe do ekonomiky peníze, které si půjčuje, což je problém,“ řekl Fiala v superdebatě Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS.

reklama

„Rostou ceny nemovitostí, nestaví se dost bytů. A ještě chce kecat do České národní banky, která má šanci s tím něco udělat,“ pustil se do Babiše Fiala v superdebatě Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS. Vláda podle Fialy může za to, že se lidem znehodnocují úspory. „To je výsledek její politiky,“ dodal.

„Inflace je celosvětový problém,“ oponoval Andrej Babiš. S jeho vysvětlením souhlasil také jeho koaliční partner Jan Hamáček (ČSSD). „Inflace je problém všude na světě. Abychom odškodnili každého, museli bychom napumpovat dvakrát více peněz a problém by byl daleko větší,“ řekl.

Babiš: ČNB by měla úroky snížit

Předseda vlády rovněž vyjádřil znepokojení nad zamýšlenou politikou České národní banky. „Česká národní banka údajně chce zvyšovat úroky, což se mi nelíbí, měla by je spíš snižovat,“ řekl. „My bychom do jejích aktivit nezasahovali,“ oponoval Fiala v narážce na skutečnost, že ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) začátkem srpna lobbovala na zasedání bankovní rady ČNB za nezvyšování úrokových sazeb.

„Pane premiére, nevracejte se do minulosti a vraťte se do přítomnosti. Aby toto období nevstoupilo do dějin jako období Babišovy drahoty. Chceme po premiérovi, aby hájil zájmy občanů, ale ne tak, aby se jim zdražovaly energie,“ přisadil si šéf ODS.

Podle lídryně hnutí Trikolóra–Svobodní–Soukromníci Zuzany Majerové Zahradníkové je zdražování způsobeno „zeleným šílenstvím“. Tak označila program Evropské komise Green New Deal. „Zdražuje život všem našim lidem,“ řekla v superdebatě Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS.

Okamura chce potravinovou soběstačnost

Majerová Zahradníková navrhla, aby se snížily daně na 15 procent. Se snížením daně z přidané hodnoty u potravin a energií souhlasil také šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta. „Navrhujeme snížení DPH z 15 na 10 procent u potravin a energií,“ řekl.

Stoupající ceny energií vidí jako problém také předseda hnutí SPD Tomio Okaura. „Je potřeba odmítnout Green Deal, ceny energií budou jinak stoupat o stovky procent a lidi se nedoplatí,“ řekl. Ceny potravin by snížil úsilím o zvýšení potravinové soběstačnosti České republiky.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů
Koronavirus

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Nevánoční nebo farmářské. Někteří trhovci našli skulinu v opatření a dál prodávají
Koronavirus

Nevánoční nebo farmářské. Někteří trhovci našli skulinu v opatření a dál prodávají

I když přísná vládní opatření zakazují vánoční trhy, obchodníci našli způsob, jak lidem nadále zprostředkovat vánoční atmosféru a stánky otevřít. Stačí změnit název akce z vánočního trhu třeba na zimní farmářské nebo nevánoční. I tam ale policisté kontrolují dodržování ostatních nařízení – popíjení alkoholu, rozestupy nebo třeba respirátory.

Djokovič? Hlupák, který jen umí tenis. Lékař se kvůli vakcíně obul do světové jedničky

Spor o povinném očkování proti covidu – právě to mnozí hází na hrb světové jedničce tenisu Novaku Djokovičovi, který kvůli odmítavému postoji vůči vakcíně zmešká úvodní grandslam sezony, tedy Australian Open. To se ale nelíbí mnohým z řad fanoušků i zdravotníků. Patří mezi ně i prominentní lékař a virolog Roberto Burioni, který se teď do Srba tvrdě opřel.

Reklama na sázení jako memento smrti. Nemůžu vzít syna na fotbal, vyčítá žena Leicesteru

Annie Ashtonová je Angličankou, která by ráda vzala svého syna na zápas fotbalového klubu Leicester City, nicméně má strach. Ne kvůli tomu, že by se bála násilného chování ostatních fanoušků, případně vulgarit. Není jí komfortní to, kolik sponzorů z řad sázkových kanceláří se objevuje na reklamních LED panelech na stadionu „lišek“. Právě kvůli gamblerství si její manžel vzal život.

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka

Husté sněžení a silný vítr komplikují už od rána dopravu na českých dálnicích a silnicích. Například D8 u Ústí nad Labem byla kolem 6:30 uzavřená na 82. kilometru v obou směrech, tedy na Drážďany i na Prahu. Sněžení ovlivňuje i dopravu kolem Prahy. Příměstské autobusy mají zpoždění, některé zastávky se ruší. Na Mělnicku mají autobusy zpoždění desítky minut. Varování meteorologů řidičům před ledovkou platí i nadále.

reklama

Domácí zpravodajství

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

reklama