reklama

Sledujte ZÁZNAM speciálu ke 32. výročí sametové revoluce. Kam se za tu dobu posunulo Česko?

Zpravodajská platforma CNN Prima NEWS u příležitosti 32. výročí sametové revoluce přichystala mimořádné celodenní speciální vysílání. Už v 9:30 dopoledne přivítá diváky ve studiu moderátorka Lucie Ptáčková a na proslulém balkónu Melantrichu Sabina Dračková. Postupně se také propojí se štáby na pražské Národní třídě, Václavském náměstí a mnoha dalších místech, včetně krajských měst.

reklama

Od sametové revoluce za pár dní uplyne 32 let. Kam se za tu dobu posunulo Česko? Jak se změnili obyvatelé a vnímání svobody, která byla ještě na konci osmdesátých let pro většinu lidí jen nedosažitelným snem? To jsou otázky, které zazní ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS 17. listopadu u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii.

O své vlastní zážitky se podělí mimo jiné fotograf Jan Šibík či ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. O historickém kontextu sametové revoluce budou mluvit například historici Jan Koura a Jan Halada.

Prostor dostane i pohled na to, kam se za více než tři desítky let posunulo Česko, jeho obyvatelé i politická kultura. Chybět nebude ani ekonomický faktor a debata nad tím, co se podařilo, co ne a o kolik se po revoluci zvýšila životní úroveň v České republice. V 17 hodin a 11 minut odvysílá CNN Prima NEWS živě legendární Modlitbu pro Martu.

Výběr hostů:

  • Dagmar Havlová, herečka a manželka bývalého prezidenta Václava Havla
  • Jan Šibík, fotograf
  • Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla
  • Michal Macháček, historik
  • Jan Koura, historik
  • Jan Halada, historik
  • Jan Herzmann, sociolog a politolog
  • Petr Holec, komentátor Info.cz

Po hlavní zpravodajské relaci startuje na CNN Prima NEWS ve 20:15 další speciál s názvem Výročí sametové revoluce, který shrne ty nejzásadnější okamžiky celého dne a zavede diváky na ikonická revoluční místa, na kterých se po celý den odehrávaly vzpomínkové akce.

Tagy:

Hlavní zprávy

Olympiáda v Pekingu jako svátek sportu? Dva měsíce před startem spíš symbol strachu

Do zahájení zimních olympijských her v Pekingu zbývají přesně dva měsíce. Místo toho, aby se mluvilo o tom, kdo bude bojovat o medaile, se řeší, zda vůbec sportovci, kteří se mají na hrách představit, přicestují. Odradit je mohou ještě přísnější covidová opatření než při hrách v Tokiu nebo znepokojivá situace kolem tenistky Pcheng Šuaj. Už před startem olympiády je tak její renomé značně pošramocené.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Výbuch indonéské sopky si vyžádal mrtvého a 41 zraněných. Všude jsou oblaka kouře a popela

Aktualizováno

Na východě nejlidnatějšího indonéského ostrova Jáva v sobotu vybuchla sopka Semeru. Vychrlila mohutný oblak tmavého kouře a popela, čímž donutila obyvatele přilehlých oblastí, aby se dali na útěk. Místní úřady uvádějí, že zemřel nejméně jeden člověk, 41jich utrpělo zranění. Náměstek šéfa okresu Lumajang Indah Masdar na tiskové konferenci oznámil, že desítky lidí mají popáleniny.

reklama

Domácí zpravodajství

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci

O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.

reklama