reklama

Sledujte ZÁZNAM: Zeman se setkal s budoucím ministrem vnitra Rakušanem. Na čem se shodli?

Osmým dnem pokračují rozhovory kandidátů na ministry ve vládě nového premiéra Petra Fialy (ODS) s prezidentem Milošem Zemanem. Na zámek do Lán ve středu dorazil kolem 11. hodiny kandidát na ministra vnitra Vít Rakušan (STAN), odpoledne bude pokračovat kandidát na ministra průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Na čem se Zeman s Rakušanem shodli? Tiskovou konferenci po jejich jednání sledujte v televizi CNN Prima NEWS nebo živě v tomto článku.

reklama

Rakušan do Lán dorazil před 11. hodinou. Nová vládní koalice už dříve v rámci svých programových priorit pro resort vnitra avizovala, že chce být v budoucnu lépe připravená na krizové stavy pro případ pandemie, kybernetických útoků, povodní, nebo naopak sucha. Plánuje proto zrevidovat legislativu pro krizové řízení a kritickou infrastrukturu. Stejně jako končící vláda odmítá i vznikající řešení migrační krize pomocí povinných kvót.

„Ve spolupráci s EU a jejími členskými zeměmi navýšíme podporu pro migrační tábory mimo Evropskou unii,“ uvedla koalice. Prosadit chce také transparentní systém pracovních a pobytových karet, které podle ní umožní pružně reagovat na potřeby trhu.

Odpoledne prezident přijme Síkelu

V 15 hodin by měl Zeman v Lánech přijmout dalšího kandidáta STAN na ministra Jozefa Síkelu, který by měl vést ministerstvo průmyslu a obchodu. Síkela v seznamu kandidátů v minulém týdnu nahradil původně navrženého Věslava Michalika (STAN), který se nominace kvůli spekulacím o jeho podnikání vzdal.

Síkela, který má za sebou 30 let v bankovnictví ve střední a východní Evropě, byl v minulosti například členem představenstva rakouské Erste Group. Po svém navržení uvedl, že Česko čeká řada globálních výzev. „Stát by měl mít ambici takovým změnám nebránit, ale naopak je využít ve svůj vlastní prospěch. Věřím, že v prosazování těchto témat mi pomůže má dlouholetá zkušenost z vrcholného mezinárodního bankovního prostředí,“ řekl. Na ministerstvo chce přinést moderní přístupy

Cyklus Zemanových schůzek s kandidáty na ministry by měl skončit v pátek 10. prosince. Protože je prezident kvůli onemocnění covidem-19 v izolaci, jedná s kandidáty přes mikrofony a po dobu schůzky bývá oddělen plexisklovou bariérou. Zemanova izolace bude podle středečních zpráv prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka ukončena pravděpodobně v pátek, kdy by měl přijmout kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09).

Zeman měl už 11 schůzek

Dosud prezidenta v Lánech navštívilo 11 navržených členů a členek budoucí vlády. V úterý odpoledne měl původně jednat se Zemanem také kandidát na ministra zemědělství Zdeněk Nekula z KDU-ČSL. Schůzka se však nakonec neuskutečnila kvůli Nekulově pozitivnímu testu na COVID-19. „Pan Nekula je bezpříznakový a po dvou dávkách očkování. Momentálně hledáme náhradní řešení,“ uvedli lidovci.

Zeman před tím na dopoledním jednání v Lánech doporučil Janu Lipavskému (Piráti), aby odstoupil z kandidatury na ministra zahraničí v nové vládě Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN. Uvedlo to rádio Frekvence 1 s odkazem na dva zdroje obeznámené s jednáním.

Lipavský po jednání připustil rozdílné názory na některé záležitosti. Se Zemanem probíral priority v zahraniční politice, debatu označil za věcnou a korektní. Předseda Pirátů Ivan Bartoš poté sdělil, že za nominací Lipavského stojí. Jde podle něj o kvalitního a kompetentního kandidáta, který reprezentuje i koaliční program vznikající vlády. Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) řekl, že na nominaci kandidátů na členy nové vlády koalic Spolu a Pirátů se STAN se nic nemění.

Někteří právníci a politologové poukazují na to, že pohovory prezidenta s kandidáty na ministerské funkce nemají oporu v Ústavě ČR. Kritici považují cyklus schůzek za průtahy při jmenování nové vlády v době, kdy se Česko potýká se silnou vlnou covidové epidemie a zdražováním. Pět stran uzavřelo koaliční dohodu 8. listopadu.

Tiskovou konferenci po jednání Miloše Zemana a kandidáta na ministra vnitra Víta Rakušana sledujte v televizi CNN Prima NEWS nebo živě v tomto článku. Začít by měla po 11:30.

Tagy:

Hlavní zprávy

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami
Školství

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Vláda má diktátorské manýry. Omezuje práva lidí a jde proti ústavě, zlobí se Okamura

Pandemický zákon je jen nouzový stav pod novým názvem, porušuje ústavní práva. Současná vláda sáhla po totalitních manýrech, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS šéf hnutí SPD Tomio Okamura. Pokud novela zákona projde dolní komorou, obrátí se podle svých slov na Ústavní soud. Poslanec a lékař Tom Philipp (KDU-ČSL) ale taková nařčení odmítl a upozornil, že není problém platnost pandemického zákona zkrátit, pokud se situace v ČR zlepší.

Záhadný omikron. Mutace měla vymřít, místo toho se šíří po celém světě, nechápou vědci

Omikron se šíří po světě a nevídaným tempem infikuje více lidí než jakákoliv koronavirová varianta před ním. Vlády řady zemí hledají odpovědi, jak masivní nástup viru zastavit. Vědci se mezitím snaží najít odpověď na něco jiného. Podle nové studie vypracované mezinárodní skupinou expertů se totiž omikron skládá z rekordního množství mutací, což by neměl virus vůbec přežít. Místo toho se však omikronu na naší planetě nadmíru daří.

reklama

Domácí zpravodajství

V Česku se začíná šířit zmutovanější potomek omikronu. Odkud se nová varianta vzala?

Koronavirová varianta omikron v Česku bleskurychle vytlačila předchozí deltu, zhruba 95 procent všech pozitivních testů v zemi připadá právě na variantu, která se v listopadu rozšířila z Jihoafrické republiky. Jenže ve stejný měsíc se objevila i nová varianta BA.2, se kterou se trápí zejména v Dánsku a Británii a na kterou už narazili i experti v Česku.

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

reklama