Spor uvnitř Spolu: Šovinistické prase? Jen jsem zíral, vyčetl Vondra Kolářovi urážení Trumpa
SME EnterPRIZE: Známe vítěze v každoroční soutěži o udržitelné podnikání pro rok 2024 Zdroj: se souhlasem Generali Česká pojišťovna
SME EnterPRIZE: Známe vítěze v každoroční soutěži o udržitelné podnikání pro rok 2024 Zdroj: se souhlasem Generali Česká pojišťovna
Generali Česká pojišťovna pořádá každoroční soutěž SME EnterPRIZE, která je určena pro start-upy, živnostníky, mikro, malé a střední podniky (tzv. SME), jež se věnují udržitelnému podnikání v České republice. Tato soutěž navazuje na úspěšný koncept, který již několik let funguje v deseti evropských zemích.
Hlavním cílem soutěže SME EnterPRIZE je ocenit firmy, které ve svém podnikání dodržují a prosazují zásady udržitelnosti, a jejichž činnost má pozitivní dopad na životní prostředí. Klimatická změna přináší mnoho rizik a právě pojišťovny, jako Generali Česká pojišťovna, pomáhají podnikům nést jejich následky. Tato soutěž představuje další formu podpory, kterou mohou podnikatelé získat.
Podniky mohou přispívat například inovativními technologiemi ke snížení spotřeby energie či vody, podporou obnovitelných zdrojů, aplikací principů cirkulární ekonomiky, ekologicky šetrnými výrobními nebo obalovými postupy, či využíváním chytrých technologií. Klíčový je reálný přínos pro životní prostředí.
Navíc jedna z prvních tří společností v kategorii SME bude mít příležitost reprezentovat české udržitelné podnikání na evropském finále soutěže, které se uskuteční v Bruselu. O této účasti rozhodne mezinárodní porota.
SME EnterPRIZE: Známe vítěze v každoroční soutěži o udržitelné podnikání pro rok 2024 Zdroj: se souhlasem Generali Česká pojišťovna
Výherci získali finanční prostředky na podporu svého byznysu, mediální zviditelnění svých aktivit a díky mezinárodnímu rozměru soutěže i příležitost k networkingu a rozvíjení svého podnikání na zahraničních trzích.
Kromě toho bude jedna z prvních tří společností reprezentovat české udržitelné podnikání na celoevropském finále soutěže, které proběhne na jaře 2025 v belgickém Bruselu. O její účasti rozhodne mezinárodní porota soutěže.
Nejvíce odbornou porotu přesvědčil podnik Green Future.cz, a.s., který se zaměřuje na budování a provoz unikátní technologie termochemické recyklace plastů. Ta umožňuje zpracování a znovuvyužití do té doby jen špatně nebo žádným způsobem recyklovatelných plastů za ekologicky a současně ekonomicky výhodného provozu. Plastový odpad přeměňuje na tzv. zelenou ropu, ze které se opět vyrábí plast. Výsledným produktem výroby jsou i energeticky využitelné plyny. Celá technologie funguje bez emisí, je nehlučná a nemá negativní dopady na okolí svého provozu. Na úrovni okresů je tak možné decentralizovaně budovat recyklační centra a celý ekosystém okolo nich.
„Green Future se zaměřuje na termochemickou recyklaci a umí plastový odpad zpracovat na surovinu, ze které mohou vzniknout opět nové plasty. Vedlejším produktem je využitelný energetický plyn a vodík. Tato přelomová technologie nás nadchla natolik, že jsme ji odměnili prvním místem. A pevně věříme, že úspěch v soutěži může pomoci v jejím dalším rozšíření a překonávání byrokratických překážek. Když se to podaří, znamená to naprostou revoluci v recyklaci plastů,“vysvětluje předsedkyně poroty Helena Továrková rozhodnutí o vítězi.
Druhé místo obsadila firma Refork SE zabývající se patentovanou technologií MTI pro výrobu jednorázových příborů a nápojových brček ze 100 % biobased materiálu, bez chemické modifikace, neobsahující stopy fosilních zdrojů a bez mikro plastů. Jejich výrobky mají 100 % přírodní složení, jsou biodegradabilní a neobsahují mikro plasty. „Vedení společnosti Refork nás zaujalo nejen svými plně rozložitelnými produkty, ale i tím, že dokázalo svůj byznys úspěšně prodat do západoevropských a skandinávských zemí. Dále nás přesvědčilo, jak se udržitelnost promítá do jejich celého provozu, který je energeticky i materiálově úsporný a šetrně zachází s vodou,“ upřesňuje Helena Továrková.
Na třetím místě skončila společnost Ameba Production, s.r.o. pořádající již mnoho let jeden z největších festivalů v České republice – Rock for People. Ten se u nás řadí mezi průkopníky v oblasti udržitelných akcí. „Ameba Production a jejich Rock for People představují naprostou špičku v tom, jak může festival zohlednit udržitelnost napříč celou akcí a jejím areálem. Odpovědně přistupují ke zdrojům energie, předcházení vzniku odpadu i k jeho recyklaci, dopravě návštěvníků, podpoře biodiverzity a zeleně v areálu. Taktéž upřednostňují místní dodavatele potravin a motivují návštěvníky ke stravování s co nejnižší uhlíkovou stopou. Jsou inspirací a vzorem pro festivaly nejen u nás, ale i po celé Evropě,“ říká Helena Továrková.
V minulém roce se soutěž otevřela i start-upům. Tato oblast vznikla pod záštitou agentury CzechInvest, která se věnuje podpoře start-upů více než 12 let. „V Česku v poslední letech evidujeme významný nárůst zájmu o udržitelnost mezi start-upy. A proto máme velkou radost, že jsme se již po druhé mohli stát odborným garantem této kategorie v soutěži a pomoci tak zviditelnit další zajímavé projekty,“ uvádí Filip Krůta, ředitel EkoTech hubu projektu Technologická inkubace agentury CzechInvest a jeden z porotců start-upové soutěže.
Do soutěže se přihlásila desítka start-upů s různorodými udržitelnými projekty. Z nich odborná porota zvolila pětici nejlepších a následně vybrala vítěze této kategorie. Na první příčce se umístila Biouhlírna s.r.o., z jižní Moravy.
Tento start-up zkoumá, vyrábí a prodává biouhel z odpadní dřevní hmoty. Biouhel je materiál z odpadu, který zlepšuje půdu, zadržuje vodu i živiny, odbourává toxické látky a dá se použít do betonu, polymerů nebo vláken. Navíc odbourává uhlík, má tedy negativní emise. V Biouhlírně jej vyrábí pomocí unikátní britské technologie pyrolýzy. K tomu intenzivně šíří informace o biouhlu a jeho možnostech využití v zemědělství, průmyslu, městském inženýrství a stavebnictví.
Letošní ročník se rozrostl o novou cenu studentů v kategorii start-upů. Každý student a studentka vysoké školy v České republice mohli hlasovat pro svého favorita. Vítěze zvolili rovnou dva – IONT tech, s.r.o. a Nextdrop, s.r.o. Zmíněné start-upy získaly totiž stejný počet hlasů.
SME EnterPRIZE: Známe vítěze v každoroční soutěži o udržitelné podnikání pro rok 2024 Zdroj: se souhlasem Generali Česká pojišťovna
IONT tech, s.r.o. vyvíjí a vyrábí nabíjecí stanice pro elektromobily, elektrokola a elektrokoloběžky. Vše od skici po výrobu vzniká lokálně, s maximálním důrazem na kvalitu a udržitelnost. Jejich použité materiály jsou maximálně cirkulární (nerezová ocel, sklo, hliník), ostatní jsou voleny s důrazem na recyklovatelnost (vč. balení produktů z jednodruhové recyklované lepenky. Samotná konstrukce zařízení je postavena na modulární architektuře elektroniky vložené do těla s téměř neomezenou životností.
Firma Nextdrop, s.r.o. pomáhá chránit objekty před vytopením a snižovat spotřebu vody. Vytváří chytrá řešení pro maximálně efektivní vodohospodářský a vodovodní systém jakékoli velikosti – od malého domu, přes zemědělské provozy až po města. Vlastní plně modulární technologickou platformu spojující hardware, software a cloud umožňující online monitorovat parametry systému a zároveň ho přes cloud plně ovládat. Pomocí algoritmů pro analýzu dat okamžitě rozpozná nahodilou havárii nebo dlouhodobý mírný únik a automaticky na daný stav dokáže reagovat.
Přihlášky posuzuje odborná porota složená ze zástupců neziskových organizací, vysokých škol a byznysu, která ze všech přihlášených vybere po dvou kolech rozhodovaní 10 nejlepších SME a 5 nejlepších start-upů, které postupují do finále. Ve finálovém kole se porotci s finalisty setkají a na základě toho vyberou tři nejlepší SME a jeden start-up. Novinkou letošního ročníku je tzv. cena studentů v kategorii start-upů, o jejímž vítězi rozhodnou studentky a studenti vysokých škol.
Vítězové získají finanční odměnu a mediální podporu pro podnikání. První tři firmy v kategorii SME jsou nominovaní k účasti v mezinárodním finále soutěže v Bruselu, které proběhne na jaře 2025.
Odborný garant soutěže:
Pod záštitou
Mediální partner soutěže
Partner soutěže
Garant start-upové kategorie
Podnikají: 27 let
Působení: celostátně
Co dělají:
Rock for People je jedním z největších festivalů v Česku a řadí se mezi leadery a trendsettery v oblasti udržitelnosti. Pracuje na snižování uhlíkové stopy, na přechodu od fosilních k obnovitelným zdrojům energie, zavádí do praxe principy cirkulární ekonomiky, předchází vzniku odpadu, navyšuje podíl bio, bezmasé a rostlinné stravy, fandí sdílené a hromadné dopravě, šetří vodou, pečuje o biodiverzitu, podporuje diverzitu a integraci. Aktuálně sbírá data pro výpočet uhlíkové stopy a připravují první ESG report.
Výsledky:
Rock for People aktivně snižuje svou uhlíkovou stopu a postupně přechází k využívání obnovitelných zdrojů energie. Zavedení principů cirkulární ekonomiky a prevence vzniku odpadu jsou klíčovými kroky, které festival přijal. Kromě toho se zvýšil podíl bio, bezmasých a rostlinných jídel. Rock for People také edukuje návštěvníky a návštěvnice a sdílí osvědčené postupy s dalšími festivaly. Vytvořil vlastní hierarchii nakládání s odpady a zavedl systém třídění odpadů na festivalu. Dalšími opatřeními je například funkční zálohový systém na PET lahve a plechovky, využívání kompostovatelného nádobí a příborů z dřevního odpadu. Areál festivalu je bezbariérový.
Podnikají: 3 roky
Působení: mezinárodně
Co dělají:
Společnost Cementum se zabývá výrobou udržitelných betonových produktů s důrazem na design a maximální využití druhotných surovin. Cílem společnosti je snížení environmentálních dopadů betonových výrobků a úspora přírodních zdrojů. Ve výrobcích je využito plné náhrady přírodního kameniva recyklovanou stavební a demoliční sutí, což společně se svým opakovatelným recyklačním cyklem naplňuje principy oběhového hospodářství a přispívá ke snížení emisí CO2.
Výsledky:
Cementum v jejich výrobcích plně nahrazuje přírodní kamenivo v betonu recyklovanou stavební a demoliční sutí. Nyní dokončili laboratorní testování nového betonu, který neobsahuje cement, je složen až z 92 % recyklovaných či druhotných surovin, má až o 85 % nižší emise CO2 než standardní beton, při zachování užitných vlastností konvenčního betonu.
Podnikají: 3 roky
Působení: mezinárodně
Co dělají:
Green Future se zaměřuje na budování a provoz unikátní technologie termochemické recyklace plastů. Ta umožňuje zpracování a znovuvyužití do té doby jen špatně nebo žádným způsobem recyklovatelných plastů za ekologicky a současně ekonomicky výhodného provozu. Plastový odpad přeměňuje na tzv. zelenou ropu (pyrolýzní olej), ze které se opět vyrábí plast. Výsledným produktem výroby jsou i energeticky využitelné plyny. Celá technologie funguje bez emisí, je nehlučná a nemá negativní dopady na okolí svého provozu. Na úrovni okresů je tak možné decentralizovaně budovat recyklační centra a celý ekosystém okolo nich.
Výsledky:
Technologie podporuje cirkulární ekonomiku plastů – tedy to, že plastový odpad je možné znovu využít bez nutnosti jeho skládkování nebo spalování. Úspora emisí CO2 proti spalování plastů je více jak sedminásobná a uhlíková stopa výroby tzv. zelené ropy je 5× menší než u klasické ropy, ze které se vyrábí plasty. Termochemická recyklace také vrací do oběhu různé druhy plastů, včetně směsných nebo znečištěných, které se v současnosti spalují nebo skládkují. Technologie Green Future tak nabízí nejen ekologičtější řešení problému s plastovým odpadem, ale také úspory nákladů pro města a obce při jeho likvidaci.
Podnikají: 1 rok
Působení: celostátně
Co dělají:
Projekt GreenWool je zaměřen na výkup surové ovčí vlny a její zpracování na peletky, které slouží jako organické hnojivo pro zlepšení kvality půd a podporu růstu rostlin. Iniciativa reaguje na nevyužitou ovčí vlnu, které v ČR každoročně končí na skládkách stovky tun. Peletky zlepšují půdní strukturu, zadržují vodu a zvyšují biodiverzitu. Projekt podporuje udržitelné zemědělství, snižuje potřebu chemických hnojiv a přispívá k zachování kvalitní půdy a životního prostředí. Tím splňuje principy cirkulární ekonomiky a podporuje udržitelný rozvoj.
Výsledky:
Projekt GreenWool mění současný pohled na ovčí vlnu. Zpracováním dosud nevyužitelné, a přitom velmi cenné přírodní suroviny – ostříhané ovčí vlny, která je nyní zbytečně definovaná jako odpad, byl vytvořen ekologický produkt, který má široké uplatnění v pěstitelství a přispívá ke zlepšení kvality půdy. Organické hnojivo z vlny lze použít např. při výsadbách stromů a údržbě veřejné zeleně, obnově degradovaných půd po stavbách, ozelenění architektury i pěstování zeleniny, ovoce a květin bez použití chemických prostředků. Aplikace peletek z ovčí vlny do půdy zmírňuje dopady sucha a snižuje potřebu zálivkové vody – peletky mají značnou schopnost nasáknout vodu. V půdě působí jako dlouhodobé biologicky rozložitelné hnojivo až po dobu 6 měsíců a jsou vhodné i pro ekologické zemědělství. Projekt GreenWool jednak nachází cenný zdroj živin pro půdu a pěstování rostlin a zároveň pomáhá chovatelům ovcí řešit každoroční otázku „kam s ostříhanou ovčí vlnou“.
Podnikají: 4 roky
Působení: mezinárodně
Co dělají:
Český výrobce prémiových elektrokol E-CAFE BIKE představuje inovativní nákladní cargo vozíky Komuter, které vyvinul i díky podpoře Technologické inkubace. Řada nákladních cargo vozíků, které disponují vlastním elektrickým pohonem, jsou jako jediné na trhu zcela energeticky soběstačné pomocí solárních panelů k dobíjení baterie v průběhu jízdy. Díky využití recyklovaných baterií z automobilového průmyslu tak dosahují nejmenší uhlíkovou stopu při výrobě i provozu na trhu.
Výsledky:
Elektrický cargo vozík od Komuter je odpovědí na přetížení městské dopravy a zvyšující se emise skleníkových plynů. S jejich vozíkem se mohou dramaticky snížit emise až o 95 %. To přispívá k lepšímu zdraví a kvalitě života ve městech. V současné době se trh s nákladními koly rozvíjí rychlým tempem, což vytváří prostor pro rozšíření tohoto ekologického přepravního řešení. S podporou investic a vládních iniciativ v oblasti ekologické mobility mají možnost účinně reagovat na rostoucí potřeby trhu a přispět k udržitelnější budoucnosti dopravy.
Podnikají: 5 let
Působení: mezinárodně
Co dělají:
TREEIB® je mobilní systém pro závlahu vzrostlých stromů, který se zaměřuje na zachování stromu, zlepšení jeho estetické hodnoty, bezpečnosti, zvýšení chladícího efektu a celkovou maximalizaci ekosystémových služeb zeleně v městském prostředí. Metoda spočívá v podávání závlahy stromům méně často, avšak s velkým množstvím vody dodávaným pomalu na správné místo. Tento systém přispívá k mitigaci klimatické změny, zvyšuje odolnost stromů vůči nepříznivým podmínkám a vytváří nová pracovní místa pro lidi s nejnižší kvalifikací.
Výsledky:
Projekt LEDASCO se zaměřuje na řešení problému klimatické změny a vysokých hladin CO2 v atmosféře prostřednictvím aktivit spojených s péčí o stromy. Zjištění projektu ukazují, že závlahou stromů na specifických místech, zejména za hranicí koruny, lze zvýšit odolnost vůči vývratu a zamezit ztrátě stromů, jakou zažilo například město Salt Lake City. Tato závlaha podporuje nejen přežití stromů, ale i jejich růst, což bylo prokázáno dendrochronologickou analýzou. Například smrky zalévané metodou TREEIB mohou ukládat až 5,5x více CO2 než nezalévané stromy.
Podnikají: 2 roky
Působení: mezinárodně
Co dělají:
Plastic guys je průlomová firma, která vyrábí desky a nábytek z recyklovaného plastu. Nejdůležitější je, aby si lidé uvědomili, jakou má plast hodnotu a zamezilo se používání jednorázových plastů. Designové panely vyráběné touto firmou budou vždy 100 % recyklované, a i opět recyklovatelné po jejich dosloužení. Jedná se o desky, které se dají použít v širokém spektru výrobků. Jak do exteriéru, tak i do interiéru. Vždy budou šetrné k životnímu prostředí.
Výsledky:
Projektu Plastic guys se minulý rok podařilo zachránit přes 30 tun nevyužitého plastu, který by jinak skončil na skládce nebo ve spalovnách. Recyklací plastů z různých průmyslových zdrojů vznikají kvalitní stavební materiály, což snižuje množství odpadu na skládkách a emise CO2. Každým kilogramem plastu, které zrecyklují, zachrání a ušetří zhruba 1,5 – 2 kg CO2, které by jinak vzniklo vytěžením nových surovin z ropy.
Podnikají: 5 let
Působení: mezinárodně
Co dělají:
Refork se zabývá patentovanou technologií MTI pro výrobu jednorázových příborů a nápojových brček ze 100 % biobased materiálu, bez chemické modifikace, neobsahující stopy fosilních zdrojů a bez mikro plastů. Jejich výrobky mají 100 % přírodní složení, jsou 100 % biodegradabilní, neobsahující mikro plasty, bez potřeby následné recyklace, a navíc s uživatelskými vlastnostmi převyšující vlastnosti původních plastových výrobků.
Výsledky:
Projekt Refork řeší problém jednorázových plastových příborů a brček tím, že nabízí výrobky, které jsou rozložitelné v přírodě. Materiál se v přirozených podmínkách rozpadne do 40 týdnů, což přispívá k ochraně životního prostředí a snižuje zátěž plastovým odpadem.
Podnikají: 4 roky
Působení: mezinárodně
Co dělají:
Projekt Rekáva řeší problematiku kávové sedliny neboli vedlejšího produktu, který vzniká například při výrobě instantní kávy, nebo při přípravě vašeho oblíbeného nápoje. Dnes většinou končí v koši se směsným odpadem a nepřímo tak přispívá k emisím skleníkových plynů. Množství kávové sedliny, které takto skončí, není vůbec zanedbatelné, a je tedy zbytečné, že se znovu smysluplně nevyužívá. Kávovou sedlinu proto vrací zpět do půdy a dávají jí tak další šanci. Zároveň poskytují kavárnám a organizacím svozovou službu kávové sedliny a propojují je tak s komunitními zahradami, kde sedlina poslouží dalšímu účelu.
Výsledky:
Projekt Rekáva se zaměřuje na využití kávové sedliny, která vzniká při přípravě kávy a často končí v odpadu, přispívající k emisím skleníkových plynů. Díky prodeji 3500 growkitů ročně se podařilo zachránit přibližně 52 000 kg kávové sedliny od směsného odpadu, což snižuje ekologickou zátěž a podporuje udržitelnost.
Podnikají: 5 let
Působení: mezinárodně
Co dělají:
Projekt REkrabička a REkelímek předchází vzniku odpadu z jednorázových obalů v gastro provozech. Nabízí vlastní znovupoužitelné obaly na jídlo, které jsou unikátní svými vlastnostmi. Tyto obaly nejsou prodávány, ale poskytovány formou služby a pronájmu. Síť partnerů zahrnuje téměř 600 podniků a 50 000 zákazníků v ČR a SK. Novinkou jsou vratné automaty a výdejní automaty s jídlem v REkrabičkách, propojené s aplikací pro lepší správu a monitorování.
Výsledky:
V současné době projekt REkrabička a REkelímek pomáhá ušetřit cca 11 000 kg odpadu měsíčně. Celkově se projektu podařilo ušetřit cca 287 240 kg odpadu, což odpovídá 8 712 000 jednorázovým obalům na jídlo a 1 699 000 kelímkům na kávu.
Podnikají: 2 roky
Působení: mezinárodně
Co dělají:
Zaměřují se na výzkum, výrobu a prodej biouhlu z odpadní dřevní hmoty. Biouhel je materiál vyrobený z odpadu, který zlepšuje půdu, zadržuje vodu a živiny, odbourává toxické látky a dá se použít i do betonu, polymerů nebo vláken. Navíc odbourává uhlík, má tedy negativní emise. A v Biouhlírně jej vyrábějí různými metodami, mimo jiné unikátní britskou technologií pyrolýzy. K tomu intenzivně šíří informace o biouhlu a jeho možnostech využití v zemědělství, průmyslu, městském inženýrství a stavebnictví.
Výsledky:
Lidé z Biouhlírny vydali publikaci, pořádají semináře, výukové programy pro školy a zájmové skupiny atd. Poskytují poradenství a projekční služby v oblasti uplatnění biouhlu ve stavebnictví a městském inženýrství (systémy pro hospodaření s dešťovou vodou ve městech). I samotnou technologii výroby se snaží nejen neustále zdokonalovat, ale i zpřístupnit ostatním.
Podnikají: 5 let
Působení: celostátně
Co dělají:
BLACK FOOD MARKET vyrábí množství potravinových doplňků z hmyzího proteinu – ochucení sušení červíci, hráškové chipsy, proteinové sušenky, proteinový shake, tapenády, crackry, čokolády s hmyzem a další zážitkové potraviny. Tento protein se dá snadno přimíchat do každého receptu a navýšit tak obsah bílkovin, často bez jakékoliv alterace chuti.
Výsledky:
Používají vlastní lokální a ekologický BMF chov s velkoobjemovou produkcí živých larev, při kterém využívají nejmodernější filtrační, ventilační a zpracovatelské technologie s cílem zajistit uhlíkovou neutralitu a uplatnění zásad ekologicky udržitelné prvovýroby v rámci principů cirkulární ekonomiky.
Podnikají: 3 roky
Působení: mezinárodně
Co dělají:
IONT tech, s. r. o. vyvíjí a vyrábí nabíjecí stanice pro elektromobily, elektrokola a elektrokoloběžky, stojící na třech základních pilířích – designu, udržitelnosti a možnosti přizpůsobení produktu dle přání a potřeb zákazníka kdykoli v průběhu času. Vše od skici po výrobu vzniká lokálně, s maximálním důrazem na kvalitu a udržitelnost. Jejich použité materiály jsou maximálně cirkulární (nerezová ocel, sklo, hliník), ostatní jsou voleny s důrazem na recyklovatelnost (vč. balení produktů z jednodruhové recyklované lepenky – získalo ocenění na národní i mezinárodní úrovni). Samotná konstrukce zařízení je postavena na modulární architektuře elektroniky vložené do těla s téměř neomezenou životností.
Výsledky:
Modularita vnitřního vybavení umožňuje přizpůsobení funkcionalit produktu v průběhu času, čímž se významně prodlužuje jeho životní cyklus a vychází vstříc potřebám zákazníka. Produkty mohou být na míru přizpůsobeny po grafické stránce tak, aby odpovídaly prostředí, do kterého jsou umístěny.
Podnikají: 7 let
Působení: celostátně
Co dělají:
Topné, chladící i solární systémy každé budovy reagují na vnější podmínky v místě, ve kterém se budova nachází – jiné podmínky jsou v centru měst (kde je tepelný ostrov a stínění okolité zástavby), jiné jsou v městečkách u řeky (kde je vyšší vlhkost a stínění terénem) a jiné jsou také v obcích (kde je nižší teplota a žádné stínění). Každá lokalita má své mikro-klima, které vzdálené meteostanice z národní sítě nejsou schopné změřit.
Výsledky:
MeteoInsight služba, kterou Let's Earth nabízí, pracuje s přesným satelitním meteorologickým a geografickým měřením a dodává energetickým specialistům klimatická data vždy pro konkrétní polohu konkrétní budovy. Tím pomáhá přesněji vyhodnotit, jak efektivně tyto systémy s energii zachází. Přesnost vyhodnocení je klíčová pro návrh energeticky úsporných opatření, a pro maximalizaci snížení CO2 stopy budovy.
Podnikají: 3 roky
Působení: celostátně
Co dělají:
Chytré řešení pro maximálně efektivní vodohospodářský a vodovodní systém jakékoli velikosti – od malého domu, přes zemědělské provozy až po města. Vlastní plně modulární technologickou platformu spojující hardware, software a cloud umožňující online monitorovat parametry systému a zároveň ho přes cloud plně ovládat. Pomocí algoritmů pro analýzu dat okamžitě rozpozná nahodilou havárii nebo dlouhodobý mírný únik a automaticky na daný stav dokáže reagovat.
Výsledky:
V Nextdrop, s. r. o. pomáháme chránit objekty před vytopením a snižovat spotřebu vody. Víte že 15 % vody uniká během její dopravy a úniky vody způsobují až 24 % ze všech pojistných událostí? Naše inovativní technologie pomáhá k úspornému, bezpečnému a udržitelnému nakládání s vodou.