Podle dat z nové studie amerických vědců je pravděpodobnost nákazy koronavirem u dětí téměř stejná jako u dospělých. U mladších osob je však méně pravděpodobné, že se u nich projeví příznaky nemoci. Zdravotní experti proto radí, aby rodiče nechali své potomky naočkovat a zamezili tak šíření pandemie.
Nová studie zveřejněná v časopise JAMA Pediatrics sledovala dospělé a děti žijící v Utahu a New Yorku. Z výzkumů vyplynulo, že všechny testované věkové skupiny čelí podobnému riziku nákazy koronavirem. Děti však vykazovaly příznaky onemocnění pouze v polovině případů.
Podle informací webu CNN průzkum probíhal od září 2020 do dubna 2021 a zahrnoval údaje o 1 236 osobách z 310 různých domácností s jedním nebo více potomky.
„Studie ukazuje, že dětem všech věkových kategorií včetně kojenců a batolat hrozí téměř stejné riziko jako dospělým,“ napsal v doprovodném článku Dr. Flor Munoz, odborník na dětské infekční nemoci. „Skutečnost, že děti, a zejména malé děti, mohou přenášet covid, je nyní prokázána a lépe pochopena. Tyto poznatky by měly být zohledněny i ve výzkumu vakcín,“ napsal.
Zjištění byla zveřejněna pouhý den poté, co společnosti Pfizer a BioNTech oficiálně požádaly americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv o povolení mimořádného použití koronavirové vakcíny v menším dávkování u dětí ve věku od 5 do 11 let.
Doktorka Fatimah Dawoodová z amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí se s kolegy podrobně zaměřila na výskyt koronaviru v domácnostech. V rodinách s jednou nebo více nakaženými osobami bylo průměrné riziko nákazy 52 %, což podle odborníků dokazuje, že domácnosti zůstávají běžným místem pro šíření viru.
Bezpříznakový průběh je také riziko
„Naše zjištění naznačují, že děti a dospělí mají podobnou míru výskytu infekce, což podtrhuje potřebu rychlého vyhodnocení účinnosti a bezpečnosti vakcíny u dětí, aby bylo možné očkovat mladší věkové skupiny,“ uvedlo centrum.
Další výzkum se věnoval výskytu příznaků u jednotlivých věkových kategorií. Bezpříznakovou infekci prodělalo 52 % dětí mladších 4 let, 50 % dětí ve věku 5 až 11 let, 45 % dětí ve věku 12 až 17 let, ale pouze 12 % dospělých. Vědci však poznamenali, že některé příznaky u malých dětí mohly být přehlédnuty, protože údaje o příznacích vědcům poskytli rodiče dětí – nikoli děti samotné.
„Celkově by se v boji s pandemií měla brát v úvahu role, kterou hrají děti při přenosu respiračních infekcí, a také potřeba naočkovat je,“ zmínil ve svém článku k výsledkům průzkumu Dr. Munoz.