Snažil se ujet policistům, podcenil ale možnosti kabrioletu. Dopadli ho díky náledí

Do nerovného souboje s policejní hlídkou se pustil řidič v Jizerských horách. Protože seděl za volantem se zákazem řízení, rozhodl se policistům ujet. Jenže seděl v malém kabrioletu, který na honičky na silnici pokryté sněhem a ledem úplně ideální není.

„Policisté chtěli řidiče zkontrolovat při běžné hlídkové činnosti, on ale na jejich výzvu nezastavil a naopak šlápl na plyn,“ popisuje mluvčí policie Libereckého kraje Adéla Fialová obvyklý začátek všech honiček.

V tomto případě ale řidič za volantem značně přecenil možnosti svého vozu. „To je lehounký sporťáček, který se hodí někam na francouzské pobřeží do Saint-Tropez, ale rozhodně ne na honičky s policií v zimním období v Jizerských horách,“ kroutil hlavou nad záznamem z policejního vozu dopravní expert Roman Budský.

Nedobrovolně driftoval

Na čistém asfaltu si ještě řidič dokázal od policistů držet odstup, i když za cenu jízdy na hraně možností, kdy ohrožoval řadu dalších řidičů a jen se štěstím to neskončilo srážkou s jiným autem. Když se ale na horské silnici se stoupající nadmořskou výškou objevil led a sníh, začal mít značné problémy.

Nejprve v zatáčkách nedobrovolně driftoval a pak už začal zpomalovat, když cítil, že jeho vůz má v kolejích vyjetých do sněhu problémy udržet se vůbec na silnici. „Vzdal to v důsledku přírodních živlů,“ komentuje stručně policejní mluvčí neobvyklou pomoc počasí.

Ukázalo se, že muž za volantem má zákaz řízení a dokonce už byl v minulosti za jízdu bez řidičáku odsouzený. Teď ho čeká to samé, jen s tím rozdílem, že jako recidivista už jen stěží vyvázne s podmínkou.

Podle Romana Budského je to velmi poučný příběh pro všechny, které byť jen na zlomek sekundy napadlo, že by policistům na znamení nezastavili. „Je potřeba si uvědomit, že policisté mají stále lepší auta uzpůsobená podmínkám, ve kterých se pohybují. Navíc sami procházejí specializovaným výcvikem, takže šance, že jim ujedete, je skutečně minimální,“ míní dopravní expert.

Mnohem pravděpodobnější podle něj je, že si k prohřešku, který chce dotyčný zakrýt, přidá ještě další. „Můžete třeba způsobit vážnou dopravní nehodu a někoho zranit nebo usmrtit, což ve srovnání s postihem za jízdu pod vlivem alkoholu nebo bez řidičáku přinese mnohem závažnější trest. Každý soudný člověk jednoduše hodí ručník do ringu, zastaví a do honičky s policisty se nepouští,“ zdůrazňuje Budský.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
08:46

Prokuratura: Válka na Ukrajině si vyžádala životy 242 dětí

08:29

Zelenskyj v reakci na dobytí Lymanu Ruskem zopakoval, že ukrajinská armáda se nevzdá, dokud nezíská zpět celý Donbas. Situace je ale obtížná, dodal.

08:12

Podle agentury Reuters se v Luhanské oblasti nachází přes 10 tisíc ruských vojáků

08:00

Svoboda: Na Ukrajině nás čeká ještě tuhý zápas. Ani Putinův odchod by neznamenal jistotu

Soutěžte o vstupenky na ČESKOSLOVENSKÝ ROCKFEST 2022

Ve dnech 3. až. 4 června 2022 se uskuteční 2. ročník Československého Rockfestu, který bude větší, hlasitější, hudebně našlápnutější a hlavně na celé 2 dny! Festival proběhne ve venkovním areálu před pavilonem P na Brněnském výstavišti.A vy teď máte možnost vyhrát vstupenky na tuto velkolepou show. Tak neváhejte a soutěžte s námi!

Žádné galeje. Carlo je pohodář, umí odhodit kamennou tvář, říká o Ancelottim Jankulovski

Divoce běhá u autové čáry, na krku má konstantně naběhlou žílu, neustále pokřikuje na rozhodčího, při gólových oslavách se člověk skoro bojí o jeho zdraví. Tak přesně takovým fotbalovým trenérem není Carlo Ancelotti. Vážnou tvář italského elegána velmi dobře zná bývalý reprezentant Marek Jankulovski, který pod ním strávil čtyři roky v AC Milán. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS specifického trenéra přibližuje.

Sledujte Partii s Jurečkou a Juchelkou: Pomáhá vláda českým občanům rychle a efektivně?

Vláda rodinám slíbila pět tisíc korun na dítě, nezůstane ale jen u slibu? Pomáhá vláda efektivně a rychle? Partie Terezie Tománkové nabídne názorový duel ministra práce a sociálních věcí z KDU-ČSL Mariana Jurečky a poslance za hnutí ANO Aleše Juchelky. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuse s ministrem kultury Martinem Baxou z ODS, předsedou pirátských poslanců Jakubem Michálkem, šéfem Ústavně-právního výboru Radkem Vondráčkem z ANO a poslancem Janem Hrnčířem z SPD. Nedělní Partie startuje v 11 hodin.

Meghan za návštěvu Texasu schytala tvrdou kritiku. Raději leť za nemocným tátou, píší lidé

Na vévodkyni Meghan Markleovou se snesla vlna kritiky poté, co ve čtvrtek nečekaně navštívila pietní místo v texaském Uvalde, aby uctila památku 21 obětí střelby na základní škole. Lidé jí na sociálních sítích vytýkali, že se na tragické události chtěla jen zviditelnit. Podle některých by měla spíš navštívit svého otce v nemocnici, který před pár dny prodělal mrtvici.

S přílivem turistů se na Baleárách obnovil balconing. Podivná zábava má už jednu oběť

Se zrušením restrikcí zavedených v předchozích dvou letech kvůli pandemii covidu se výrazněji obnovil turistický ruch na španělských Baleárských ostrovech. Vzrostl počet turistů, ale i těch, kteří ve větší míře konzumují alkohol. To si podle deníku El País jen za tento měsíc vyžádalo na Baleárách několik vážných zranění a jedno úmrtí, další turista tam před dvěma týdny zemřel po skoku z útesu do vody.

Domácí zpravodajství

Policie pátrá po 14leté dívce z Kolínska. Jsem s kamarádem, napsala rodině a už se neozvala

Policie pátrá po čtrnáctileté Lence Kaňkové z obce Barchovice na Kolínsku. Dívka naposledy komunikovala s rodinou v pátek v podvečer, kdy uvedla, že je se starším kamarádem. Od té doby se nikomu neozvala. Naposledy byla vidět večer po 20. hodině v obci Horní Police v okrese Česká Lípa. Podle informací policie zveřejněných na internetových stránkách vypadá starší, na 16 až 17 let.

Ševčík ke zdražování: Vyměňme dresy eurohujerů za ty české. Demagogie, zlobí se Petříček

Exministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), místopředseda Přísahy Jaroslav Pelc a ekonomický expert Trikolory Miroslav Ševčík v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS představili své návrhy, jak by vláda mohla řešit rostoucí ceny. Ševčík apeloval, aby vláda „převlékla eurohujerský dres za český“. S narážkou na Green Deal však nesouhlasil exministr.

Chaos v počtech i lokacích. Část romských uprchlíků na Rokycansku odjela neznámo kam

Cizinecká policie spolu s pracovníky krajského úřadu v Plzni v pátek dopoledne prověřovala identitu ukrajinských Romů, kteří už několik dní bydlí ve Strašicích na Rokycansku. Do objektu soukromého majitele přijeli z pražského Hlavního nádraží. Kontrola ukázala, že část z nich již odjela. Obec ani kraj tak až do pátku neměly přehled, kolik lidí v objektu skutečně přebývá.

GLOSA: Andor „Horst Fuchs“ Šándor si nás namazal na chleba. Mám kryt, mám klid!

Andor Šándor je génius. Prostě je. Celé Česko se mu směje za čtvrteční velkolepou tiskovku, na které neoznámil všemi očekávanou kandidaturu na prezidenta, ale místo politické kariéry odstartoval tu teleshoppingovou a prezentoval iBunker, tedy bunkr pro celou rodinu za 350 litrů. S heslem „Mám kryt, mám klid“ (fakt je to oficiální heslo společnosti) vyrazil do boje jako novodobý bezpečnostní Horst Fuchs.

Praha brojí proti popíjení na veřejnosti. Kde všude hrozí od července pokuta za alkohol?

Praha rozšíří počet veřejných míst, kde je zakázáno pití alkoholu, z 837 na 1036. Novou vyhlášku, která to stanovuje, ve čtvrtek schválili zastupitelé s platností od července. Zákaz se nově bude týkat také náplavek, kde bude zákaz pití platit od půlnoci do 09:00. Nově rovněž bude pro postih stačit mít otevřenou lahev alkoholu, zatímco dosud museli strážníci přistihnout konzumenta přímo při pití.