Soud znovu zamítl žádost lobbisty Janouška, má si odpykat 4,5 roku vězení

Roman Janoušek

Soud zamítl žádost lobbisty Romana Janouška

Soud dnes znovu zamítl žádost lobbisty Romana Janouška o nové projednání jeho dopravní nehody, za kterou si má odpykat celkem 4,5 roku vězení. Usnesení není pravomocné, Janoušek si podal stížnost. Lobbistův advokát Lukáš Trojan opíral požadavek na obnovu trestního řízení o to, že vnímání jeho klienta mohla v době incidentu ovlivnit závislost na alkoholu a také hematom na mozku.

Podle trestního řádu soud povolí obnovu řízení, pokud vyjdou najevo nové skutečnosti nebo důkazy, které by mohly odůvodnit jiné rozhodnutí o vině či trestu. „V průběhu tohoto řízení nevyvstaly žádné zásadní nové skutečnosti,“ vysvětlil předseda senátu pražského městského soudu Tomáš Kubovec, proč Janouškově návrhu nevyhověl.

Ve vězení byl zatím zhruba rok a čtvrt

Janouškovu žádost o nové projednání nehody zamítl Městský soud v Praze už v roce 2016. Ústavní soudci mu ale loni nařídili, aby se lépe vypořádal s mužovými argumenty. Soud tedy k dokreslení lobbistova stavu v době nehody vyslechl psychiatra a neurochirurga, kteří pro Janouška zpracovali znalecké posudky. Předvolal si také podnikatelovu manželku a terapeuta.

Za nehodu způsobenou v roce 2012 v pražské Michli byl vlivný lobbista původně obžalovaný z pokusu o vraždu. Nakonec byl odsouzen za ublížení na zdraví a za řízení pod vlivem návykové látky. Od března 2016 má trest přerušený ze zdravotních důvodů. Ze stejného důvodu dvakrát neúspěšně žádal soud o prominutí zbytku trestu. Od ledna čelí návrhu na obžalobu z podílnictví v kauze neoprávněných úhrad od zdravotních pojišťoven pro laboratoř Chambon.

Podnikateli a vlivnému lobbistovi původně hrozila obžaloba z pokusu o vraždu, nakonec byl odsouzen za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. Trest nastoupil v listopadu 2014. V brněnské věznici zůstal do března 2016, potom byl z rozhodnutí Krajského soudu v Brně dočasně propuštěn na svobodu. Následně dvakrát žádal pražský městský soud o prominutí zbytku trestu ze zdravotních důvodů, ten mu však ani jednou nevyhověl.

Tagy: