reklama

Sémě neočkovaných je novým bitcoinem, hlásají odpůrci. Spermabanky to vidí jinak

Sperma neočkovaných je nový bitcoin, tvrdí na sociálních sítích odpůrci očkování. Ti jsou přesvědčení, že jejich biologický materiál bude mít v blízké budoucnosti cenu zlata. České spermabanky to ale vidí jinak. Některé dokonce umožňují darovat pouze očkovaným mužům.

reklama

Modré oči, nejméně 180 centimetrů, vysokoškolské vzdělání a teď i konkrétní požadavky na očkovací status dárce. To jsou nároky kladené na kliniky.

„Lidé se na očkování ptají dost často. Jsou zvědaví a možná mají obavy, protože panují různé fake news, že covid nebo očkování poškozují sperma,“ uvedla Hana Višňová, vedoucí lékařka pražské kliniky asistované reprodukce IVF CUBE.

Pořádný rozruch v tomto ohledu nedávno způsobila bývalá skotská moderátorka pořadu Jste to, co jíte. „Tato země potřebuje sperma neočkovaných mužů,“ prohlásila na Twitteru Gillian McKeithová. A sarkastické odpovědi kolegů na sebe nenechaly dlouho čekat.

Vakcína sperma nepoškozuje

Podle vedoucí lékařky kliniky umělého oplodnění vakcína sperma nepoškozuje a covid se skrz něj nepřenáší. Na další klinice mohou přesto pro jistotu ejakulát darovat pouze očkovaní dárci. Pokud má ale muž na vakcínu reakci, musí s bohulibým skutkem nějaký čas počkat. „Pokud je horečnaté onemocnění, muži mají zhoršenou kvalitu spermiogramu,“ vysvětlila vedoucí laboratoře reprodukční kliniky Ladislava Jelínková. Stejné pravidlo platí i po covidu, který provází teplota.

Zamražené v tekutém dusíku vydrží spermie čekat na své příjemce klidně i 20 let. Jeden odběr spermatu mužům vydělá zhruba tisícovku. Musí být zdraví a věkem do 40 let.

Ženy si při darování vajíček přijdou na lepší peníze, zhruba 25 tisíc korun, ale požadavky jsou náročnější – může jim být maximálně pětatřicet, nesmí mít nadváhu a horší vzhled a inteligenci, než je průměr v populaci. Zákrok navíc probíhá pod narkózou a mohou ho doprovázet zdravotní rizika.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ nedělní Partii: Jsou škrty za 80 miliard reálné? Vystoupí Jurečka a Šmarda
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ nedělní Partii: Jsou škrty za 80 miliard reálné? Vystoupí Jurečka a Šmarda

Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) chce z původního návrhu schodkového státního rozpočtu bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) seškrtat 80 miliard, aby jej z 377 miliard dostal pod hranici 300 miliard. Je to vůbec možné? V nedělní Partii na toto téma vystoupí ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda ČSSD Michal Šmarda. V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř poslanců z různých politických subjektů. Pořad můžete sledovat od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Djokovič prohrál soud a na Australian Open si nezahraje. Jsem extrémně zklamaný, vzkázal
Tenis

Djokovič prohrál soud a na Australian Open si nezahraje. Jsem extrémně zklamaný, vzkázal

Světová tenisová jednička Srb Novak Djokovič prohrál soud o zrušená víza, musí opustit Austrálii a nebude obhajovat titul na Australian Open, které začne v pondělí. Tenista prohlásil, že rozsudek respektuje a Austrálii opustí. Podle CNN mu zbývá ještě několik symbolických možností, ale start turnaje by v každém případě nestihl. Tři soudci federálního soudu v Melbourne rozhodli v jeho neprospěch jednomyslně. Djokovičovi nyní hrozí tříletý zákaz vstupu do země.

KOMENTÁŘ: Rusnokova drahota. Obul se Babiš do guvernéra ČNB kvůli souboji o Hrad?
Názory

KOMENTÁŘ: Rusnokova drahota. Obul se Babiš do guvernéra ČNB kvůli souboji o Hrad?

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se na úvod poslanecké schůze k vyslovení důvěry vládě Petra Fialy (ODS) pustil do guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka. Umně a téměř bez povšimnutí použil pojem Rusnokova drahota, jako by chtěl ze sebe smýt díl odpovědnosti za inflaci, která je v Česku nejvýše za 13 let. Proč Babišovi vadí šéf ČNB, kterému v červnu končí mandát?

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš jako Kim Čong-un a kurz historie pro Schillerovou. Kdo je fenomén Síkela?

Poprvé ve Sněmovně a hned bouřlivý smích a potlesk. Takové reakce se za své vystoupení dočkal nový ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Ten se při své řeči během středeční noci nejprve zastal svých kolegů proti urážkám od expremiéra Andreje Babiše a následně poučil exministryni financí Alenu Schillerovou (oba ANO). Uznání sklízí i na sociálních sítích. Jaké šance prorazit nováček v nejvyšší politice, který usedl na post ministra průmyslu, vlastně má?

reklama