reklama

Špičák z ANO: V koronavirových prognózách jsme se zmýlili tolikrát, až je to žertovné

Počty nakažených koronavirem stále rostou a vyhrazená nemocniční lůžka po celém Česku se začínají plnit. Je vláda připravena na druhou vlnu nákazy? O tom v pořadu 360° Pavlíny Wolfové diskutovali místopředsedové sněmovního výboru pro zdravotnictví Julius Špičák (ANO) a Bohuslav Svoboda (ODS).

reklama

Podle Špičáka se vláda spolu s hygienou příliš zaobírá tím, jaký je rozsah koronavirové nákazy v současnosti, méně už ale řeší potenciální vývoj pandemie do budoucna. „Z dat testování vidíme jen momentální situaci, nevíme, co bude za týden,“ řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové poslanec Špičák.

K tématu

„Všechny ty věci mají vývoj a celoplošné testování se teď míjí účinkem. My se pořád učíme, nikdo takový vývoj nepředvídal, neumíme ani definovat, co je první a druhá vlna. My už jsme se tolikrát zmýlili v prognózách, až je to žertovné. Je otázka, nakolik je epidemiologie věda. Selháním bych to ale nenazval,“ dodal.

Špičák si myslí, že je hygiena natolik přehlcená daty, že není schopná je správně analyzovat. Vláda je ale údajně na nárůst počtu nakažených připravena. „Systémově je dostatek lůžek, ventilátorů i dalších pomůcek. Také je připravené nasmlouvání potenciální vakcíny,“ uvedl poslanec vládní strany ANO, který předpokládá, že se budou muset opět omezit některé provozy.

Krizový štáb by měl okamžitě začít jednat

Občanský demokrat Svoboda pro CNN Prima NEWS sdělil, že vláda o prázdninách zaspala a nepoučila se z historie a vývoje podobných epidemií. Podle něj má testování, chytrá karanténa a trasování smysl pouze v zárodku epidemie, teď už je na tyto mechanismy pozdě. Překotný vývoj nákazy v Česku by měl podle Svobody začít opět řešit krizový štáb.

„Měl by být určitě znovu v chodu. Jsme v situaci, kdy se ukazuje jako nutná věc. My to říkáme teď, asi tak za deset dní k tomu dospěje i vláda. Situace se nedá řešit na základě rozhodnutí vlády nebo premiéra,“ myslí si Svoboda.

Poslanec ODS uznal, že na jaře mělo velký vliv na nařízení vlády veřejné mínění. Chování občanů je podle něj ostatně v této době klíčové. „Lidé musí vědět, že tuto infekci mají ve svých rukou a záleží na tom, jak se budou chovat a kdy si to uvědomí,“ uzavřel Svoboda.

K tématu

Další hlavní zprávy

Německo

Z kočárku vylétlo dítě, na zemi zůstaly boty. Svědci popsali hrůzný útok v Německu

Z kočárku vylétlo dítě, na zemi zůstaly boty. Svědci popsali hrůzný útok v Německu

Hororový pohled. Tak svědci popisují moment, kdy v německém městě Trevír do chodců v pěší zóně najelo auto. Jedno miminko mělo po nárazu vypadnout z kočárku, vzduchem letělo více lidí. Mezi čtyřmi oběťmi je i devítiměsíční dítě. Starosta města hovořil i o zemřelé dívce, po níž zůstal na ulici pár tenisek. Řidič podle svědků najel do davu úmyslně, zraněných je až 30 lidí.

Zahraničí

Policejní razie v bruselském gay baru: Párty se účastnil i Orbánův europoslanec

Policejní razie v bruselském gay baru: Párty se účastnil i Orbánův europoslanec

Bruselská policie aktuálně zasahuje u podobných případů jako ta česká – nelegální párty. V pátek provedla razii na jedné takové akci v gay baru. Při zjišťování totožností zadržených účastníků narazili policisté na jednoho, jehož účast by nejspíš čekal málokdo. Na večírku, který některá média označují za „orgie“, byl totiž i europoslanec za maďarskou stranu Fidesz premiéra Viktora Orbána, která přitom vystupuje proti LGBT komunitám.

Houslový virtuos Svěcený: Problém je psychika, na tu roušky nefungují. Hudba léčí
Vakcína proti covidu by v Česku mohla být na přelomu ledna a února, řekl Blatný
Demonstrace podnikatelů: Požadují finanční kompenzaci, zapomněli si však doma roušky
Česká výzkumná republika. Na vědu dáváme více než dvojnásobek toho, co Slováci
Porodila dřív, než ji stihli otestovat. K dítěti matku pustili až po dvaceti dnech
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Kadeřnictví, hospody, obchody i bazény. Ve čtvrtek se otevře všechno

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Češi jsou alkoholici Evropy. Za pití a tabák utratí dvojnásobek průměru EU
Dukovany musí postavit firma, která dodrží dohodu, myslí si Dana Drábová
Muž upozornil na nevhodné chování spolucestujícího. Ten ho pobodal
Další články
reklama
reklama