reklama

Špičák z ANO: V koronavirových prognózách jsme se zmýlili tolikrát, až je to žertovné

Počty nakažených koronavirem stále rostou a vyhrazená nemocniční lůžka po celém Česku se začínají plnit. Je vláda připravena na druhou vlnu nákazy? O tom v pořadu 360° Pavlíny Wolfové diskutovali místopředsedové sněmovního výboru pro zdravotnictví Julius Špičák (ANO) a Bohuslav Svoboda (ODS).

reklama

Podle Špičáka se vláda spolu s hygienou příliš zaobírá tím, jaký je rozsah koronavirové nákazy v současnosti, méně už ale řeší potenciální vývoj pandemie do budoucna. „Z dat testování vidíme jen momentální situaci, nevíme, co bude za týden,“ řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové poslanec Špičák.

K tématu

„Všechny ty věci mají vývoj a celoplošné testování se teď míjí účinkem. My se pořád učíme, nikdo takový vývoj nepředvídal, neumíme ani definovat, co je první a druhá vlna. My už jsme se tolikrát zmýlili v prognózách, až je to žertovné. Je otázka, nakolik je epidemiologie věda. Selháním bych to ale nenazval,“ dodal.

Špičák si myslí, že je hygiena natolik přehlcená daty, že není schopná je správně analyzovat. Vláda je ale údajně na nárůst počtu nakažených připravena. „Systémově je dostatek lůžek, ventilátorů i dalších pomůcek. Také je připravené nasmlouvání potenciální vakcíny,“ uvedl poslanec vládní strany ANO, který předpokládá, že se budou muset opět omezit některé provozy.

Krizový štáb by měl okamžitě začít jednat

Občanský demokrat Svoboda pro CNN Prima NEWS sdělil, že vláda o prázdninách zaspala a nepoučila se z historie a vývoje podobných epidemií. Podle něj má testování, chytrá karanténa a trasování smysl pouze v zárodku epidemie, teď už je na tyto mechanismy pozdě. Překotný vývoj nákazy v Česku by měl podle Svobody začít opět řešit krizový štáb.

„Měl by být určitě znovu v chodu. Jsme v situaci, kdy se ukazuje jako nutná věc. My to říkáme teď, asi tak za deset dní k tomu dospěje i vláda. Situace se nedá řešit na základě rozhodnutí vlády nebo premiéra,“ myslí si Svoboda.

Poslanec ODS uznal, že na jaře mělo velký vliv na nařízení vlády veřejné mínění. Chování občanů je podle něj ostatně v této době klíčové. „Lidé musí vědět, že tuto infekci mají ve svých rukou a záleží na tom, jak se budou chovat a kdy si to uvědomí,“ uzavřel Svoboda.

K tématu

Další hlavní zprávy

Rusko

Sputnik V nabírá směr Česko, v Rusku ale příliš neletí. Lidé se už covidu nebojí

Sputnik V nabírá směr Česko, v Rusku ale příliš neletí. Lidé se už covidu nebojí

Česko a Slovensko se dostaly do dráhy ruského satelitu. Vakcína Sputnik V, pojmenovaná po slavné sovětské družici, je už u slovenských sousedů a do měsíce by mohla být i v České republice. K očkování ruskou vakcínou je ale zapotřebí povolení Evropské lékové agentury nebo výjimka ministerstva zdravotnictví. Ani jedno se však zatím nechystá a vakcinace Sputnikem drhne i v samotném Rusku. Rusové se totiž zřejmě více než covidu bojí nežádoucích účinků po očkování.

USA

USA se bojí čtvrté vlny, Texas ne. Ruším povinné roušky, ohlásil guvernér z restaurace

USA se bojí čtvrté vlny, Texas ne. Ruším povinné roušky, ohlásil guvernér z restaurace

Šíření vysoce nakažlivých mutací koronaviru by ve Spojených státech mohlo spustit čtvrtou vlnu pandemie a ohrozit pokrok, který přinesla vakcinace. Uvedla to ředitelka amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Rochelle Walenskyová. Vyzvala přitom Američany, aby nepolevovali v prevenci. Guvernér Texasu Greg Abbott ale následně oznámil, že od 10. března zruší celostátní povinnost nosit roušky a povolí provoz všech obchodů a restaurací v jejich plné kapacitě.

EU nám říká, jak má být zahnutý banán, ale definici úmrtí na covid neznáme, míní Pirk
Při dopravní nehodě v USA zemřelo 13 lidí. V přeplněném autě jelo 25 pasažérů
Zlaté glóby putovaly celebritám do obýváků. Ceny se přebíraly i v Praze
Další obrat vlády. Třítýdenní karanténu zkrátila o týden, novinka platila dva dny
reklama
reklama
Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

Vláda

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama