reklama

Špičák z ANO: V koronavirových prognózách jsme se zmýlili tolikrát, až je to žertovné

Počty nakažených koronavirem stále rostou a vyhrazená nemocniční lůžka po celém Česku se začínají plnit. Je vláda připravena na druhou vlnu nákazy? O tom v pořadu 360° Pavlíny Wolfové diskutovali místopředsedové sněmovního výboru pro zdravotnictví Julius Špičák (ANO) a Bohuslav Svoboda (ODS).

reklama

Podle Špičáka se vláda spolu s hygienou příliš zaobírá tím, jaký je rozsah koronavirové nákazy v současnosti, méně už ale řeší potenciální vývoj pandemie do budoucna. „Z dat testování vidíme jen momentální situaci, nevíme, co bude za týden,“ řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové poslanec Špičák.

K tématu

„Všechny ty věci mají vývoj a celoplošné testování se teď míjí účinkem. My se pořád učíme, nikdo takový vývoj nepředvídal, neumíme ani definovat, co je první a druhá vlna. My už jsme se tolikrát zmýlili v prognózách, až je to žertovné. Je otázka, nakolik je epidemiologie věda. Selháním bych to ale nenazval,“ dodal.

Špičák si myslí, že je hygiena natolik přehlcená daty, že není schopná je správně analyzovat. Vláda je ale údajně na nárůst počtu nakažených připravena. „Systémově je dostatek lůžek, ventilátorů i dalších pomůcek. Také je připravené nasmlouvání potenciální vakcíny,“ uvedl poslanec vládní strany ANO, který předpokládá, že se budou muset opět omezit některé provozy.

Krizový štáb by měl okamžitě začít jednat

Občanský demokrat Svoboda pro CNN Prima NEWS sdělil, že vláda o prázdninách zaspala a nepoučila se z historie a vývoje podobných epidemií. Podle něj má testování, chytrá karanténa a trasování smysl pouze v zárodku epidemie, teď už je na tyto mechanismy pozdě. Překotný vývoj nákazy v Česku by měl podle Svobody začít opět řešit krizový štáb.

„Měl by být určitě znovu v chodu. Jsme v situaci, kdy se ukazuje jako nutná věc. My to říkáme teď, asi tak za deset dní k tomu dospěje i vláda. Situace se nedá řešit na základě rozhodnutí vlády nebo premiéra,“ myslí si Svoboda.

Poslanec ODS uznal, že na jaře mělo velký vliv na nařízení vlády veřejné mínění. Chování občanů je podle něj ostatně v této době klíčové. „Lidé musí vědět, že tuto infekci mají ve svých rukou a záleží na tom, jak se budou chovat a kdy si to uvědomí,“ uzavřel Svoboda.

K tématu

Další hlavní zprávy

reklama
reklama
reklama
Co bude s Prymulovou pozicí vládního zmocněnce? Vláda prý bude hledat jeho nástupce

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Děláme vše pro bezpečí voleb, uvedl Hamáček. Podle něj se nejhorší scénář zatím nenaplňuje
Na kurzarbeitu jsme se shodli, oznámila Maláčová. O platech politiků koalice nejednala
Další články
reklama
reklama