Škrty v dotacích solárů? Stát se vykrucuje, zlobí se starosta. Výhrady mají i někteří senátoři
Hana Marvanová
Výpis příspěvků ke štítku „Hana Marvanová“
Marvanová ke střelbě na FF UK: Chci zpřísnění prohlídky k držení zbraní. Spatřuji řadu mezer
Bezpečnostní složky musí být připraveny na podobné události, jako byla masová střelba na FF UK – policisté by například měli lépe pracovat s daty od mobilních operátorů a monitoringem sítí. Pro CNN Prima NEWS to sdělila senátorka Hana Kordová Marvanová (za KDU+ODS+TOP 09). Řadu mezer však stále spatřuje například v procesu schvalování zbrojního průkazu. Současně připomněla, že změny legislativy v tomto odvětví umožní například hlášení podezřelého nákupu většího množství zbraní.
Po stopách střelce z FF UK: Nad jeho dopisem a sociální sítí visí otazníky, co víme rok poté?
Po tragických událostech na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) z loňského prosince policisté potvrdili, že u střelce, který spáchal sebevraždu, nalezli dopis. Stejnou písemnost našli v tentýž den i v domě v Hostouni, kde bydlel. V dokumentu se podle závěrů policie přiznal k dvojnásobné vraždě v nedalekém Klánovickém lese. O motivaci nejhorší masové střelby v dějinách Česka se ale nezmínil. Nejasnosti stále panují také ohledně údajného telegramového účtu střelce, na němž měl o hrůzném činu psát několik dní před činem 21. prosince 2023. Co o dopise a domnělých sociálních sítích útočníka víme s odstupem jednoho roku?
Chci střílet, stálo před tragédií na fakultě na Telegramu. Síť odmítla s policií spolupracovat
Telegramový účet, u něhož platí podezření, že patřil vrahovi z Filozofické fakulty, nebyl založen až po útoku 22. prosince 2023, domnívá se podle MF Dnes policie. Na profilu psaném v azbuce stálo, že jeho majitel chce zanechat co nejvíce bolesti. Kvůli editacím příspěvků až po smrti střelce si vyšetřovatelé nebyli jistí, zda šlo opravdu o jeho účet. Společnost Telegram odmítla s českou policií spolupracovat.
KOMENTÁŘ: Poslanci ANO přispěli k tomu, že se z korespondenční volby nestane tikající bomba
Obviňovat opozici, že odmítá korespondenční volbu pro Čechy v zahraničí pouze z důvodu vlastních sobeckých záměrů, je nepřesný a zároveň nespravedlivý závěr. Původní návrh koaličních poslanců totiž skutečně vyvolával hned několik pochybností a nevyřčených otázek. Některé z nich se povedlo férově zodpovědět, mimo jiné díky zástupcům hnutí ANO, kterým se podařilo prosadit takzvané „přehlasování“. V čem tento pozměňovací návrh spočívá a proč je pro novelu volebního zákona zcela klíčový?
Marvanová: Korespondenční volbu jsme měli zavést dávno. Názorový obrat ANO je dost divný
Korespondenční volba funguje dlouho v řadě zemí, například i na Slovensku. Měli jsme ji zavést už dávno. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekla senátorka a pražská zastupitelka Hana Kordová Marvanová. Nestranička zvolená za Spolu mimo jiné vysvětlila okolnosti opozičního požadavku, který by Čechům žijícím v zahraničí zajistil možnost poslat hlas nejdříve poštou a poté jej případně upravit prezenčně na ambasádě.
Pochybnosti kolem korespondenční volby. Některým senátorům vadí možnost změnit názor
Kolem korespondenční volby se objevily další pochybnosti. Senátoři upozornili, že návrh umožní Čechům v zahraničí poslat svůj hlas poštou, a pak si to třeba rozmyslet a jít volit znovu na ambasádě. I přes tuto výhradu ale všechny senátní výbory doporučily návrh schválit, a to beze změn.
Marvanová: Ať zasáhne Fiala, chceme odpovědi. Ani nevíme, kdo na fakultě velel policii
Rodiny obětí střelby na filozofické fakultě půl roku čekají na informace, policie ale mlží. Je to vůči nim neuctivé a traumatizující, řekla v rozhovoru pro CNN Prima NEWS senátorka Hana Kordová Marvanová, která některé pozůstalé zastupuje. Podle ní vše stojí na ministrovi vnitra Vítu Rakušanovi (STAN) a policii, aby pochybnosti definitivně rozsekla, to se ale ani po jednání před poslanci nestalo. „Ať zasáhne premiér,“ navrhla Marvanová s tím, že kabinet Petra Fialy (ODS) má v gesci Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) a může si říct o informace, které chybí k vyplnění bílých míst.
Pražská koalice Spolu musí řešit nezákonnou loterijní vyhlášku. Metropoli stojí miliony
Loterijní vyhlášky v Praze jsou podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v rozporu se zákonem, a proto městu ukládá pokuty, které již přesahují pět milionů korun. Pražská koalice Spolu bude příští týden poprvé jednat o novele vyhlášky o hazardu, jejímž cílem je, aby už město pokuty nedostávalo. Návrh počítá například se zrušením zákazu hazardu v jednotlivých městských částech. Zastupitelům zbývá poslední zasedání do konce roku, kdy mohou kolizní situaci vyřešit, jinak se mohou negativní finanční důsledky loterijní vyhlášky ještě prohloubit. A nejde jen o pokuty od ÚOHS, hrozí i možné soudní spory s provozovateli, kteří by se mohli domáhat stovek milionů korun jako náhrady škody.
Místo kandidatury spíše kárná žaloba. V Senátu hoří boj o Pavlova kandidáta na Ústavní soud
Další z kandidátů prezidenta Petra Pavla na post ústavního soudce může narazit. Poté, co se své kandidatury vzdal Robert Fremr, se někteří senátoři vyslovují i proti Pavlu Simonovi. Tvrdí, že současný předseda senátu Nejvyššího soudu rozhodoval v minulosti protiústavně. Vytýkají mu také jeho podíl v jedné společnosti, ačkoliv jako soudce podnikat nesmí. Senátor Marek Hilšer pro CNN Prima NEWS řekl, že prezident by měl místo svého návrhu podat kárnou žalobu za porušení zákona.
Kandidát na Ústavní soud s temnou minulostí? Simon chtěl vzít odškodné politickému vězni
Kandidát na ústavního soudce Pavel Simon se dostává do problémů. Ohledně minulosti nynějšího soudce Nejvyššího soudu totiž vyplouvají na povrch další kontroverze. Nejenže některá jeho rozhodnutí musel Ústavní soud dříve rušit a ve svých nálezech ho kritizoval, ale čerstvé zprávy zveřejněné webem Lidových novin hovoří také o tom, že Simon odmítal odškodnění pro politického vězně minulého režimu. Po invalidním důchodci navíc žádal, aby vrátil 800 tisíc korun státu.
Senátoři se pustili do Pavla: Ústavní soudce vybírají jeho levicoví poradci
Vášně kolem kandidáta na ústavního soudce Roberta Fremra neutichají. Část senátorů neskrývá své rozčarování nad ústavním panelem poradců prezidenta Petra Pavla, který kandidáty navrhuje. Po kauze Roberta Fremra zástupci horní parlamentní komory zřejmě začnou daleko více prověřovat minulost navržených kandidátů, aby se podobný případ neopakoval.
Fremr by dnes už Senátem neprošel. Informace o jeho kauzách jsou závažné, říká Marvanová
Kdyby senátoři měli u sebe nové informace o kauzách soudce Roberta Fremra, neprošel by hlasováním v horní komoře, řekla redakci CNN Prima NEWS senátorka Hana Kordová Marvanová (za ODS). Za sebe má radost, že se prezident Petr Pavel rozhodl pozdržet jmenování Fremra na post ústavního soudce. Senátor Marek Hilšer z klubu Starostů podotkl, že při výběru vhodných kandidátů nejspíše pochybil prezidentův poradní panel. „Chápu, že lidé jsou obecně nepodezřívaví. Uniklo to ale pozornosti a trošku to všem zamotalo hlavu,“ sdělil redakci.