David: Šéfové tajných služeb s Fialou v USA? To je krok k válce. Kecy bolševika, opáčil Vondra

Ivan David a Alexandr Vondra

Obávám se, že setkání představitelů českých a amerických tajných služeb je krokem k zavlečení Česka do války na Ukrajině, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS europoslanec Ivan David (SPD). Podle něj se zpravodajské služby zabývají hlavně diverzními akcemi a převraty. Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) jeho slova přirovnal k bolševické rétorice a zdůraznil, že tajné služby Česko chrání.

„Je velice zajímavá skutečnost, že premiéra Fialu do USA doprovázeli představitelé tajných služeb, které se zabývají spíše diverzemi, převraty, podvratnými akcemi. Obávám se, že to je krok směrem k zavlečení České republiky do války na Ukrajině,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS David.

ČTĚTE TAKÉ: Biden se vyznal z vřelého postoje k Česku, řekl Fiala. Vztahy obou zemí jsou nejlepší v historii

Fiala se při své návštěvě Washingtonu setkal se šéfem CIA (americká Ústřední zpravodajská služba) Williamem Burnsem. Doprovázeli ho přitom ředitelé tří českých tajných služeb a národní bezpečnostní poradce Tomáš Pojar. Podle Davida ze schůzky těží hlavně americká strana, protože díky ní mohou prosazovat své politické zájmy ve východní Evropě.

„Obávám se, že to je příležitost nás dostat blíže do konfliktu na Ukrajině,“ dodal David s tím, že Severoatlantická aliance (NATO), v níž hrají vůdčí roli Američané, podle něj Českou republiku nechrání.

„Slyšel jsem slova komunistického bolševika,“ reagoval na Davidovo vyjádření Vondra. „Pro mě je to absolutně nepřijatelná rétorika a to samé prostě ty kecy o nějakých diverzích,“ zdůraznil. Podle europoslance ODS má tajné služby každý demokratický stát k tomu, aby ho chránily.

„Před pár dny jsme mohli sledovat útok Íránu na Izrael a byly to právě zpravodajské služby, které před ofenzivou dokázaly včas varovat. V důsledku toho mohl Izrael aktivovat obranný štít, takže téměř žádná íránská raketa na jeho území nedopadla,“ vyzdvihl důležitost zpravodajců Vondra.

David pochybuje, že české tajné služby chrání tuzemské národní zájmy. „Pokud se jedná o naše tajné služby, je otázka, zda chrání jenom zájmy České republiky a toho, kdo je právě u moci, nebo případně zájmy jiné, což je ostatně asi důvod, proč byli zástupci našich tajných služeb ve Spojených státech,“ dodal David.

Premiér Fiala se s představiteli CIA setkal v rámci své návštěvy Spojených států. Během ní jednal s americkým prezidentem Joe Bidenem, v plánu má také setkání se zákonodárci v Kongresu USA. Sešel se také s českými krajany, mezi nimiž byla také Jana Kánská, dcera političky a bojovnice za demokracii Milady Horákové, kterou v roce 1950 po vykonstruovaném procesu popravil komunistický režim.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Úvodní řeč Joea Bidena a Petra Fialy v Bílém domě

Tagy:
válka Izrael Ukrajina Petr Fiala Joe Biden Alexandr Vondra Česko USA Ivan David tajná služba Washington, D.C. Central Intelligence Agency ruská invaze na Ukrajinu